Macron: Türkiye'nin Libya'da tarihi ve cezai sorumluluğu var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Macron: Türkiye'nin Libya'da tarihi ve cezai sorumluluğu var
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Libya politikası nedeniyle suçladığı Türkiye'nin davranışlarının cezai mesuliyet taşıdığını söyledi.Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si Libya'daki askeri varlığını artırdı ve Suriye'den cihatçı savaşçıları tekrardan toplu olarak Libya'ya getirdi" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Libya politikasını eleştirmeye devam ediyor. Berlin yakınlarındaki Meseberg'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı röportaj ardından konuşan Macron, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si Libya'daki askeri varlığını artırdı ve Suriye'den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak Libya'ya getirdi" diye konuştu.

 

Türkiye'nin Libya konusundaki tavrının kabul edilemez olduğunu savunan Macron, “ NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye'nin, Libya'daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var. hemen bizim açımızdan Türkiye'nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız” diye konuştu.

Macron: Türkiye'nin Libya'da tarihi ve cezai sorumluluğu var

'FRANSA ANKARA ’YI ATEŞKESİN ÖNÜNDEKİ ENGEL OLARAK GÖRÜYOR'

Ülkesinin Libya'nın doğusunda konuşlu Halife Hafter'i desteklediği yönündeki iddialarla ilgili de konuşan Macron, amaçlarının siyasi bir çözüm bulunması olduğu görüşünü dile getirdi.

Macron ayrıca, verdiği hiçbir taahhütü yerine getirmemekle suçladığı Türkiye ’ye yönelik, “Fransa, Ankara'yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor" dedi.

NE OLMUŞTU?

Libya konusunda açıklamalar yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye tüm kurallara tutarsız davranarak ve çoğu Avrupa ülkesinin çıkarlarını çiğneyerek Libya hükümeti ile anlaşmalar yapması, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin egemenliğine hürmet göstermemesi ve Libya'da yürüttüğü siyaset uluslararası hukuka aykırıdır. Türkiye Libya'da tehlikeli oyun oynuyor” ifadelerini kullanarak, Erdoğan hükümetinin Libya ’daki hamlelerini eleştirmişti.

Macron ’un açıklamalarının arkasından izah etme yapan Dışişleri Bakanlığı, Macron ’un Libya ’daki hamleleri sebebiyle Türkiye ’ye yaptığı eleştiriye tepki göstermişti. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, “Macron'un Libya'nın meşru hükümetine verdiği desteği 'tehlikeli bir oyun' olarak tanımlaması ancak zihin tutulmasıyla izah edilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çin'e ilişkin akılalmaz iddia! Uygur Türklerini zorla doğum kontrolü yapıp kısırlaştırıyorÖnceki Haber

Çin'e ilişkin akılalmaz iddia! Uygur Tür...

Kayyum icraatları tam gaz: Belediyede çalışmayan birçok kişiye maaş ödenmişSonraki Haber

Kayyum icraatları tam gaz: Belediyede ça...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar