Tehlikenin geçtiğini düşünenler dikkat: Virüs sürecinde oje sürmeyin ve takı takmayın!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tehlikenin geçtiğini düşünenler dikkat: Virüs sürecinde oje sürmeyin ve takı takmayın!
Ölümcül hastalık Kovid-19 salgın tehlikesi devam eder iken takı, aksesuar, tırnak ve oje gibi şahsi tercihlerin sağlığa tesiri merak ediliyor. Eksperler bu vakitçte hijyen önlemlerinin sıhhatli bir şekilde yerine getirilebilmesi amacıyla bir vakit daha saat ve takı kullanılmaması, tırnakların kısa kesilmesi ve oje sürülmemesi önerisinde bulundu.

Kovid-19 salgın vaktinde takı gibi çoğu aksesuarın kullanılması hususu vatandaşlar doğrultusunda merak ediliyor. Salgın sürecinde peki, ojeden tırnakların uzunluğuna kadar virüs nasıl etkili oluyor.

Virüs vakitinde takının zararı nedir?Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sema Karaoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede hijyen önlemlerinin sıhhatli bir şekilde yerine getirilebilmesi sebebiyle bir vakit daha saat ve takı kullanılmaması, ayrıca mümkün olduğunca tırnakların kısa kesilmesi ve oje sürülmemesi önerisinde bulundu.

Karaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını ile mücadelede Türkiye'nin üç ayı geride bıraktığını belirterek, alınan önlemler ve yapılan tedavilerle olay adedinin azalmaya başladığını söyledi.

Yeni normalleşme vakitinde bugüne kadar sürdürülen tedbirlerin bir anda ortadan kaldırılmaması gerekliliğini bildiren Karaoğlu, "Böyle bir halde vakitci baltalamış olur kendimize, sevdiklerimize ve topluma zarar vermiş oluruz. 

Kişiler ve kurumlar bu hususta kesinlikle azami ilgi göstermeli." dedi.

VİRÜSE KARŞI HANGİ SABUN KULLANILMALIDIR?

Salgın hastalık ile alakalı olarak uzman Sema Karaoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında merak edilen konulardan birinin de ellerin nasıl bir sabunla yıkanması olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:"Antibakteriyel diye satılan gerektiğince pahalı sabunların olması gerekmez. Kullanılacak hijeyen malzemelerin Renksiz, kokusuz, beyaz sabun ellerimizi dezenfekte eder. 

Özellikle ortak hayat alanlarında, sandalye, asansör, merdiven tırabzanı, otobüs, kapı kolları gibi sık sarfedilen nesneler ile ilişkitan derhal sonra ellerimizi kesinlikle 20 saniye zamanınce her yönüne su ve sabun ilişki ettirecek şekilde yıkamalıyız. Pandemi vakitinde el yıkama resmen otomatikleşmeli.


**MUTLAKA NEMLENDİRİCİ KULLANIN**

Salgın vakitinde sık el yıkama ve el dezenfektanı kullanma nedeniyle deri bariyerinde meydana gelen bozulmanın ellerde kuruma ve çatlamaya sebep olduğuna işaret eden Karaoğlu, bozulan deri bariyerinin onarılması, kızarıklık, yanma gibi durumların önüne geçmek sebebiyle kesinlikle nemlendirici kullanılması tavsiyesinde bulundu.

**METAL, TAŞ VE PLASTİK YÜZEYDE VİRÜS CANLI KALIYOR**

Türk Dermatoloji Derneği olarak, salgın hastalık vakitinde yüzük, bileklik ve saat bile takılmaması hususu ile ilgili uyarıda bulunduklarını anımsatan Karaoğlu, şu şekilde konuştu:"Normalleşme vakitinde de bu önerilerimize aynen devam ediyoruz. 

Metal, taş ve plastik gibi yüzeylerde virüsün daha uzun vakit canlı kalması, yüzey özellikleri bundan dolayı hijyenikliği zorlaştırmaktadır. Bulaşma tehlikesini artırmamak amacıyla takılarımızı ve saatlerimizi takmayalım. 

Tırnaklarımızı kısa kesmeye, oje sürmemeye devam edelim. Normalleşme zamanı içersinde kuaför ve berberlere de gitmeye başladık. Buralarda şahsi hijyen kurallarına eskisinden daha çok ilgi edelim. 

Tek kullanımlık havlular bulunduralım. Erkekler amacıyla tek seferlik jiletler kullanalım. Manikür ve pedikür işlemleri sebebiyle kendimize ait törpü, makas ve pensleri kullanalım." 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni vaka ve ölüm adedini açıkladıÖnceki Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni vaka...

Mardin'de evde olmadığı fark edilen kadın su kuyusunda ölü bulunduSonraki Haber

Mardin'de evde olmadığı fark edilen kadı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar