Saygı Öztürk

Saygı Öztürk

Mail: Saygi@sozcum.com

100. yılda, 100 ülkede Atatürk

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), o tarihe kadar hiçbir lider için düşünülmemiş bir adım attı ve Atatürk'e özel bir uygulama yaptı. 24 Ekim-28 Kasım 1978 tarihlerinde gerçekleştirilen 20. Genel Konferansı'nda oy birliğiyle, Büyük Önderin doğum yılı olan 1881'i “Atatürk Yılı” olarak ilan etmişti. Aynı kararda, doğumunun 100. yılı da dünyada “1981 Atatürk Yılı” olarak kutlanmış ilk ve tek liderdir.

Büyük Önderimiz ile ilgili alınan kararın gerekçesinde şunlar yazılıydı: “Atatürk; Uluslararası anlayış, iş birliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider, insan haklarına saygılı dünya barışının öncüsü, bütün hayatı boyunca insanlar arasında renk din ve ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu.”

Atatürk bir dünya lideridir ve bu durum bilimsel olarak da ortaya konulmuş. Yazar Arnold Ludwig'in yaptığı ve 18 yıl süren araştırmada 20. yüzyılın 2 bin 300 milli lideri karşılaştırılmış ve sonuçları Prof. Ludwig'in 2002'de yayınlanan “The King of the Mountain” (Dağın Kralı) adlı kitabında açıklanmıştı. Bu çalışma sonucuna göre de “20. Yüzyılın En Büyük Devlet Adamı ve
Vizyoner Lideri Mustafa Kemal Atatürk”tür.

57 ÜLKEDE ATATÜRK

Trabzon'da yaşayan emekli Eğitim Müfettişi Seydahmet Soylu, pandemi döneminde de boş durmadı, bilgi kaynaklarını taradı, büyükelçiliklere, konsolosluklara başvurdu ve dış dünyadaki Atatürk'ü araştırdı. Mazlum uluslara örnek oluşturan Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, Türkiye Cumhuriyeti'ne, çağdaşlığın tüm kapılarını açan Atatürk'e dünya ulusları da büyük ilgi göstermişti.

Bu değerbilirlik sonucu 57 ülkede Atatürk anıtları, heykelleri, büstleri var. Atatürk adı caddelere, bulvarlara verilmiş, Atatürk pulları bastırılmış. Emekli eğitimci Seydahmet Soylu o ülkeleri şöyle sıralıyor:

ABD, Abhazya, Afganistan, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Bulgaristan, Cezayir, Çekya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Gine, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosta Rika, Küba, Macaristan, Makedonya, Marshall Adaları, Meksika, Mısır, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nepal, Nikaragua, Pakistan, Peru, Polonya, Romanya, Ruanda, Rusya, Senegal, Sierra Leone, Suriye, Şili, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Venezuela, Yeni Zelenda ve Yunanistan.

26 ülkede 17'si Atatürk anıtı, 16'sı Atatürk heykeli, 15'i Atatürk büstü olmak üzere 48 Atatürk anıtı veya Atatürk heykeli bulunuyor. Bunların sayıları da ülkelere göre şöyle:

Almanya'da (2), ABD (3), Avustralya (3), Azerbaycan (2), Ekvador (1), Hollanda (1), İngiltere (1), İsrail (2), İtalya (2), Japonya (1), Kanada (1), Kazakistan (1), Kırgızistan (2), Kosta Rika (1), KKTC (8), Küba (2), Macaristan (2), Makedonya (3), Meksika (1), Pakistan (1), Peru (1), Romanya (3), Şili (1), Türkmenistan (1), Venezuela (1), Yeni Zelanda (1).

21 ülke, değişik tarihlerde “Atatürk Pulu” bastırmıştır. 26 ülkede 16 okula, 12 caddeye, 9 parka, 8 anı bölümüne/odasına, 5 bulvara, 4 meydana, 2 anı evi müzesine, 2 hastaneye, 2 ormana, 2 sokağa, 1 bahçeye, 1 körfeze, 1 köye, 1 kütüphaneye, 1 restorana, 1 müzeye, 1 su kuyusuna, 1 yola ve 1 stadyuma olmak üzere, toplam 71 değişik yere Atatürk adı verilmiş.

HEDEF NE OLMALI

Emekli Eğitim Müfettişi Seydahmet Soylu'nun kişisel belirlemelerine göre dünyada Atatürk anıtları, heykelleri, büstleri ve Atatürk adının verildiği yerler ile Atatürk pulları bulunan ülke sayısı Türkiye dışında 57'dir. Gururla ve hayranlıkla tanıklık ettiğimiz bu simgeler, Yüce Önderimize dünya uluslarının da gösterdiği büyük ilgi ve değerbilirliğin çok anlamlı bir göstergesidir. Gönlümüzden geçen de bu ülke sayısının daha da artmasıdır.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023'ü hedefleyen “100. YILIMIZDA 100 ÜLKEDE ATATÜRK” adlı bir kampanya düzenlenerek mevcut 57 ülke sayısının en az 100'e çıkarılmasını öğrenmek de eğitimci Soylu'nun en büyük hayali.

HEDEFE ULAŞILIR

Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere sanatçılar, sporcular, yurt dışındaki diğer görevlilerimiz, iş insanları, sivil toplum kuruluşları, parlamento dostluk grupları gibi kişi, topluluk ve kurumların katkılarıyla bu hedefe rahatlıkla ulaşılabilir.

Seydahmet Soylu'nun bu çabasına destek olmak ve daha fazla bilgi alabilmek için [sahmetsoylu05@gmail.com] mail adresinden ya da 0532 2236624 numaralı telefonla iletişim kurabilirsiniz.

Eğitimci Soylu'nun soylu önerisiyle “100. YILIMIZDA 100 ÜLKEDE ATATÜRK” kampanyası başlatılırsa bu hedefe çok kısa sürede ulaşılır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
yeni film izleücretsiz netflix hesaplarıDream League Soccer 2021 APKyoutube mp3 indir