Satılmayan hayvanları Et ve Süt Kurumu alacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Satılmayan hayvanları Et ve Süt Kurumu alacak
Abone ol
Kurban bayramı nedeniyle Satılmayan hayvanları Et ve Süt Kurumu alacak Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli elde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu (ESK) doğrultusunda satın alınacağını bildirdi.

Erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olarak belirlendi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, hayvanlarını satamayan yetiştiricilere yönelik açıklamalarda bulunarak, 2020 yılında 1.2 milyon büyükbaş, 3.6 milyon küçükbaş kurbanlığın satışa sunulduğunu aktardı.

Bakan Pakdemirli, “Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı, 19 lira olarak, canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilogram arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olarak; 2. ve 3. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır” dedi.

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramının 17 liradan alınacağını kaydeden Bakan Pakdemirli, “Koyunlar 15 lira/canlı kilogram, keçiler ise 13 lira/canlı kilogram fiyat üzerinden satın alınacaktır” ifadelerini kullandı.
Alım fiyatları ve diğer detayların ESK tarafından duyurulacağını belirten Pakdemirli, “Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir” diye konuştu. (İHA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bursa ’da denize giren bir kişi kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiÖnceki Haber

Bursa ’da denize giren bir kişi kalp kri...

Siemens, Varian Medical ’ı 15 milyar dolara satın alıyorSonraki Haber

Siemens, Varian Medical ’ı 15 milyar dol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar