Kitap fiyatları ikiye katlandı, öğrenciler isyan etti: Böyle hayal etmezdik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kitap fiyatları ikiye katlandı, öğrenciler isyan etti: Böyle hayal etmezdik
Abone ol
Döviz kurlarındaki artış devam ederken; buna bağlı ürünlere de zam geliyor. Bu ürünlerden biri de kağıt. Hammaddenin artması sonucu kitap fiyatları da bir hayli yükseldi. Zaten zor geçinen öğrenciler, bu fiyatlar karşısında çaresiz...

 

Kitapçılar etiketleri değiştirmekte; öğrenciler ise takip etmekte zorlanır hale geldi. Çünkü fiyatlar art arda gelen zamlarla ikiye katlandı. 2022-2023 eğitim/öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler kitaplarını almak için Sahaflar Çarşısı’nın yolunu tuttu.

Peki yeni sezon öğrenciler için nasıl başladı? İstanbul Üniversitesi’nin olduğu bölgede bulunan Sahaflar Çarşısı'nda ve üniversite çevresinde hem öğrencilere hem de kitapçılara ve fotokopicilere mikrofon uzattık.

 

Verilen yanıtlar şöyle oldu:

 

“GELECEĞE UMUTLA BAKAMIYORUM”

Ahmet Bulut: “Kitap fiyatlarını gerçekten çok pahalı buluyorum. Bu durum hakkında ne yapacağımız konusunda da bir fikrim yok. Ortalama bir ders kitabı 140-150 lira civarında. Benim 8 tane dersim var, her ders için bir kitap alsam bin liradan fazla tutuyor. Ben bunu nasıl vereyim? KYK kredisi alıyorum, o zaten 850 lira… Kredi parasıyla kitaplarımı bile alamıyorum. Bu nasıl bir sistem ben anlamadım. Şu an 3. sınıfım, 1. sınıftaki fiyatlarla karşılaştırdığımda çok fark var. 1. sınıftayken 50 liraya çok rahat bir kitap alabiliyordum. Şimdi 50 liraya hiçbir şey alamıyorsun. Bu durum benim geleceğe umutla bakmama engel oluyor. Geleceğe nasıl umutla bakabilirim?”

Ahmet Bulut

“TÜRK GENCİ OLARAK BU DURUM BİZİ ÜZÜYOR”

Elif Berda Kıtay: “Eskisi gibi rahatça alamıyoruz. Çünkü fiyatlar, diğer her şeyde olduğu gibi kitaplarda da çok fazla arttı. Eski fiyatlarla şimdiki fiyatları karşılaştırınca çok şaşırıyoruz. Çünkü fiyatlar sürekli artıyor. Bu hafta aldığım bir şeyi, öbür hafta aynı fiyata alamıyorum. Ne yazık ki kanıksadık bu durumu. Öğrenci olarak da, Türk genci olarak da bu durum bizi üzüyor. Çünkü temel ihtiyaç ürünlerini bile zar zor karşılıyorken geleceğe yatırım yapabileceğimiz herhangi bir şey lüks oldu…”

Elif Berda Kıtay

“BÖYLE HAYAL ETMEZDİM”

Bahar Güleroğlu: “Dükkanları hiç söylemiyorum; kitaplar internet satışında bile çok daha pahalı. Bu sene ilk yılım, hocalar mesleki kitap öneriyor, 100 liradan aşağı kitap yok. Alamıyorum çoğunu. Böyle hayal etmezdim… Kimse böyle bir şeyi istemez açıkçası. Öğrenciler okumak istiyor ama elde kitap yok. Ben mesela kitaplık yapmayı seven bir insanım ama artık internet üzerinden okumaya başladım. Bu durum beni üzüyor.”

Tuna Dinçer

“KİTAP BÜTÇESİ İÇİN ÇALIŞIYORUM”

Tuna Dinçer: “Hocalarımız birtakım kitaplar istedi ama bunları karşılayamıyoruz. Öğrenciler olarak zaten zorlu şartlar altında yaşıyoruz. KYK bursu çıkmadı, kredi almıyorum, burs için başka başvurduğum yerlerden de olumlu sonuç alamadım, dolayısıyla her şeyi kendim karşılamam gerekiyor. Ekstra bütçe yaratabilmek adına çalışıyorum.”

“HAZIRLIK SINIFINDAYIM, İKİ DERS KİTABI İÇİN 200 LİRA ÖDEDİM”

Kerem Batur: “İki tane İngilizce ders kitabı almaya geldim, tanesi 100 lira. 2 kitap için 200 lira vereceğim, bu bütçemi zorluyor. Öğrenciyiz sonuçta… Üniversiteye yeni başlayan bir genç olarak hayalim bu değildi. Hazırlık öğrencisiyim, tüm ders kitaplarımı almak için 800 lira civarında ödemem lazım.”

Kerem Batur

“ÖĞRENCİ OLARAK ZORLANIYORUZ”

Onurhan Mete Bayrak: “Fiyatlar bizi fazlasıyla zorluyor. İngilizce hazırlık okuyorum, ders kitaplarımı almaya geldim. Bir öğrenci olarak bu fiyatlar benim için fazlasıyla zorluk teşkil ediyor. Sadece kitap konusunda değil, her konuda öğrenci olarak zorlanıyoruz. Ben de ek olarak dans öğretmenliği yapıyorum.”

Mete Gürçelik

“BU SENENİN İKİNCİ EL KİTABI, NEREDEYSE GEÇEN SENENİN SIFIR KİTABIYLA AYNI FİYAT”

Sahaf esnafı Mete Gürçelik: “Fiyatlar yaklaşık 1.5-2 katı arttı. Son 2 ayda 2 kere zam geldi. Etiket değiştirmekte zorlanıyorum. Geçen seneye oranla talep azaldı. İkinci ellere yönelim arttı. Örneğin bir ders kitabının sıfır fiyatı 275 lira. İkinci eli 150 lira. Bu sene ikinci el fiyatı, neredeyse geçen seneki sıfır fiyatı kadar.”

Namık Kemal

“GEÇEN SENE 16 LİRAYA ALDIĞIM KAĞIT BU SENE 85 LİRA”

Fotokopici Namık Kemal: “Derslerin not fotokopisi ortalama 200 lira. Tek sayfa fotokopi 50 kuruş. Geçen sene 10 kuruştu. Kağıdı geçen sene bu zamanlarda 16 liraya alıyorduk, şu anda 85 lira. Elektrik masrafı, fotokopi maliyetlerini geçti. Fiayatı duyduktan sonra notlarını alamadan çıkanlar oluyor. ‘Çok pahalı’ diyorlar.”

Sözcü

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye’nin EURO 2024 Elemeleri için muhtemel rakipleri belli olduÖnceki Haber

Türkiye’nin EURO 2024 Elemeleri için muh...

Akar: Saldırı Suriye’de organize edildiSonraki Haber

Akar: Saldırı Suriye’de organize edildi

Yorum Yazın