Yunanistan'dan Türkiye vurgusu: Ciddi bir aktör

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yunanistan'dan Türkiye vurgusu: Ciddi bir aktör
Abone ol
Yunanistan'da ana muhalefetteki Syrzia Partisi döneminde Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı olarak görev yapan Evangelos Apostolakis, "Erdoğan'ın kıstırılmış veya güçsüz olduğunu düşünmek yanlıştır. Çünkü Türkiye, tüm jeopolitik platformlara katılmakta ve ciddi bir aktör olarak görülmektedir" dedi.

 

 

Yunanistan'da belli başlı muhalefetteki Syrzia Partisi döneminde Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı olarak atama yapan Evangelos Apostolakis, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, ülkesinin Türkiye ile ilişkileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, Erdoğan'ın liderliğinde Doğu Akdeniz'de önemli bir bölgesel güç olarak büyüme eğiliminde olduğunu gösteren Apostolakis, şöyle devam etti:

"Erdoğan'ın katılmadığı ciddi bir görüşme olmamıştır. Türkiye ile iyi ilişki arzu etmeyen ciddi bir devlet de yoktur. ABD, Türkiye ile ilişkilerini gözetmek ve bu ülkeyi Batı tarafına dürüst sürüklemek için koskocoman çabalar sarf etmektedir. Avrupa (Türkiye ile) çatışmamaya çalışıyor. Erdoğan'ın kıstırılmış ya da güçsüz olduğunu düşünmek yanlıştır. Çünkü Türkiye, tüm jeopolitik platformlara katılmakta ve ciddi bir aktör olarak görülmektedir."

"Yunanistan baskı aşağıda"

Apostolakis, Yunanistan'ın Türkiye ile mümkün diyaloğuna ilişkin soru üstüne, "Kendi ayakları üstünde duran baskın bir ülkenin, diğer bir ülkeyle görüşüp görüşmemesi veya hangi konuları görüşeceği kendisine ait bir karar. Şu an Yunanistan baskı altında. dikkatli olmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Yunanistan'a karşın diyalog çağrılarına dikkati çeken Apostolakis, "Bizim konuşacağımız, deniz yetki alanları, kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Alan başlıklarıdır ancak Türkiye'nin yalnızca bu konuları karşılaşmak için masaya oturacağı o kadar mümkün yok" dedi.

Apostolakis, uluslararası ilişkilerde bütün dengelerin çıkar temelinde şekillendiğini vurgulayarak, "Mevcut jeopolitik ve ekonomik dengeler teraziye konulduğunda Avrupalılar, Türkleri seçim eder" değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Orman Bakanı Pakdemirli: Yangınların yüzde 90'ı insan hatasıÖnceki Haber

Orman Bakanı Pakdemirli: Yangınların yüz...

Küçükçekmece metrobüs durağında dikkat çeken yoğunlukSonraki Haber

Küçükçekmece metrobüs durağında dikkat ç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar