Kurban Bayramı'nda koronavirüs için 5 büyük risk! Prof. Dr. Mehmet Ceylan açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kurban Bayramı'nda koronavirüs için 5 büyük risk! Prof. Dr. Mehmet Ceylan açıkladı
Abone ol
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kurban Bayramı'nda 5 riskli aktivite olduğunu ve bunlardan mutlaka kaçınılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, Plajlarda gördüğü manzaralar için de uyardı.

 

 

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kurban Bayramı ’nda beş tehlikeli aktivite olduğunu söyledi. Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan Prof. Dr. Ceyhan dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı:

1) İnsanların diğer şehirlere gitmesi: Gidişler başlıca büyük şehirlerden küçük yerleşim yerlerine oluyor. Yani virüsün yoğun olduğu illerden daha eksik olanlara. Tabii Güneydoğu Bölgesi hariç. Güneydoğu ’da şu an salgın yoğun. Peki bu yerleşim yerlerine nasıl ve hangi araçla gitmeliler? En güveniliri kendi araçlarını seçim etmeleri. Ara Verme verdikleri yerlerde, kısa sürede ihtiyaçları gidersinler. Virüsün miktarı ve virüsle temas süresi önemli. Yemeklerini kalabalık yerlerde yemesinler. Otobüs veya uçakta pencere kenarını tercih etsinler.

2-) Bayram namazı: Bayram namazını açık alanda, sosyal uzaklık kuralına uyarak ve maske ile kılsınlar. Kapalı alanda kılmaya mecburlarsa, mesafeye mutlaka uyarı etsinler. Yüksek sesle konuşmasınlar. Yüksek sesle konuşmak, bulaş riskini on kat arttırıyor. Cami çıkışlarında toplu bayramlaşmadan sakınmak gerekir.

3-) Kurban kesimi: Virüs hayvanlardan bulaşmaz. Ancak insandan insana bulaşır. Bayram namazından hemen daha sonra kurban kesimi için yığılma olmamalı. Kurban kesimi dört güne yayılarak yapılmalı. Sosyal mesafe ve maske kuralarına mutlaka uyulmalı. Diyelim ki kurbanı kesende virüs var, diyelim fakat keserken hapşırdı. Evde bıçağı, elimizi yıkayıp temizlemek gerekiyor. Yalnızca COVID-19 için yok diğer hastalıklar açısından da ham ete değdikten sonradan el normalde mutlaka yıkanmalı.

4-) Toplu nakliye araçlarının kullanılması: Bayramlaşma ziyaretleri mutlaka dört güne yayılmalı. Toplu nakliye araçları topluluk olmamalı.

5-) Bayramlaşma: İdeali yaşlılarımızın, tehlike grubundaki yakınlarımızın bayramını telefonla kutlamak. Mutlaka gidilecekse kalabalık olmamalı, açık havada bayramlaşma tercih edilmeli. Sosyal mesafe ve maske kuralına mutlaka uyulmalı. Yani öpüşmek, el öpmek, sarılmak değil. Bayram ikramları, ortadan yenecek şekilde olmamalı. Küçüklere harçlık verilecekse zarf içinde verilmeli. Eller yıkanmalı. Büyüklerimizin evinden ayrılmadan önce ellerimizi değdiğimiz yerleri alkollü kaba şaka ya da dezenfektan ile temizlemeliyiz.

Bodrum ve sahildekilere dikkat

Sahillerdeki kalabalığa dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bodrum ’dakilere bakıyorum. Elli kişiyle karşılaştığımda, 40 ’ında maske yok. Geri kalan 10 ’unun maskesi ise sürükleyici takılmamış. Sosyal uzaklık kurallarına uyulmuyor. Vatandaşlar da işletmeler de uymuyor. Turistler de geliyor, gelecek. Onlar da sıcacık davranırsa ortaya iyi bir sonuç çıkmaz.”

dışarıya bir şey olmaz mı?

haricen virüsün bulaşma oranının 19 kat daha düşük olduğunu bildiren Prof. Dr. Ceyhan, "Açık alanlarda ortaya çıkmış çok sayıda vaka gördük. haricen yapılan nişanlar, askere uğurlama törenleri gibi. Mesafe bir buçuk metrenin altına indiyse, maske de takmadıysanız virüs açık bölge-kapalı bölge dinlemez.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gündemin adamı Ali Erbaş Ayasofya'da Kurban Bayramı hutbesini de kılıçla okudu!Önceki Haber

Gündemin adamı Ali Erbaş Ayasofya'da Kur...

Bursa'da koronayı hiçe saydılar hafif ticari araçla 8 kişi gezdilerSonraki Haber

Bursa'da koronayı hiçe saydılar hafif ti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar