MetroPOLL'den çarpıcı araştırma: Cumhur İttifakı tabanında fikir ayrılığı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MetroPOLL'den çarpıcı araştırma: Cumhur İttifakı tabanında fikir ayrılığı
Abone ol
MetroPOLL Araştırma'nın 'Genel olarak düşündüğünüzde Türkiye iyiye mi gidiyor, kötüye mi gidiyor?' sorusunu sorduğu ankete göre, Cumhur İttifakı tabanında fikir ayrılıkları mevcut. AK Parti seçmeninin yüzde 57.6'si durumdan memnunken, ittifak ortağı MHP'nin seçmeninin yüzde 50.6'sı "Türkiye kötüye gidiyor" dedi.

Metropoll Araştırma'nın kurucusu Özer Sancar, Haziran ayında yaptıkları Türkiye'nin nabzı araştırmasından bir bölüm yayınladı. Araştırmada 'Genel olarak düşündüğünüzde Türkiye iyiye mi gidiyor, kötüye mi gidiyor?' sorusu soruldu.

ÇOĞUNLUK, 'ÜLKE KÖTÜYE GİDİYOR' DEDİ

Ankete katılanların yüzde 59'u Türkiye'nin kötüye gittiğini düşündüğünü söylerken iyiye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 27.4'te kaldı. 'Fikrim yok' diyenlerin oranı yüzde 2.5, 'Ne iyiye ne kötüye gidiyor' diyenlerin oranı yüzde 10.7 oldu.

CUMHUR İTTİFAKI'NDA FİKİR AYRILIĞI

Araştırmanın partilere göre dağılımına bakıldığında ise Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'lilerin de karamsar olduğu gözlendi. MHP'lilerin yüzde 30.9'u Türkiye'nin iyiye gittiğini düşünürken yüzde 50.6'sı 'Kötüye gidiyor' dedi. Yüzde 11 'Ne iyiye ne kötüye gidiyor' yüzde 7.4 'Fikrim/cevap yok' seçeneğini işaretledi.

AK PARTİ'DE ORAN BEKLENEN GİBİ

AK Parti'de Türkiye'nin iyiye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 57.6 oldu. Kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 28 'Ne iyiye ne kötüye gidiyor' diyenlerin oranı yüzde 12.7 olarak ölçüldü.

 

CHP TABANI KÖTÜYE GİTTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

CHP'de Türkiye'nin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 88.4 olarak hesaplandı. Türkiye'nin iyiye gittiğini düşünen CHP'lilerin oranı yüzde 6.8.

İYİ PARTİ'DEN REKOR ORAN

Türkiye'nin kötüye gittiğini düşünen partiler arasında en yüksek oran İYİ Parti'de çıktı. Yüzde 94 Türkiye'nin kötüye gittiğini düşünüyor. İyiye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 2.6. 'Ne iyiye ne kötüye gidiyor' diyenler ise yüzde 3.3.

HDP'LİLERİN YÜZDE 81.8'İ DE 'KÖTÜYE GİDİYOR' DİYOR

HDP'lilerin yüzde 81.8'i 'Türkiye kötüye gidiyor' seçeneğini işaretledi. Türkiye'nin iyiye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 2.4. Yüzde 14.1 "Türkiye ne iyiye ne kötüye gidiyor" seçeneğini işaretledi.

SAADET PARTİSİ TABANININ YÜZDE 57.9'U DA MEMNUN DEĞİL

Saadet Partisi'nin yüzde 57.9'u Türkiye'nin kötüye gittiği görüşünde. Yüzde 15.8'i Türkiye'nin iyiye gittiğine inanıyor. Yüzde 26.3 ise 'Türkiye ne iyiye ne kötüye gidiyor" diyor.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yusuf Güney gözaltına alındıÖnceki Haber

Yusuf Güney gözaltına alındı

Köyceğiz’deki yangın 5 ayrı noktada devam ediyorSonraki Haber

Köyceğiz’deki yangın 5 ayrı noktada deva...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
hotmail kaydolücretsiz netflix hesaplarıDream League Soccer 2021 APKyoutube mp3 indirturbobet