Kanal İstanbul'da güzergahlar ve birçok yeni adım belirlendi Bakan Kurum onayladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kanal İstanbul'da güzergahlar ve birçok yeni adım belirlendi Bakan Kurum onayladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Proje alanını içine alan, "İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı" farklılığı ile buna ideal olarak hazırlanan imar planlarının 7 etabından 3'ünü onayladı. Böylece Kanal İstanbul Projesi'nde, Arnavutköy ve Başakşehir'i içine alan alanda, konuttan yeşil alana, konut kat sayısından ulaşım güzergahlarına kadar çoğu yeni ismim belirlendi.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Kanal İstanbul'un çevresini oluşturan ve 23 Aralık 2019'da onaylanan "Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı" değişikliği, itiraz başvuruları üstüne revize edilerek her yerde askıya çıkarıldı.

Bakan Kurum 3 etabı onayladı 

Bakan Kurum, 29 Haziran'da "İstanbul İli Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği" ve buna uygun şekilde, 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Kullanım İmar Planları'nın 3 etabını onayladı.

Kanal İstanbul Projesi'nin çevresini oluşturan 7 etaplık imar planlarının onaylanan 3 etabı, Arnavutköy ve Başakşehir'i kapsıyor.
Planların 1. etabı 3 bin 982,6 hektar bölge, 2. etabı 3 bin 488,6 hektar alan, 3. etabı ise 5 bin 893 hektar bölge olmak üzere toplam 13 bin 364,2 hektar alan yani takriben 133 milyon 640 bin metrekare alandan oluşuyor.

Onaylanan etaplarda söz konusu imar planları kararıyla konut, ticaret, turizm, sosyal donatı, resmi kurum, teknik altyapı başvuru, lojistik tesis ve fuar alanları ile teknoloji geliştirme bölgesi ve büyük yeşil alanlar yapılacak.

Planlar kapsamında keza yürüyüş ve bisiklet yolları ile yeşil alanların yer aldığı ekolojik koridorlar da oluşturulacak.

Kanal İstanbul Projesi'nde yeşil alanlara yük veren Bakanlık, tasarlama alanının yaklaşık yüzde 52'sini oluşturan, yaklaşık 60 milyon 663 bin metrekareyi "yeşil bölge, yol, sosyal donatı alanları" olarak ayırdı.

Yatay mimari alındı 

Yapılan düzenlemeyle ev alanlarında yatay mimari esas alındı. Buna kadar konutlar, 0,50 emsal ile zirve değeri zemin+3 katı geçemeyecek.

Sosyal donatı alanlarında ise 0,75 ile 1,50 aralarında emsal karar getirilerek, inşa yükseklikleri zemin+3, zemin+4 kat olarak yapı edilecek.
Böylece yüksek katlı binaların yapımı, konutlarda ve sosyal donatı alanlarında engellenmiş olacak.

Güzergahlar belirlenmiş oldu

İmar planlarıyla Kanal İstanbul'un ulaşımını da kolaylaştıracak düzenlemeler yapıldı.

Ulaşım şeması oluşturularak, Kanal İstanbul'un, yapılacak karayolu, metro ve raylı sistemlerle İstanbul merkezine ve şehirler arası yollara bağlanabilmesini sağlayacak güzergahlar belirlendi.

Bu güzergahlar, "Halkalı-İstanbul havalimanı-Gayrettepe raylı sistem hattı, Kuzey Marmara otoyol temas ve güzergahı, Küçükçekmece-Avcılar karayolu geçiş güzergahı, E 5 karayolu temas ve geçiş güzergahı ile TEM otoyol bağlantı ve güzergahı" şeklinde olacak.

Bakanlık, göl ve çevresi ile korunan alanların yoğunlukta olduğu öteki 4 bacak için de imar planı çalışmalarını sürdürüyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomobil aynalarından uyuşturucu çıktıÖnceki Haber

Otomobil aynalarından uyuşturucu çıktı

Metin Feyzioğlu çoklu baroya neden karşı? Habertürk'ten Sevilay Yılman'a anlattıSonraki Haber

Metin Feyzioğlu çoklu baroya neden karşı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar