Sağlık sigortası 1 yılda 3 kat zamlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık sigortası 1 yılda 3 kat zamlandı
Abone ol
Devlet hastanelerinde çoğu branşta randevu bulanamazken, özel sağlık sigortaları da bir yılda 3 kat zamlandı.

Türkiye'nin sağlık sistemi ve ekonomideki eş zamanlı çöküş, insanları sağlıkları ile ilgili büyük bir çıkmaza soktu. Pek çok kritik branşta dahi devlet hastanelerinde aylarca randevu bulunamaz, yetkin doktorlara ulaşılamaz hale getirilen sağlıkta özel sektör tek çıkış yolu haline gelmiş durumda.

SAĞLIK ATEŞ PAHASI

Ancak özel sağlık sistemi de dışa bağımlı; TL'nin değer kaybı ve ekonomideki öngörülemezlikle çoğu girdisini ithal eden sektörde fiyatlar uçuşa geçti. Bu durum içinde bulunduğumuz yenileme günlerinde sağlık sektörü primlerinin 3 ilE 4 kata kadar artmasını beraberinde getirdi. Bugün bir MR'ın 8 bin TL'lere yapıldığı, ameliyat ücretlerinin 100 bin TL'leri bulduğu noktada sağlık sigortaları ücretlerinde de büyük artışlar yaşanıyor. Sağlık sigortası yaptırdığı şirketten yenileme ücretini duyanlar büyük bir şok yaşıyor. Geçen yıl 16 bin TL fiyatla yapılan ayakta artı yatarak sağlık sigortası için 50 bin TL'yi bulan fatura ile karşılaşanlar büyük bir isyan içinde.  Sigortacılar sağlık sigortasında gelen artışın statü, gelir seviyesi fark etmeden tüm vatandaşları zorladığını ancak şirketlerin de artan fiyatları yansıtmak durumunda olduğunu belirtti. Konuştuğumuz bir sigorta sektörü yetkilisi, “2023 daha da kötü olacak. Firmalar önümüzdeki yılı da öngörerek fiyatları belirliyor, artışların bu denli yüksek olmasının bir sebebi de gelecek fiyat artışlarını önceden poliçelerde faturalandırabilmek” dedi.

Vatandaş ‘yatarak tedavi’ye döndü

– Sigortacılar fiyat artışlarından sonra çoğu kez ayakta sağlık sigortasının kapsamını daraltıp, sadece yatarak tedavileri kapsayacak şekilde sigortasını devam ettirenlerin sayısının arttığını söyledi. Sektörde 2023’te bu fiyatlarda bir tur artış daha olacağı konuşuluyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EYT’liye kıdem formülü aranıyorÖnceki Haber

EYT’liye kıdem formülü aranıyor

Suriye’deki teröristler ABD’den sonra şimdi de Rusya’dan yardım istediSonraki Haber

Suriye’deki teröristler ABD’den sonra şi...

Yorum Yazın