Müdürüne 'Çok biliyorsan gel sen yap' diyen garsonu Yargıtay haklı buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Müdürüne 'Çok biliyorsan gel sen yap' diyen garsonu Yargıtay haklı buldu
Abone ol
Müdürünün 'Ekmekleri büyük doğruyorsun' demesi üzerine 'Çok biliyorsan gel sen yap' diyen çalışan iş yeri tarafından tazminatsız kovuldu. Mahkemeye taşınan olayda 'Kıdem tazminatı ödenmemeli' kararını aykırı bulunan Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi, garsona tazminat ödenmesi kararını verdi.

 

 

Özel bir şirkette garson olarak çalışan genç, şube müdürünün 'ekmekleri büyük doğruyorsun, israf oluyor' sözüne öfkelenerek, 'çok biliyorsan gel sen yap' diyerek iş yerinden ayrıldı. İşveren, garson hakkında işe gelmeme tutanağı tuttu. Garson, tazminat ödenmeden çıkarıldı. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan davacı garson, tüm devlete ait tatillerde dini bayramlarda da çalıştığını, artı mesai yapmasına ve genel tatilde çalışmasına rağmen ücretlerin ödenmediğini, ayrıca yıllık izninin kullandırılmadığını ve müsade alacağının da ödenmediğini öne sürdü.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, takvim izin alacağı, genel tatil alacağı ve pozitif alıştırma alacaklarını istedi. Mahkemede açıklama veren şirket sahibi ise, firmanın işletme müdürünün, öğle yemeğe esnasında adı geçen şahsa 'bu ekmekleri neden bu değin fazla kesiyorsunuz? Eyvah, müsriflik oluyor' demesi üstüne, devir başında amiri olan şahsa 'fazla biliyorsan sen yap diyerek' karşılık verdiğini ve tesisleri terk ettiğini bahis etti.

Duruşma, kıdem tazminatı talebinin reddine hükmetti. Kararı şikayetçi garson temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Kararda; "Bedensel uyuşmazlıkta dosyadaki bilgi ve belgelerden ve özellikle şahit anlatımlarından iş akdinin yazılı bir fesih tebliği olmaksızın emekçi göre meslek yerini terk suretiyle eylemli olarak sona erdirildiği anlaşılmaktadır. Terk tarihi itibari ile adalet edildiği halde ödenmemiş işçilik alacaklarının varlığı aleyhinde davacının terkinin bu sebebe dayandığı kabul edilerek kıdem tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi hatalıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir" denildi.

Konuyla ilgili data veren Sosyal Emniyet Uzmanı Hür Erdursun şöyle konuştu:

“İş yerlerinde fazla sık çalışana müdür veya şefleri kadar işin iyi yapılmadığı konusunda uyarılar gelir. Bir Takım durumlarda da çalışan kızarak sitemini ‘fazla biliyorsan, gel sen yap ’ şeklinde dile getirir. Bu durumda patron ya da vekilleri çalışana ‘sen bize saygısızlık yapıyorsun. Sen bana bunu söylemezsin ’ diyerek çalışanı işten çıkarabiliyor. Bu konulardan bir simge ise yeni yaşandı.

"Bu da fiziki bir olaydır"

İş yeri vekili, çalışana ‘işi daha dürüst yapmanı istiyoruz. Ekmekleri daha ufak kes. İsraf olur ’ demesi üzerine çalışanda ‘fazla biliyorsan, gel sen yap ’ diyor. Çalışan işten çıkartılıp tazminatı verilmiyor. Çalışanda soluğu mahkemede alıyor. Yargıtay ise, çalışanı haklı bularak tazminatlarını almasının hakkı olduğuna hükmediyor. Yani çalışanın ‘fazla biliyorsan, sen yap ’ sözü işveren açısından tazminatsız işten tümdengelim sebebi değildir. Bu da maddesel bir olaydır” diye açıklık getirdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altın kaplamalı gümüşlere talep arttıÖnceki Haber

Altın kaplamalı gümüşlere talep arttı

İngiliz yönetmen Alan Parker öldü Geceyarısı Ekspresi filmiyle Türkiye'nin tepkisini çekmiştiSonraki Haber

İngiliz yönetmen Alan Parker öldü Geceya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar