Türk lirasına dair Financial Times'ın ardından Wall Street Journal'dan çarpıcı yorum geldi...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk lirasına dair Financial Times'ın ardından Wall Street Journal'dan çarpıcı yorum geldi...
Abone ol
Financial Times'ın sonrasında Wall Street Journal da Türk ekonomisi ele alan bir yazıyı okuyucularıyla paylaştı. 'Türkiye'nin TL konusu ile ilgili yeni bir yaklaşıma gereksinimi var' başlıklı yazıda, ekonominin hayati bir kavşakta olduğuna işaret edilerek şu yorumunda bulunuyor: Türkiye'nin şimdiye kadar yürüttüğü şekliyle kur savaşını sürdürme olanağı kalmadı, cephane tükendi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türk Lirası'nın oynaklığının önüne geçmek için Türkiye'nin elinde olan seçeneklerin tükendiğini yorumunda bulundu.

WSJ, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TMCB) müdahaleleri sonucu aylardır sabit bir seyir izleyen dolar/TL kurunun, bu hafta son iki ayın en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çekiyor.

Doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine rağmen dolar/TL kurunun Pazartesi gününden beri yüzde 2 yükselerek 6,99 seviyesinden işlem gördüğünü belirten WSJ, bunun 12 Mayıs'tan beri en yüksek değer olduğunu kaydediyor. 

Üzerindeki siyasi baskı yüzünden Merkez Bankası'nın faizleri artırmasının beklenmediği, böylece kurun kontrol altına almak için ülkelerin elindeki tek çare olan 'faiz' seçeneğinin kullanılamaz hale geldiği ifade ediliyor. Bunun yerine Merkez Bankası'nın elindeki yabancı para rezervini erittiği vurgulanıyor.

WSJ, korona virüs kriziyle turizm ve ihracattan sağlanan gelirin de düştüğünü aktarıyor: "Analistler ve yatırımcılar Türkiye'nin şimdi sınırlı da olsa sermaye kontrolü uygulamasına geçmesinden endişe ediyor, Piyasalardaki oynaklığın önüne geçmek için ülkenin dışına para akışının kısıtlanacağı ya da yasaklanacağı önlemler…" 

"HASSAS BİR DURUMDALAR" 

WSJ'ye konuşan Pictet Varlık Yönetimi'nden kıdemli ekonomist Nikolay Markov, "Gerçekten hassas bir durumda sıkışıp kaldılar. Şimdi geçmişe göre, daha da kırılgan bir durumdalar çünkü belli ki pandemi yardımcı olmuyor" diyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bugüne kadar sermaye kontrolü haberlerini sürekli reddederek serbest piyasa kurallarına bağlı kalacaklarını söyledi.

WSJ'deki haberde pandemi başlamadan önce de Türkiye'nin yüksek enflasyon, artan dış borç, kredi büyümesi ve cari açık ile mücadele ettiği vurgulanıyor. WSJ, TL'nin düşüşüyle mücadele etmek için Merkez Bankası'nın rezervlerini sattığını ve kamu bankalarının da döviz sattığını belirtiyor. 

WSJ'ye göre, ekonomistler aynı zamanda herhangi bir sermaye kontrolünün getirilmesinin Türkiye'nin ihracatı için olumsuz olacağı görüşünde. WSJ'ye konuşan ekonomist Uğur Gürses'e göre "Türkiye böyle bir durumda kendini ayağından vurur" diyor. 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vatandaşın aklı ile dalga geçiyorlar: İnsanın emekli olası geliyor...Önceki Haber

Vatandaşın aklı ile dalga geçiyorlar: İn...

Kaçan kurbanlığı 3 saatin sonunda yakalayabildilerSonraki Haber

Kaçan kurbanlığı 3 saatin sonunda yakala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar