Sanatçı, demokrasi, adalet ve özgürlükten yana olmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sanatçı, demokrasi, adalet ve özgürlükten yana olmalı
Abone ol
Corona nedeniyle 4 ay ara vermek zorunda kaldığı konserlerine yaz turnesi ile her tarafta başlayan Erol Evgin, “Pandemi sürecini, gençlik sırlarını ve daha çoğu şeyi SÖZCÜ HaftaSonu ’na anlattı.

Sanata adanmış bir ömür Erol Evgin'in ancak… Dile kolay 51 yıl, müzikaller, televizyon programları ve sesiyle daima zirvede yer aldı. Naif kişiliği ve sevgi diliyle toplumda ‘Erol Evgin ekolü' yaratan ressam ofisinin kapılarını bize açtı…

Corona günleri, sizi nasıl etkiledi?

Yaşam durdu. Herkes, idareli olarak etkilendi. Evlere kapanmak insanların psikolojisini bozdu. 20 konserim ertelendi.

Kendinizi nasıl korudunuz?

İstanbul'un köylerinden birinde yaşıyorum. Kendimizi karantinaya aldık. Çocuklarım ve torunlarımın bizimle olması en büyük şansımız oldu.

Karantina sürecini torunları Erol, Erem ve Ozan ile geçiren sanatkâr usta Erol Evgin, “Pandeminin en zor yanı torunlarıma sarılamamak oldu” dedi…

Nasıl dersler çıkardık?

Doğa, insanlığa ders verdi. “Siz benim sahibim yok misafirimsiniz, kendinize gelin!” dedi. Bundan sonra, sanatın iyileştirici gücünü de yanımıza alarak, doğaya ve birbirimize daha saygılı, fazla üretip eksik tüketeceğimiz, barış içinde bir hayat sürdürmeliyiz.

Her neslin sanatçısı olabilmenin bir sırrı var mı?

Değerli ekip arkadaşlarım var. Biz bütünüz. İnandığımız şeyler uğruna burnumuzun dikine gidiyoruz. Altın Düetler 1 ve 2, altın şarkılarımıza bir “Bayan Dokunuşu” oldu. 22 aşk şarkısını ülkemizin en kıymetli kadın sesleriyle paylaşmak, bizi gençlerle buluşturdu. Başka projelerimiz de var.

Turne programınız başlıyor. Nerelerde olacaksınız?

Evet, açlık bitiyor, konserler başlıyor. Müzikseverlerle birlikte söyleyip, gülüp, eğlenip, birlikte duygulanmayı, göz göze olmayı, sesimle onlara dokunmayı çok özledim. Ege Turnesi programımız şöyle: 2 Ağustos Altın Güvercin Amfitiyatro Tiyatro (Kuşadası AVM)- 15 Ağustos Çeşme Açıkhava Tiyatrosu- 21 Ağustos Marmaris Amfi Tiyatro- 22 Ağustos Bodrum Antik Tiyatro- 25 Ağustos İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu.

Erol Evgin, Hande Zeyrek'le ‘Altın Düetler 2' albümünü konuştu, “Projelerimiz var” dedi.

Torunlarınıza tavsiye eder misiniz?

Çocuklar davranışlarınızdan etkilenirler. Davranışlarımla örnek olmaya çalışıyorum.

Gençlik sırlarınız çok merak ediliyor.

Erken yatıyorum, yürüyüş yapıp, sağlıklı besleniyorum. Sevmediğim şeylerden uzaktan duruyorum.

“Usta muhaliftir” cümlesine katılıyor musunuz?

Ressam rakip değil taraftır. Özgürlükten, adaletten, demokrasiden, hoşgörüden yana olmalıdır.

Geçen sene DARK dizisinin Türkiye tanıtımında yer aldınız. Netflix tartışmalarına yorumunuz nedir?

Netflix'i süre buldukça izliyorum. Dark'ta yer almam bir hoşluktu. Netflix tartışmalarına gelince, bu nesil paralı kanallar isteğe bağlıdır, beğenmeyen izlemez.

Sosyal medyanın kısıtlanmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Sosyal medyada şahsiyet haklarının ve aile birliğinin korunması yönünde yaptırımlar olmalıdır. Fakat, kişilik haklarını gözetmek, yasaklarla yok yasalarla olur. Yasaklarla sosyal medyayı baskılamak çözüm getirmez. Yasaklarla; demokrasi, ekonomi, kültür- sanat da gelişemez. Serbest us su gibidir, akar önüne set çekersen diğer bir  kanal bulur, yeniden kendini açıklama eder. Suyun akışını asla engelleyemezsiniz.

HER ŞEY KADININ ESERİDİR!

Türkiye'de sizi son günlerde en rahatsız eden şey nedir?

Gelişen kadına zor, çocuk istismarı çok rahatsız ediyor. “Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir! Bizim toplumumuzun başarısızlığı kadınlarımıza karşı umursamazlığımızdan ve yanlış davranışlarımızdan kaynaklanmaktadır” der, Büyük Atatürk. Toplumsal cinsiyet eşitliğiyle kadını koruyan “İstanbul Sözleşmesi” çok değerlidir. Oysa köklü çözüm EĞİTİMDİR.

Nerede o eski bayramlar diyenlerden misiniz?

“Bayram defalarca bayramdır, en güzel yanı da dargınları barıştırması, çocukları sevindirmesidir. Ümitli ve mutlu bayramlar!..

 
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarkan ’ın İstanbul özlemiÖnceki Haber

Tarkan ’ın İstanbul özlemi

Kurban Bayramı'nda dolar kaç lira oldu? Dolar ve Euro neden yükseliyor?Sonraki Haber

Kurban Bayramı'nda dolar kaç lira oldu?...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar