Katar 2022 Dünya Kupası’na bir darbe de Paris’ten!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Katar 2022 Dünya Kupası’na bir darbe de Paris’ten!
Abone ol
Katar'da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası öncesinde, bu ülkeye karşı verilen tepkilere bir yenisini Paris şehri ekledi. Turnuvaya son şampiyon olarak katılacak Fransa'nın başkenti, 2022 Dünya Kupası maçları hakkında ses getiren bir karara imza attı.

 

Paris, göçmen işçilerin hak ihlalleri ve Katar’daki turnuvanın çevresel etkisi konusundaki endişeler nedeniyle halka açık taraftar alanlarında dev ekranlarda Dünya Kupası maçlarını yayınlamama kararı aldı.

Fransa, son Dünya şampiyonu olarak turnuvada yer alacak olmasına rağmen, diğer Fransız şehirlerinin de benzer hamleler yapacağı öğrenildi. Paris Spordan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Pierre Rabadan, maçların kamuya açık yayınlanmasına karşı alıan kararın “bu Dünya Kupası’nın hem çevresel hem de sosyal düzeyde düzenlenme koşullarından” kaynaklandığını söyledi. Fransız basınına konuşan Rabadan, “klimalı stadyumlar ve statların inşa edildiği koşullar sorgulanmalı” dedi.

PSG’YE RAĞMEN ALINAN KARAR…

Yine de Dünya Kupası’nı boykot etmediklerini sözlerine ekleyen Rabadan, ancak Katar’ın büyük etkinlikler düzenleme modelinin, kendi bakış açılarına göre aykırı olduğunu söyledi.

Bu kararın, şehrin kulübü Paris Saint Germain’in Qatar Sports Investmenst’a ait olmasına rağmen alınması şaşkınlık yarattı. Rabadan, “Kulüp ve sahipleriyle çok yapıcı ilişkilerimiz var. Ancak bu aynı fikirde olmadığımızı söylememize engel değil.” şeklinde konuştu.

“ÇÖLDE TURNUVA FELAKET OLUR”

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Üyesi olan Strasbourg Belediye Başkanı, Dünya Kupası’nın kamu yayınlarını iptal etme nedeni olarak Katar’daki insan hakları ihlalleri ve göçmen işçilerin sömürülmesi iddialarını gösterdi.

Jeanne Barseghian yaptığı açıklamada, “Göçmen işçierin suistimal edildiğine ve sömürüldüğüne dair birçok uyarıyı görmezden gelmemiz mümkün değil. İnsan hakları ihlal edildiğinde buna göz yumamayız.” dedi.

Barseghian ayrıca turnuvanın çevresel etkileri konusunda da endişelerini dile getirdi:

“İklim değişikliği, yangınlar, kuraklıklar ve diğer felaketlerle birlikte elle tutulur bir gerçek olsa da, çölde bir futbol turnuvası düzenlemek sağduyuya meydan okuyor ve ekolojik bir felaket anlamına geliyor.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sezonu Macar şef Varga ile açıyorÖnceki Haber

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sezonu M...

TBMM’de gerginlik: Senin gibi bakanı cebimden çıkarırımSonraki Haber

TBMM’de gerginlik: Senin gibi bakanı ceb...

Yorum Yazın