Rusya tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve gaz akışını kesecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rusya tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve gaz akışını kesecek
Abone ol
Kremlin, Rus petrol fiyatında tavan uygulamasını destekleyen ülkelere petrol ve doğalgaz tedarikini kesmeyi planladığını fakat nihai kararı tüm verileri inceledikten sonra alacağını açıkladı.

 

G7 ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’daki işgaline son vermesi için Rusya’nın başlıca gelir kaynağı olan petrol ihracat gelirlerini sınırlamak üzere deniz yoluyla ihraç edilen Rus petrolünün fiyatına tavan getirecek bir mekanizma planladı.

Henüz fiyat tavanı belirlemeyen Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin müzakereleriyse devam ediyor.

RUSYA’NIN GELİRLERİNDE AZALIŞ BEKLENMİYOR

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov bugün muhabirlerle gerçekleştirdiği telefon konuşmasında “Şu an itibarıyla, fiyat tavanını belirleyen ve uygulayan ülkelere petrol ve doğalgaz tedarik edilmemesine dair devlet başkanımız Vladimir Putin’in benimsediği duruşa katılıyoruz. Fakat tüm rakamları analiz ettikten sonra nihai kararımızı vereceğiz” dedi.

Öte yandan, G7 ülkelerinin Rus petrolüne getirmeyi tasarladığı 65-70 dolar düzeyindeki satış fiyatı tavanının Moskova’nın petrol gelirlerinde azalışa yol açması beklenmiyor.

Rusya’nın petrol ihracatı hakkında doğrudan bilgi sahibi beş sektör kaynağının verdiği bilgiye göre, G7’nin değerlendirdiği fiyat tavanı seviyesi, hâlihazırda Asyalı alıcıların Rus petrolüne ödediği fiyata denk geldiği için sınırlamanın başlangıçta Moskova’nın petrol gelirlerine düşürücü bir etki yaratmayacağı tahmin ediliyor.

G7 ÜLKELERİ ARZ SIKIŞIKLIĞINA NEDEN OLMAK İSTEMİYOR

Fiyat tavanının 5 Aralık’ta devreye alınması planlanırken G7 ülkeleri mekanizmayı uluslararası petrol piyasasında arz sıkışıklığına, dolayısıyla fiyat artışlarına sebep olmadan gerçekleştirmenin yollarını arıyor.

Rusya, tahminlere göre bu yıl petrol ve doğalgaz ihracatından 196 milyar dolar gelir elde edecek. Geçen yıl bütçenin yüzde 36’sını oluşturan petrol ve doğalgaz gelirleri, bu yıl bütçenin yüzde 42’sini oluşturacak. (REUTERS)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bilim insanları uykusuzluğun sırrını çözdüÖnceki Haber

Bilim insanları uykusuzluğun sırrını çöz...

Emel öğretmene 55 yıllık sürprizSonraki Haber

Emel öğretmene 55 yıllık sürpriz

Yorum Yazın