Propaganda bakanlığı ekimde gündemde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Propaganda bakanlığı ekimde gündemde
Abone ol
AYM ’nin arasında ‘Propaganda Bakanlığı ’ olarak adlandırılan İletişim Başkanlığı ’nın da bulunduğu Cumhurbaşkanlığı ’na ast dört birimin bütçe yapısının düzenlenmesine ilişkin kararının arkasında yapılacak düzenleme, muhalefet göre engellendi.

TÜZÜK Mahkemesi'nin (AYM) Cumhurbaşkanlığı'na tabi İletişim Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Milli Saraylar Başkanlığı ile Taktik ve Bütçe Başkanlığı'nın kararnameyle genel bütçe kapsamına bağlanmasına yönelik düzenlemeyi iptal etmesinin gerisinde TBMM'de konunun ele alınması girişimi, muhalefet partileri tarafından engellendi.

 

‘Propaganda Bakanlığı ’ olarak nitelendirilen İletişim Başkanlığı ile diğer üç Başkanlığın genel bütçe kapsamına kararname ile bağlanamayacağını açıklayan Yüksek Duruşma, bu konuda TBMM'de yasal düzenleme yapılmasını istedi. Genel Bütçe kapsamından çıkarılan bu kurumların TBMM'de bir kanunla her tarafta benzer konuma getirilmesi için girişimlerde bulunan AKP, Meclis tatile girmeden hemencecik önce muhalefet partileri ile bir araya geldi.

Propaganda bakanlığı ekimde gündemde

Edinilen bilgiye göre Genel Kurul'da yasama faaliyetleri devam ederken iktidar partisi söz konusu düzenlemeyi senelerdir alışılmışlık haline getirdiği gibi "torba yasa"ya eklemek istedi. Bu kapsamda muhalefet partileriyle görüşen iktidar sözcüleri, muhalefetten kanun gereği elde etmek zorunda olduğu desteği alamadı. Düzenleme bu nedenle ekim ayına bırakıldı.

‘GAZETECİLERİN HAKKINI VERİN ’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde yer alan CHP Grup Başkanvekili Hür Özel, AYM'nin gazetecilerin yıpranma payına ilişkin şubat ayında verdiği iptal kararının üzerinden aylar geçmesine karşın bir mevzuat düzenlemesi yapılmadığını hatırlattı. Özel, Cumhurbaşkanlığı ’na ast dört kurum için ise acele bir düzenleme yapılmasını doğru bulmadığını bildirdi.

Özel, İletişim Başkanlığı'nın AKP'nin propaganda aracına dönüştüğünü açıklama etti. CHP Grup Başkanvekili, bu birimin "fazla siyasileşmiş yapısı" sebebiyle düzenlemenin torba kanuna eklenmesine karşı olduklarını söyledi. İyi Parti ve HDP Meclis yönetimleri de AKP'ye benzer yanıtı verince bütün partilerin müşterek imzası bulunmadığı için maddenin torba yasaya eklenmesi önerisi reddedilmiş oldu.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Krizi dindirme arayışlarıÖnceki Haber

Krizi dindirme arayışları

Erbaş 'kılıç inadını' sürdürüyor: Kılıcı oyuncak sanıyorSonraki Haber

Erbaş 'kılıç inadını' sürdürüyor: Kılıcı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar