THY’nin şirketi ‘istihdamı korumak için’ bakın ne yaptı...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
THY’nin şirketi ‘istihdamı korumak için’ bakın ne yaptı...
Abone ol
Türk Hava Yolları’nın yüzde 50 sahibi bulunduğu yer hizmetleri şirketi Turkish Ground Services (TGS) 15 bin çalışanından 2020 ve 2021 senelerinde alacakları 5 ikramiyeden vazgeçtiklerini bildiren bir form imzalamalarını istedi. TGS’den oluşturulan bildirimde söz hususu hamlenin ‘istihdamı güvenliğini sağlamak amacıyla’ yapıldığı belirtildi.

Sözcü gazetesinden Yusuf Demir’in haberine göre, Türk Hava Yolları'nın yüzde 50 sahibi bulunduğu yer hizmetleri şirketi TGS (Turkish Ground Services), personelin ikramiye haklarından gönüllü olarak vazgeçtiklerini gösteren bir form hazırladı. 

Sayıları 15 bini bulan personelin, alakalı birime giderek imzalamaları dilenen **İkramiye Kesintisi Muvafakat Onay Formu”nda şu ifadeler yer alıyor:**

**5 İKRAMİYEMİN ÖDENMEMESİNİ KABUL EDİYORUM**

**Corona virüsü Tedbirleri kapsamında uçuşların azalması ile şirketimizin faaliyetlerinin durma noktasına gelmesi sonucunda yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü 2020 senesi 2. ve3. ikramiyelerinin, 2021 senesi 1., 2. ve 3. ikramiyelerinin tarafıma ödenmemesine, diğerca bir prosedür ve bildirim yapılmasına gereksinim olmaksızın muvafakatimin bulunduğunu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.**

**TGS: İSTİHDAMI KORUMAK İÇİN**

İkramiyelerin ödenmeyeceği TGS doğrultusunda oluşturulan yazılı bildirimde şu şekilde duyuruldu: “Mevcut ve beklenilen uçuş sayıları ve içersinde bulunulan belirsizlik şartlarında günümüz istihdam servislerimizi koruyabilmek şirketimizin gelir gider dengesini nakit akışını ve devamlılığını sağlayabilmek amacıyla ikramiye programı 2020 senesi 2. ve 3. dönem, 2021 senesi 1. 2. ve 3. zamanları amacıyla kaldırılmıştır.

**SALGININ FATURASI ÇALIŞANA ÇIKARILIYOR**

Yapılan prosedürin tamamiyle hukuksuz bulunduğunu kaydeden Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) Genel Başkanı Kaptan Pilot Seçkin Koçak, “TGS de, bağlı bulunduğu ana şirket THY’nin izinden gitmiş ve salgının faturasını, çalışanlarına çıkarma kolaycılığını seçmiştir” dedi.

**ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİLİYOR**

Kaptan Koçak, “İşçiler çağrılarak 2020 ve 2021 senesine ait ikramiyelerinden feragat ettiklerine dair muvafakatname imzalatılmak isteniyor. Güçlü işveren karşısında yanlız, çaresiz ve sahipsiz işçilere abanın altından değnek gösterilerek itiraz edenlere iş akdinin feshi tehdidi hissettiriliyor” diye konuştu.


**2021 HAKEDİŞLERİNE EL ATMAK GASPTIR**

HAVASEN Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Çalışanların güçleri oranında prosese katkı vermeleri ve özveride bulunmaları ilkesel olarak kabul edilebilir fakat salgının 2021 senesinde da devam edeceğini asli alarak işçinin 2021 hakedişlerine de el atmak tam manasıyla işçinin emeğini gasp etmektir.

TGS yaptığı kurumsal bildirimde, sözhususu ikramiyeden feragat programına gerekçe olarak “istihdamın korunmasını” göstermektedir. Oysa işçilere imzalatılmaya çalışılan muvafakatnamede bu tür bir taahhüt de bulunmamaktadır.

THY’deki kamu payının yüzde 50’nin altına düşürülmesinden derhal sonra 2008 senesinde şirketin parçalanarak çoğu hizmeti taşeronlaştırmak ve çalışanları sendikasızlaştırmak hedefiyle kurulan TGS, açlık sınırında uyguladığı ücret politikası ile 15 bin işçisinin sırtından kar etmeye devam etmiş, 2019 senesinde karı 260 milyon TL’ye ulaşmıştır. TGS işçilerden diğer bir indirim ya da kesinti arzusunda bulunmayacak ise, ilk olarak bunu yazılı duruma getirmelidir. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İkinci el otomobilde yeni oyun: Aman bu tuzağa düşmeyinÖnceki Haber

İkinci el otomobilde yeni oyun: Aman bu...

Kılıçdaroğlu ’ndan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklamasıSonraki Haber

Kılıçdaroğlu ’ndan Cumhurbaşkanlığı aday...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar