Yeni Türkiye ’de yargı kararları tanınmıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni Türkiye ’de yargı kararları tanınmıyor
Abone ol
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi ’nde sözleşmeli olarak uzun yıllar hizmet verdikten sonradan “güvenlik soruşturması” gerekçesiyle işten atılan sanat emekçilerinin duruşma göre bahşedilen geri dönüş kararına karşın mesleklerine dönememelerini Meclis gündemine taşıdı.

CHP ’li İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılmış soru önergesinde mahkemelerin kararlarının neden uygulanmadığını sordu.

 

İlgezdi, “Yaşanan hukuksuzluklar ile ilgili dava açan kültür sanat emekçilerini bir kısmı yürütmeyi erteleme kararı alarak işe dönmeye yargı kazandılar. Fakat sanat kurumlarının başındaki yöneticiler, mahkeme kararlarını uygulamamaya çalışmakta, hakları olan takvim sözleşmeler yerine aylık veya 6 aylık anlaşma yapılmaktadır” dedi. “Bu hukuksuzluğa son verin” diyen İlgezdi, “ Yılın başında işten atılan sekiz yıllık Devlet Tiyatrosu çalışanı Lütfü Subaşıgülle mahkeme tarafından yürütmeyi askıya alma kararı aldı. Devlet Tiyatrosu ise yıllık anlaşma yerine aylık anlaşma yaptı ve bir ay sonradan Subaşıgülle ’yi her yerde işten çıkardı. Bakanlık ve emrindeki kurumlar mahkeme kararlarına karşı geliyor. Yıllardan Beri kurumlarına emek vermiş sanatçıları, çalışanları işten atarak neyi amaçlıyorlar” diye sordu.

Yeni Türkiye ’de yargı kararları tanınmıyor

AYLIK ANLAŞMA NIÇIN?

Ocak ayından bu yanlamasına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ast ve ilgili kuruluşlarında sözleşmeli kaç personelin sözleşmelerinin iptal edildiğini soran İlgezdi, önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi:

► Sözleşmeleri iptal edilen kaç çalışana başvurdukları mahkemelerce yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir? Sözleşmeleri iptal edilen kaç çalışana başvurdukları mahkemelerce işe iade kararı verilmiştir?

► Yürütmeyi askıya alma kararı bahşedilen kaç çalışana takvim, kaç çalışana altı aylık, kaç çalışana ise aylık anlaşma imzalanmıştır?

► İşe iade kararı verilen kaç çalışana takvim, kaç çalışana altı aylık, kaç çalışana ise aylık sözleşme imzalanmıştır?

► Yıllık sözleşme imzalanmak yerine 6 aylık veya aylık sözleşme imzalanmasının gerekçesi nedir?

► Tüzük Mahkemesi ’nin (AYM) iptal ettiği emniyet soruşturması gerekçesi ile sözleşmesi iptal edilen ve mahkeme kararı ile işe iade edilen çalışanlarınızı işten çıkaran yöneticileriniz hakkında yönetimle ilgili bir soruşturma yapılmış mıdır?

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Maltepe'de yanan askeri alanın son hali havadan görüntülendiÖnceki Haber

Maltepe'de yanan askeri alanın son hali...

Başak Dizer ’den Kıvanç Tatlıtuğ paylaşımı: Mutlu sonSonraki Haber

Başak Dizer ’den Kıvanç Tatlıtuğ paylaşı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar