Menopoz ile birlikte başlayan göz kuruluğuna dikkat

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Menopoz ile birlikte başlayan göz kuruluğuna dikkat
Abone ol
Göz kuruluğu, gözyaşının yeterli üretilememesi, imal edilen gözyaşının kaliteli olmaması ya da çok acele buharlaşma olması sebebi ile oluşur. 

Göz kuruluğunun teşekkülünde inflamasyon (iltihabi) süreçlerinin de rol oynadığı bilinmektedir. 

Tedavi edilmediğinde göz yüzeyinde kurumaya bağlı olarak ülser, ağrı ve çok ciddi hallerde kornea olarak adlandırılan saydam tabakanın delinmesi ile görme kayıbına yol açabilir.

Göz kuruluğu bireylerin günlük etkinliklerini etkiler. Kitap okurken, bilgisayarda çalışırken, araba kullanırken ve klimalı ortamlarda gözde yanma, batma, kızarıklık ve refleks sulanmalara sebep olur. 

Tam tersi gibi düşünülse de göz kuruluğunda da gözlerde yaşarma olur, bu hal kuruyan gözün kendini güvenliğini sağlamak hedefi ile refleks olarak gözyaşı üretmesini sağlar.

**Menapoz tetikliyor**

Göz kuruluğu bütün yaş ve cinsiyetlerde görülmesine karşın en sık 40 yaş üzerindeki kadınlarda görülmektedir. 

Bunun sebebi hormonlardaki değişime bağlı olarak gözyaşı üretiminin azalmasıdır. Daha ileri yaslarda menopozun oluşması ile beraber şikayetler daha çok rahatsız edici olmaktadır.

Kuru gözün tanısı klinik muayene ile konulmaktadır. Tanıda biomikroskopik muayene esnasında sarfedilen renkli boyalar son derece değerlidir. 

Gözyaşı sayısını ölçen kağıt çubuklar (Schirmer) takiplerde kullanılmaktadır. Göz kuruluğunun teşhisinde rastgele bir görüntüleme tekniği fayda sağlamaz. Klinik tanı en mühim yöntemdir.

**İlaçlar hekim kontrolünde kullanılmalı**

Göz kuruluğunun tedavisi ilaçlar yolu ile yapılmaktadır. Deneysel olarak yapılan cerrahi yöntemler su ana kadar etkili olmamıştır. Tedavide en sık sarfedilen ilaçlar suni gözyaşı damlaları ve merhemleridir. 

Sayısız çeşidi olan bu tur ilaçlar asli olarak eksik gözyaşının yerine konulması prensibine dayanır. Küçük tüpler ya da tek damlalık seklinde olan bu ilaçlar hafif ve orta düzeydeki göz kuruluğunda yeterli olmaktadır. 

Daha ileri klinik hallerde iltihabi önlemek amacıyla kortizonlu ve bağışıklığı baskılayıcı (siklosporin) damlalar da kullanılmaktadır. 

Bu damlaların yan etkisi olmasından kullanılma miktarı ve zamanı son derece mühimdir. Bütün ilaçlara karşın yeterli düzelme görülmeyen hastalarda ise gözyaşı kanalını geçici olarak kapatan tıkaçlar faydalı olabilmektedir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son yılların en korkunç Resident Evil Village oyunu geliyorÖnceki Haber

Son yılların en korkunç Resident Evil Vi...

Ahmet Ağaoğlu'ndan takıma Galatasaray maçı motivasyonuSonraki Haber

Ahmet Ağaoğlu'ndan takıma Galatasaray ma...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar