Ortalığı karıştıracak iddia: İspanya da askeri sevkiyat için Dedeağaç Limanı’nı kullanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ortalığı karıştıracak iddia: İspanya da askeri sevkiyat için Dedeağaç Limanı’nı kullanacak
Abone ol
Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim hızla büyürken, ABD'nin Boğazlara alternatif olarak gördüğü öne sürülen Yunanistan'daki Dedeağaç Limanı'yla ilgili tartışma yaratacak bir iddia daha ortaya atıldı.

 

ABD ve İngiltere’nin ardından İspanya’nın da Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’nı kullanacak NATO ülkeleri arasına katılacağı ileri sürüldü.

Yunan basınında yer alan haberde, Dedeağaç Limanı’nın halihazırda ABD, İngiltere ve İtalya Silahlı Kuvvetlerince askeri teçhizat sevkiyatı için kullanıldığına dikkat çekilerek, İspanya Silahlı Kuvvetlerinin de NATO planları kapsamında Rus sınırına askeri teçhizat sevkiyatı yapmak için Dedeağaç Limanı’nı kullanacağı iddia edildi.

Bu nedenle İspanya Silahlı Kuvvetleri’nden yetkililerin Dedeağaç’ta temaslarda bulunduğu belirtilen haberde, yetkililerin Dedeağaç Liman İşletmeleri Başkanı Kostas Hacimihail ile görüştüğü kaydedildi.

Hacimihail ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “NATO müttefiki ülkelerin silahlı kuvvetleri ile iş birliğimiz artıyor ve liman, uluslararası alanda önemli askeri lojistik merkezlerden biri haline geliyor” ifadesini kullandı.

‘BOĞAZLAR’A ALTERNATİF’ İDDİASI

Yunan Kathimerini gazetesi, daha önce, ABD'nin Dedeağaç Limanı'nın genişletilmesi önerdiğini ve bu yolu Boğazlara alternatif olarak gördüğünü yazmıştı. Ukrayna savaşının ardından Dedeağaç'ın ABD ve NATO'ya ait asker ve askeri teçhizatın Bulgaristan, Romanya ve hatta Polonya'ya kadar uzanan bölgeye ulaştırılmasında etkili olduğu öne sürülmüştü.

Son olarak Yunanistan'ın uluslararası anlaşmaları ihlal ederek Ege adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar çıkarması, ABD'yi de krize dahil etmişi. Türkiye, Yunanistan ve ABD'ye nota verirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD'ye seslenerek “Bizim tavsiyemiz ABD'nin Yunanistan'ı yanlış hesaba sevk etmemesi” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan geçen yıl da ABD’nin Dedeağaç’a üs kurmasına ilişkin, “Yunanistan’ın kendisi şu anda Amerika’nın bir üssü durumuna gelmiştir” demişti.

Son aylarda Yunanistan'ın Girit Adası'nda bulunan Suda Üssü'ndeki ABD askeri varlığı da Ankara-Washington-Atina hattında tansiyonu yükseltiyor. (SOZCU.COM.TR/AA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sanayide doğalgaz tarifesine gizli zamÖnceki Haber

Sanayide doğalgaz tarifesine gizli zam

Erdoğan sonunda ağzında ki baklayı çıkardı: Yaptırımlar bizi bu yolu aramaya mecbur bıraktıSonraki Haber

Erdoğan sonunda ağzında ki baklayı çıkar...

Yorum Yazın