Kapadokya’daki tahribat havadan görüntülendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kapadokya’daki tahribat havadan görüntülendi
Abone ol
Kapadokya’da, 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanında devam eden yol yapım çalışmalarının son hali görüntülendi. Tarihi yapıların çok yakınındaki çalışmalar tepki çekmeye devam ediyor.

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Kapadokya'da, 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanında yapımı devam eden yol tepkilere rağmen durmuyor. Göreme’den Ortahisar’a uzanan yol güzergâhı içinde kiliseler, peri bacaları ve kaya oluşumlarının riske atılması tepkilere neden oluyor.

 

ÇEVRECİLER SON HALİNİ GÖRÜNTÜLEDİ

 

Çevreciler, yol yapım çalışmalarının son halini drone kameralarıyla görüntüledi. Görüntülerde iş makinalarının, tarihi yapılarının çok yakınında çalışma yaptığı belli bölgelerde hafriyat alanları oluştuğu görülüyor.

 

BAKAN ERSOY: ÖNDEN BAKARSANIZ PERİ BACASI YIKILIYOR, ARKASINDAN BAKARSANIZ TUVALET

 

Bir televizyon kanalında bugün açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, “Kapadokya’da yol çalışması nedeniyle peri bacaları yıkılıyor” iddialarına şöyle yanıt verdi:

* “Çekilen fotoğrafa neresinden baktığınızla alakalı bir konu. Önden bakarsanız peri bacası yıkılıyor. Fotoğrafın arkasından bakarsanız tuvalet. Daha geniş açıdan bakarsanız yıkıldığını iddia ettikleri peri bacası ile tuvalet arasındaki mesafe 33 metre. Zaten o da bir peri bacası değil, kaya oluşumu.

* Şu anda mevcut olan Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinden geçen yol. 2014’te UNESCO gönderdiği yazıda, bu yolun dünya mirası değerine zarar verdiğini, yolun kapatılması gerektiğini söylüyor. Bu yolu kapatırsanız alternatifi 14 buçuk kilometre. Yani şu anda yaptığımız 2 buçuk kilometrelik yolun alternatifi 14 buçuk kilometreyi vatandaşa kabul ettiremezsiniz.

* İkincisi de daha başka bir sıkıntı da doğuruyor. Burada sizin daha başka bir değeriniz Uçhisar Kalesi var. Bütün bu ağır vasıta yükü Uçhisar’da yoğunlaşıyor. Bu sefer Uçhisar Kalesi’ni riske atıyorsunuz. Buradaki trafiği onlarca kat arttırarak, bu sefer başka bir değeri kaybetmekle karşı karşıyasınız.”

Bakan Ersoy ayrıca, “Normalde yol Saklı Kilise’nin üzerinden geçiyor. Biz Alan Başkalığımızın talebi üzerine yolun güzergahını yaklaşık 32 metre kaydırıyoruz. Böylelikle Saklı Kilise’yi koruyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KKTC: Rumların silahlanma faaliyetlerine Türkiye ile misliyle karşılık vereceğizÖnceki Haber

KKTC: Rumların silahlanma faaliyetlerine...

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Haksızlık etmişsin Abdülkadir Selvi’ye, hakkımda 168 yazı yazmışSonraki Haber

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Haksızlık e...

Yorum Yazın