Antalya
BIST5004.03
DOLAR18.6453
EURO19.6522
ALTIN1078.4
BTC/USD17170.36
Saygı Öztürk

Saygı Öztürk

Mail: [email protected]

Uçaktan indirilen vali ve orgeneral

“Vali” unvanlı Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Diyarbakır'da yapılan bir toplantıdan sonra Ankara'ya dönecekti. Ancak, Diyarbakır'dan Ankara'ya dönüş saatlerinde uçak olmadığı için Elazığ'a gelip saat 17.10'da kalkacak tarifeli uçağa yetişmek için helikoptere bindiler.

Helikopterle havaalanına indiler. Uçağın kalkışı biraz da onlar için geciktirilmişti. Aktaş ve Çetin doğrudan uçağa geldiler. Ancak havacılığın da kendine özgü kuralları var. Kim olursa olsun uçağa binecek kişinin mutlaka güvenlik kontrolünden geçmesi gerekiyor. Genel müdür ile Jandarma Genel Komutanına, son derece nazik bir biçimde, “Güvenlikten geçmediğiniz için kurallar gereği sizi uçağa alamayacağız” denildi.

KURALLARA UYULDU

Doğrusu ne Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, ne de Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, uygulamaya itiraz etmediler, “Madem öyleyse biz de güvenlikten geçeriz” dediler.  Yani, “Siz kim oluyorsunuz, biz ülkenin iç güvenliğini sağlayan jandarma ve emniyetin en üst düzey yetkilileriyiz” demediler. Güvenlik kontrolünden geçmek üzere uçaktan indiler. Uçağın kalkışı biraz gecikmişti. Bu arada, merkezden uçağın kalkması, kapılarının kapanması için sürekli uyarılar yapılıyordu.

Pilot, helikopterle gelen üst düzey yetkilileri ve korumalarının güvenlikten geçip gelmelerini beklerken, yapılan uyarıda, gecikme olduğu ve derhal uçağın kapısının kapatılması istendi. Pilot,  “Geliyorlar, gelmek üzereler” dedi demesine ama kendisine verilen emri de yerine getirdi. Uçağın kapısını kapadı.

HELİKOPTERLE DÖNDÜLER

Ülkenin güvenlikten sorumlu iki üst düzey yetkilisi, Elazığ'da bırakıldı. Bu durum tabii ki yadırgandı. Aslında Emniyet'in de, jandarmanın da özel uçakları var.  Özel uçağa binmeyip tarifeli uçakla yolculuk yapmak istemesi gösterişin, lüksün zirve yaptığı günümüzde takdir edilecek bir durum. Zamanında güvenlikten geçip uçağa yetişemeyen Aktaş, Çetin ve beraberindekiler bu kez Diyarbakır'dan Elazığ'a geldikleri helikopterle Ankara'ya döndüler.

Madem havacılık kuralları ve güvenlikle ilgili duyarlılık varsa buna herkesin uyması gerekir. Nitekim, pilot ve kabin görevlileri de bunun gereğini yerine getirdi. Uçağa almamakla pilot görevini yaptı. Buna itiraz etmeyen iki üst düzey kamu görevlisi de yapılanları yadırgamadı. Keşke, helikopteri Elazığ'a gitmek üzere zamanında kaldırsalardı. Özel uçak kullanmayan, lüksü, şatafatı bakanlarına bırakan Mehmet Aktaş'ı ve Arif Çetin'i tasarruf yaptıkları için kutlamak gerekiyor. Dileriz birileri örnek alır…

BALIKESİR-ÇANAKKALE ÇEKİŞMESİ

Konu uçaktan açılmışken Balıkesir ve Çanakkale milletvekilleri arasında yaşanan “Siyasi güç” yarışına da değinelim. Balıkesir havaalanına yıllardır uçak inmiyor. Edremit'te bulunan Kocaseyit Havaalanından Ankara'ya gidip gelmek ise tam anlamıyla eziyete dönüştü. Komşu il Çanakkale'ye her gün Ankara'dan uçak gelmesi, hatta uçağın bir gece kentte bulunmasını bazıları “AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan için özel uçak” diye yorumluyor.

Edremit'ten ve Balıkesir'den Ankara'ya direkt uçuşlar kaldırıldı. Körfezden ya da Balıkesir'den Ankara'ya gelmek isteyen, ancak Çanakkale üzerinden Ankara'ya gidip, İstanbul bağlantılı olarak da Ankara'dan dönmek zorunda kalıyor. Balıkesir AKP milletvekilleri bu konuya duyarsız. CHP'li Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Çanakkale Milletvekili ve AKP TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın, bir  ‘ANADOLUJET' uçağını fiilen Çanakkale'ye tahsis ettirdiğini öne sürüyor.

ANLAŞMA GEREĞİ

Bülent Turan'ın iline her gün Ankara'dan uçak seferi koydurtması başarıdır. Ancak, kendisine sorduğumda, Şahinbey Belediyesinin 100 bine yakın genci Şehitliğe getirdiğini, belediye ile THY arasında anlaşmanın devam ettiğini belirtti. Turan, “Yani bu güç Bülent Turan'ın gücü değil. Şahinbey Belediyesi'nin THY ile yaptığı anlaşmanın sonucudur” dedi. Gençlerimizin şehitliğe getirilmesi de her türlü takdirin üstündedir.

Bir uçak olayını daha aktarayım. Adıyaman Havaalanında kafe, zarar ettiği için kepenk indirdi. Yani, orada çay-kahve içmeniz ya da su almanız bile mümkün değil. Haberiniz olsun…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar