Metin Feyzioğlu çoklu baroya neden karşı? Habertürk'ten Sevilay Yılman'a anlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Metin Feyzioğlu çoklu baroya neden karşı? Habertürk'ten Sevilay Yılman'a anlattı
Habertürk yazarı Sevilay Yılman'a konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Meclis'e Ak Parti doğrultusunda bugün yayılan çoklu baro öneriyi ile alakalı kaygılarını açıkladı. Feyzioğlu, 'çoklu baro mezhepçi, etnikçi barolar türetecek.' dedi.

 

 

Çoklu Baro sistemi tartışılırken TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Habertürk'tenSevilay Yılman'a konuştu. Feyzioğlu, çoklu baro sistemine karşı çıkmasının gerisinde endişelerini açıkladı. Feyzioğlu, yargının savunma makamı olan avukatların bölünmesinden evhamlı. 

İşte Feyzioğlu'nun açıklamaları:

Bu gelişme üstüne laf konusu tartışmanın kilit isimlerinden biri olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ’nu aradım dün. Uzunca bir görüşme yaptık. Her ne değin Ankara, İstanbul ve İzmir ilk olarak elde etmek üzere çoğu ilin baro yönetimiyle çekişmeli bir ilişkisi olsa da, Feyzioğlu da "Çoklu Baro" fikrine karşısında bir isim.

Bu nesil 'çoklu baro' dünyada birincil olacak 

"Karşıyım ve yanlış buluyorum… Çünkü endişeliyim… Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir. Ve dünyanın da hiçbir uygun böyle bir sistem yoktur. Yalnızca İngiltere ’de çoklu baroya aynı bir ahenk vardır lakin o sistem İngilizlerin 1000 yıllık geleneğinin bir sonucudur. Türkiye ’ye uyarlaması muhtemel değildir çünkü mesela Londra ’daki bir avukatın bir baroya kabulünde hangi etnik kökenden, mezhepten, siyasetten, şehirden geldiğine bakılmaz! Yalnızca ve sadece ne değin liyakat sahibi olduğuna bakılır! Türkiye ’de olacak şey ise daha şimdiden belirli. Zaten siyasileştiğinden şikayet edilen barolar çoklu baro ile birlikte ayrıntılarıyla siyasileşecek ve zaten kutuplaşmış olan savunma adamakıllı kutuplaşacak… Başından beri söylediğimi yeniden söylüyorum… Çoklu baro yargı sisteminin ayrılmaz bir parçası olan savunma mesleğinin temsilcilerinin daha fazla bölünmesine, ayrışmasına niçin olacak ve savunma ağır darbe alacak bu sistem nedeniyle!"

Şahsımla ilgili bazıları bilinçli tezvirat yapıyor 

Tabii bütün bu açıklamalarının üzerine çoklu baro fikrine güçlü olarak aleyhinde olmasına rağmen kendisiyle ilgili kamuoyunda neden destek verir yönde bir idrak olduğunu sordum…

Cevaben şunu söyledi Metin Feyzioğlu:

"Çünkü kamuoyunda bazıları şahsımla ilgili bilinçlice tezvirat üretiyor; 'TBB Başkanı Feyzioğlu, TBB yönetimi çoklu baroyu destekliyor ya da aleyhinde çıkmıyor' gibi… Ve maalesef ne yaparsak yapalım bizimle ilgili bu tezviratı yapanların önüne geçemiyoruz… Ama 2 yıl öncesinde konuşulmaya başlanan bu tasarıya o günden beri sebeplerimizi de ortaya koyarak ne değin karşısında olduğumuzu her platformda dile getirdik…"

bu vesileyle natürel başta Cumhurbaşkanı elde etmek üzere AK Parti iktidarı ile yakınlığının bu algının oluşmasında etkin olup olmadığını da sordum…

Olabilir ama bu yanlış diyor: "Benim Sayın Cumhurbaşkanı ile yakın olmamın nedeni bellidir. Ben siyasetçi değilim. Bir partinin temsilcisi değilim. Ben ülkenin Barolar Birliği Başkanıyım ve sorumluluğum da bu birliğin çatısı altındaki avukatların çıkarlarının kollanması adına hitabe almaktır!" diyor…

Yazının tamamı için tıklayın...

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kanal İstanbul'da güzergahlar ve birçok yeni adım belirlendi Bakan Kurum onayladıÖnceki Haber

Kanal İstanbul'da güzergahlar ve birçok...

Türkiye'nin mayısta dış ticaret açığı neredeyse ikiye katlandı!Sonraki Haber

Türkiye'nin mayısta dış ticaret açığı ne...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar