Kayyum icraatları tam gaz: Belediyede çalışmayan birçok kişiye maaş ödenmiş

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kayyum icraatları tam gaz: Belediyede çalışmayan birçok kişiye maaş ödenmiş
Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi ’ne bağlı Şehir A.Ş.'de personel listeleri üstünde oynama yapılarak belediyede çalışmayan bir grup şahıslara maaş ödendi. Skandal olayda şirket yöneticisinin kendine de artı maaş ödendiği meydana çıkarken, vakanın üstü örtüldü.

Sus Payı, kanunsuzluk, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma ve kayırmacılıkla çoğu kez gündeme gelmeye devam eden kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi ’nde skandal niteliğinde bir yolsuzluk daha ortaya çıktı.

 

Mezopotamya Ajansı ’ndan Ahmet Kanbal ’ın haberine göre, olay belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş. ’de yaşandı. Belediyeye 19 Ağustos 2019 ’da ikinci kez kayyum olarak atanan Mustafa Yaman kadar görevlendirilen bazı isimlerin, belediyenin muhasebe birimi göre hazırlanan personel listesine yaptıkları eklemelerle gerçekte belediyede çalışmayan kişilere 6 ay her tarafında ücret ödendi.

Kayyum icraatları tam gaz: Belediyede çalışmayan birçok kişiye maaş ödenmiş

Kent A.Ş. ’nin satın alma personelleri tarafından tutulan tutanağa tarafından, satın alma ve personel maaşlarının anlaşmalı olunan banka üzerinden sisteme yükleneceği sırada Mayıs ayı ödeme listesindeki personel sayısının Mardin Büyükşehir Belediyesi Hizmet Alımı dosyasında yer alan personel sayısından fazla olduğu fark edildi.

OCAK AYINDAN BERİ DEVAM EDİYOR

Yapılan incelemede listede bulunan bir takım isimlerin belediyede çalışmadığı belirlendi. Geriye dönük yapılan incelemede laf konusu durumun 2020 yılının Ocak ayından beridir devam ettiği anlaşıldı.

Belediye şirketinin satın alma personelleri göre tutulan tutanakta “Satın alma ve personel maaş listeleri muhasebe bölümünde bulunan P.B. ve S.B. kadar muhasebe sisteminde düzenlenir ve Kent A.Ş. üstteki seviye yöneticisi olarak tahsis yapan A.K. ve Şehir Halkı A.Ş. personeli H.K. kadar excel de liste haline getirilerek, bize teslim edilir. Yaptığımız incelemede muhasebe sisteminde düzenlenen evraklarda A.K. ve H.K. tarafından hazırlanan listenin öbür olduğu görüldü. Ekte yer alan listede yazar isimlerin excel ortamında hazır listelere eklendiği ve herhangi bir olmadan haksız para aktarımı yapıldığı saptama edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

171 BİN 789 TL ÖDEME YAPILMIŞ

Yapılan incelemede belediye personeli olmadıkları saptama edilen Ö.Y., Ş.Y., M.H.T., C.Y. ve F.G. isimli kişilere her ay banka hesapları üzerinden 3 bin 500 TL ile 5 bin TL aralarında değişen ödemelerle altı ay baştan başa toplam 171 bin 789 TL ödeme yapıldığı belirlendi.

Saptama edilen bu usulsüzlüğe karşın sorumlu kişiler hakkında herhangi bir kabahat duyurusunda bulunulmadı. Sorumlu kişiler önce işten çıkarıldı, arkasından da yalnızca bir aylık maaşları ödenerek belediyeye geri alındı. Tekrar hesaplarına para aktarılan kişilerle ilgili de herhangi bir suç duyurusunda bulunulmayarak yapılan yolsuzluğun üstü kapatılmaya çalışıldı.

KENDİSİNİ ELE VERDİ

Olayın ortaya çıkmasının arkasından Büyük Kasaba A.Ş. Idare Heyeti Başkanvekili olan Zeyni Teker imzası ile yolsuzluğun sorumlusu oldukları saptama edilen Kent A.Ş. yöneticisi A.K. ve şirket personeli H.K. önce işten çıkarıldı. İşten çıkarılan isimlerden şirketi yöneticisi A.K., hesabına para yatırılan isimler arasında olmamasına rağmen kendisini aklamak için ödemelerin yapıldığı banka üzerinden belediyenin hesabına para iadesi yaptı.

A.K. ’nin belediye hesabına yaptığı iade ile kendi maaşını iki kere ödediği anlaşıldı. A.K., yaptığı işleme dair belediyeye gönderdiği dilekçede banka dekontlarını ekleyerek, şunları belirtti: “Belediyeniz iştiraki olan Mardin Şehir Halkı Anonim Şirketinizin ***630 TC kimlik nolu personeliyim. 15.06.2020 tarihinde Mayıs ayı olarak tarafıma yatan ücret mükerrer (2) defa yatırılmış olup, yatırılan fazla tutar olan 5689,04 TL tutarındaki rakamın iadesinin Mardin Kent AŞ. Vakıfbank hesabına iadesi yapılmıştır. Hesabımdaki mahsuplaşmanın düzeltilmesi için gereğinin yapılmasını talep ederim.”

A.K. ’nin yaptığı bu para iadesi ücret yolsuzluğunun sadece isimleri tespit edilen 5 kişi ile sınırlı olmadığını da ortaya çıkardı.

OLAYIN ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ

Yaşanan durum nedeniyle Büyük Kasaba A.Ş. Idare Heyeti Başkan Vekili Zeyni Teker ’in imzası ile “(…) şahısların emrindeki oldukları 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde tutarsız tutum sergiledikleri, 25/II (e) bendi gereğince patron göre haklı fesih hakkını doğurmaktadır” denilerek, iş çıkışı bahşedilen isimler bir vakit sonra tekrar benzer ismin imzayla işe geri alındı.

Yolsuzluğa karışan isimlerden Kent A.Ş. yöneticisi A.K. ’nin kendisine yaptığı bir aylık pozitif maaş ödemesini iade etmesi işe iadeleri için tatmin edici görülerek, olayın üstü kayyum yöneticileri göre kapatıldı.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Macron: Türkiye'nin Libya'da tarihi ve cezai sorumluluğu varÖnceki Haber

Macron: Türkiye'nin Libya'da tarihi ve c...

Ufuk Bayraktar kimdir? Ufuk Bayraktar kaç yaşındadır? Ufuk Bayraktar ’ın eşi Merve Bayraktar eşinin mesajlarını yayınladı!Sonraki Haber

Ufuk Bayraktar kimdir? Ufuk Bayraktar ka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar