Türkiye’de 2016-2020 yılları arasında 248 yerli dizi üretildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye’de 2016-2020 yılları arasında 248 yerli dizi üretildi
Abone ol
İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayınlanan 'Türkiye'de Film Endüstrisi (2016-2020)' başlıklı raporun tanıtımı İTO'nun Eminönü Merkez Binası'nda yapıldı.

 

İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, “Türkiye’de Film Endüstrisi” raporlarının sektörün gidişatını görmek açısından değerli olduğuna işaret ederek, “Bu çalışmanın temelinde iletişim ve medya komitemizin büyük emeği var. Farklı araştırmalar da yapıyoruz. Türk dizilerinin toplumsal etkileri üzerine bir araştırmamız da tamamlanmış durumda” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıdvan Şentürk de 5 yıllık sürecin ele alındığı raporda, salgın döneminin bir kısmının da yer aldığını belirterek, “Hem ekonomik açıdan hem çalışma şartlarının zorlaşması bakımından önemli, kritik bir dönemdi. Bu dönemi değerlendirmek için özen gösterdik. Önceki dönemlerle karşılaştırma yapmak bakımından da daha anlamlı oldu. Pandemi dönemindeki ekonomik yansımanın sektörü ne şekilde etkilediğini ölçmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Kriz durumlarında, film sektörünün nasıl tepki verdiğini görmek ve değerlendirmek açısından raporun öneminin altını çizen Şentürk, raporda sinema ve dizi sektörünün yanı sıra animasyon sektörünü de ayrıca ele aldıklarını dile getirdi.

“TELEVİZYON REKLAM GELİRLERİ YÜZDE 40’IN ALTINA DÜŞTÜ”

Rıdvan Şentürk, birçok alanda dijitalleşmenin geleneksel medyanın önüne geçtiğine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu çalışmalara başladığımızda televizyon reklam gelirlerinin yüzde 50’lilerden yüzde 45’lere düştüğünü gördük. ABD ile karşılaştırdığımızda benzer bir durum olduğunu söyleyeyim. Dijital medyanın reklam gelirleri bakımından televizyonu geçeceğini düşünüyordum. Nihayet öyle oldu. Son 5 yıla baktığımızda yüzde 40’ın da altına düştüğünü görüyoruz. Bu açıdan da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir durumla karşı karşıyayız. Dijitalleşme süreçlerini çok farklı boyutlarda ele almak gerekiyor.”

RAPORDAN BAZI TESPİTLER

Prof. Dr. Rıdvan Şentürk yönetimindeki ekip tarafından hazırlanan raporda, sinema, TV, dizi ve animasyon sektörleri, finans kaynaklarından ihracat imkanlarına kadar birçok başlıkta ele alınırken sinema, film ve dizi sektörlerine ilişkin yapım, dağıtım, gösterim, pazarlama ve ihracat gibi temel süreçler de detaylı şekilde incelendi.

Yapılan çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, 2016-2020’de toplam 248 yerli dizi üretildi. Diziler, bölüm başına ortalama 1 milyon ile 5 milyon lira arasında bütçelerle yapıldı. Bütçeler, hikaye, tür, yıldız oyuncu kullanımı gibi unsurlara göre değişkenlik gösterdi.

Aynı dönem Türkiye’de sinema salonlarında, 647 yerli, 1092 yabancı yapım olmak üzere, toplam 1739 eser seyirciyle buluştu. İzleyiciler sinema salonlarında ağırlıklı olarak yerli yapımları tercih etti. (AA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yunanistan’dan Bodrum’un karşısına tepki çeken anıtÖnceki Haber

Yunanistan’dan Bodrum’un karşısına tepki...

Hint basını: Modi’yle görüşen Erdoğan Keşmir konusunda yumuşadıSonraki Haber

Hint basını: Modi’yle görüşen Erdoğan Ke...

Yorum Yazın