Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren Pazar izni kararı: Emsal nitelikte karar!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren Pazar izni kararı: Emsal nitelikte karar!
Abone ol
Haftalık tatillerle alakalı olarak özel sektör çalışanlarının iple çektiği pazar günkü haftalık tatille alakalı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden emsal kalitede bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; hafta tatili izninin pazar günü dışında da kullandırılmasının olası bulunduğuna hükmetti.

Yargıtay, "Hafta tatili izninin pazar günü dışında da kullandırılması olasıdır" kararı sunarak bu alanda bir emsal oluşturdu.

Dava, bir restoranda çalışan aşçının, İş Mahkemesi'ne müracaat ederek iş akdinin davalı işveren doğrultusunda haksız ve bildirimsiz olarak feshedildiğini ileri sürmesiyle başladı. İşçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, çok çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, yerel bayram ve genel tatil ücreti, asgari geçim indirimi, senelik izin ücreti alacağını talep etti.Davalı işveren sahibi iddiaları reddetti. 

Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

**YARGITAY'IN KARARI ŞU ŞEKİLDE**

Davacı işçinin hafta tatili ücretine hak kazanıp kazanmadığı hususunun taraflar arasında uyuşmazlık hususu bulunduğu vurgulandı. 4857 sayılı İş Kanunu'nunda işçinin haftalık izninin hüküm altına alındığına ilgi çekilen Yargıtay kararında; *Hafta tatili izni kesintisiz en az 24 saattir.

 Bunun altında bir vakit haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne ideal şekilde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. 

Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması durumunda hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır" denildi.2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 3'üncü maddesine göre, hafta tatilinin piyasa günü bulunduğuna ilgi çeken Yargıtay, şu şekilde devam etti; "Bu genel kural mutlak kalitede olmayıp, hafta tatili izninin piyasa günü dışında da kullandırılması olasıdır. 

Hafta tatili gününde çalıştığını iddia eden işçi, norm teoriyi uyarınca bu iddiasını ispatla yükümlüdür.Somut uyuşmazlıkta, davacı işçi hafta tatili arzusunda bulunmuş, davacı tanığı yaz aylarında haftada 7 gün kış döneminde ise 6 gün çalışıldığını açıklamış, bilirkişi raporunda ise yaz/kış ayrımı yapılmaksızın senenin tamamı amacıyla hafta tatili ücreti hesabı yapılmıştır.

Mahkemece yaz/kış ayrımı yapılmaksızın ve davacı tanığı öneme alınmadan hafta tatili ücreti amacıyla karar verilmesi hatalıdır. 

Hafta tatili yönünden yalnızca yaz ayları amacıyla hesaplama yapılarak istemle alakalı hüküm kurulmalıdır.Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir." 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adıyaman'da 25 santimetrelik çekirge korku saçıyor...Önceki Haber

Adıyaman'da 25 santimetrelik çekirge kor...

Lütfü Türkkan'dan çok sert tepki: *Bu ayıp bu Meclis'e yeter*Sonraki Haber

Lütfü Türkkan'dan çok sert tepki: *Bu ay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar