Kremlin: Türk bankaların Mir’den çekilmesi ABD baskısı altında oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kremlin: Türk bankaların Mir’den çekilmesi ABD baskısı altında oldu
Abone ol
Rusya, Türk kamu bankalarının Mir ödeme sisteminden çekilmesinin ABD'nin benzeri görülmemiş baskıları altında gerçekleştiğini belirtti.

 

Kremlin, Türk kamu bankalarının Mir ödeme sisteminden çekilmesine ilişkin kararın ABD’nin benzeri görülmemiş baskısı altında alındığını söyledi.

Kremlin’den bugün yapılan açıklamada, Mir banka kartlarını kullanmayı bırakan Türk devlet bankalarının benzeri görülmemiş ABD baskısı ve yaptırım tehdidi altında olduğunu ve kararın bu nedenle alındığını belirtti.

Dün akşam saatlerinde Bloomberg'ün üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası, Rusya'nın MİR kart sisteminden ayrılmaya karar verdiği duyurulmuştu. Geçtiğimiz haftalarda Denizbank’ın da sistemden çekildiği açıklanmıştı.

ABD UYARMIŞTI

ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi de, bu ayın başlarında finans kurumlarını MİR ile yeni anlaşmalara girmemeleri veya mevcut anlaşmaları genişletmemeleri konusunda uyarmıştı.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı TÜSİAD'a da yaptırım uygulanan Ruslar ile ilişkilerini devam ettirmeleri durumunda ceza riski ile karşı karşıya kalacaklarının ifade edildiği bir mektup göndermişti.

Geçtiğimiz haftalarda ise Financial Times’da yer alan bir analizde Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda ABD ve AB’nin Türkiye üzerindeki baskıyı artırdığı belirtilmişti. Gazetede kaleme alınan yazıda Türk bankaların Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal edecek bir kanal açmasından endişe edildiği kaydedilmişti.

NE OLDU?

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın ardından çeşitli Rus bankalar MasterCard, Visa ve SWIFT gibi uluslararası ödeme sistemlerinden dışlanmış, Rusya ise kendi kurduğu Mir ve NSPK sistemleri ile uluslararası işlemlere devam etmişti.

Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilen MiR’e Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank dahil olmuştu.

ABD’nin yaptırım tehditleri nedeniyle aralarında Türkiye, Vietnam ve Kazakistan’ın da bulunduğu birçok ülkedeki bankalar Mir ödeme sisteminden çekilmiş oldu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YKS milli sporcu yerleştirme sonuçları açıklandıÖnceki Haber

YKS milli sporcu yerleştirme sonuçları a...

Kerem Kobanbay: Aynı filmde üç rol konuşsam farkına varmazsınızSonraki Haber

Kerem Kobanbay: Aynı filmde üç rol konuş...

Yorum Yazın