İstanbul ’daki asker uğurlamalarında terör estiren magandalara rekor ceza

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul ’daki asker uğurlamalarında terör estiren magandalara rekor ceza
İçişleri bakanlığı doğrultusunda “asker uğurlaması” amacıyla önlem alınması konusu ile ilgili 81 il valiliğine talimat gönderilmesine karşın İstanbul'un detaylı ilçelerindeki oluşturulan eğlencelere dair asker uğurlama eğlencensinde ise raçlarla tünelleri trafiğe kapatan magandalar patinaj çekerek ortalığı dumana boğarken, içlerinden biri de tabancayla havaya yine yine alev açtı. Trafikte yol kesip drift de yapan magandalar, mega kentin az daha altını üzerine getireceklerdi.

Ehliyetlerine el konulan ve 2 yıla değin hapisle yargılanacak olan magandalara “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'na muhalefet” suçundan toplamda 44 bin 520 lira, Karayolları Trafik Kanunu'ndaki ilgili maddeler gereği de toplamda 101 bin 104 lira yönetimle ilgili para cezası kesildi. 13 vasıta ise trafikten men edildi.

 

Türkiye'de korona virüsle mücadelede dahilinde alınan önlemler doğru yaklaşık 3 ay sonradan normalleşme adımları atılmaya başlanmıştı. 1 Haziran'dan itibaren uygulamaya koyulan normalleşme sonrası uyulması gereken kurallar ve önlemlere rağmen celp döneminin gelmesiyle birlikte İstanbul'un farklı alanlara yönlendirilmiş ilçelerinde gruplar, asker uğurlama adı altına bir araya geldi. İçişleri Bakanlığı kadar “asker uğurlaması” için önlem alınması konusunda 81 il valiliğine açıklamalar verilmesine rağmen İstanbul'da yine dehşete düşüren görüntüler kaydedildi. Sarıyer, Arnavutköy, Esenler, Ümraniye, Esenyurt ve Sultangazi'de toplanan topluluk gruplar, yüksek sesli müzik eşliğinde maske takmadan ve sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak halay çekti. Gruptan biri eline aldığı havai fişeği onca binanın arasında fırlatmaya başladı. Havai fişekler fırlatıldığı esnada bir şahıs tabancayla havaya daima alev açarak terör estirdi. Semtteki eğlencelerin arkasında araçlarına binen grup, konvoy halinde trafiğe çıktı. Bir zaman sonra yolu trafiğe kapatan gruptaki gençler, araçlarından inerek yol ortasında askere gidecek arkadaşlarını havaya fırlattı. Yollarda dörtlü sinyalleri yakarak şeritlere dağılan grup, trafiği yavaşlatarak ayrıca kendi ayrıca de vatandaşların canlarını tehlikeye attı. Araçlarla tünelleri trafiğe kapatan magandalar patinaj çekerek ortalığı dumana boğarken, içlerinden biri de tabancayla havaya tekrar tekrar alev açtı. Trafikte yol kesip drift de yapan magandalar, mega kentin az daha altını üstüne getirdi.

13 sürücüye 44 bin 520 lira ceza

Görüntülerin medyaya yansımasının arkasında harekete geçen Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne alt Sivil Trafik Ekipler Amirliği ekipleri alıştırma başlattı. Görüntüleri incelemeye alan polis, adreslerini saptama ettiği havaya ateş açan şahısla beraber toplamda 14 kişiyi yakaladı. Şubeye götürülen şahıslara İçişleri Bakanlığınca Covid-19 salgınıyla mücadele zarfında yayınlanan genelgede açıklanmış yasaklara tutarsız davranmaktan “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi”ne istinaden ayrı olarak 3 bin 180 lira yönetimsel para cezası uygulandı.

Şubedeki 34 FK 3670 plakalı motosiklet sürücüsü İ.Ç., 34 HM 9976 plakalı motosiklet sürücüsü E.K., 34 CMK 741 plakalı araç sürücüsü M.G. 35 ZU 741 plakalı vasıta sürücüsü E.B., 34 BJU 315 plakalı vasıta sürücüsü F.Ö., 34 FK 3670 plakalı motosiklet sürücüsü İ.Ç. ve 34 HM 9976 plakalı motosiklet sürücüsü E.K.'ye ayrı ayrı “şoför belgesiz olarak motorlu araç uygulamak” maddesinden 2 bin 473 TL, “herhangi bir yükümlülük olmaksızın karayollarında dönüş kuralları dışarıya bilerek ve seve seve aracın el freninin çekilmesi suretiyle ya da başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi ya da kendi civarda döndürülmesi”ne istinaden 6 bin 141 TL, “motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması”na istinaden 132 TL almak üste toplamda 8 bin 746 TL trafik yönetimsel para cezası uygulandı.

13 vasıta trafikten men edildi

Ayrıca 34 FK 3670 plakalı motosiklet sürücüsü İ.Ç. aynı zamanda ruhsat sahibi olduğu için motosiklet 60 gün zaman ile trafikten men edildi. 34 CMK 741 plakalı vasıta sürücüsü M.G., 35 ZU 741 plakalı araç sürücüsü E.B. ve 34 BJU 315 plakalı vasıta sürücüsü F.Ö.'ye ayrı olarak “araçlarını gerekli bir neden olmadıkça öteki araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya işaretle belirli hız sınırının çok altında sürmek, emniyet nedeni ya da bahşedilen herhangi bir talimata uyulması dışarıda başkalarını rahatsız edecek ya da tehlikeye sokacak şekilde patavatsız ani yavaşlamak” suçundan 132 TL Trafik para cezası uygulandı. Esenyurt ilçesinde operasyon yapılan 5 şoför, Türk Cinayet Kanunu'nun 179/2 maddesine istinaden (kara, deniz, hava ya da demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, afiyet ya da servet açısından güvenli olmayan olabilecek şekilde sevk ve idare eden birey, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır) adli operasyon tamamlanmak üzere Esenyurt Merkez Polis Merkezi Amirliğine teslim edildi.

Rekor para cezası kesildi

Maltepe ilçesinde konvoy oluşturan 46 HC 044 plakalı araç sürücüsü M.P., 09 FB 443 plakalı vasıta sürücüsü U.U., 34 PU 7056 plakalı araç sürücüsü B.A., 46 HC 044 plakalı araç sürücüsü M.P., 09 FB 443 plakalı vasıta sürücüsü U.U. ve 34 PU 7056 plakalı vasıta sürücüsü B.A.'veya 67/1-d maddesine istinaden “herhangi bir mecburiyet olmaksızın karayollarında dönüş kuralları dıştan bile bile ve kendi isteğiyle aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya diğer yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi civarda döndürülmesi”nden ayrı ayrı 6 bin 141 TL para cezası uygulandı. 46 HC 044 ve 09 FB 443 plakalı vasıta sürücüleri aynı zamanda ruhsat sahibi oldukları için araçlar 60 gün süreyle trafikten men edildi. Sürücüler M.P., U.U. ve B.A.'nın şoför belgeleri 67/1-d maddesine istinaden 60 gün vakit ile geri alındı. Maltepe ilçesinde işlem yapılan 3 şoför, Türk Ceza Kanunu'nun 179/2 maddesine istinaden operasyon tamamlanmak üzere Maltepe Küçükyalı Polis Merkezine teslim edildi.

Ehliyetlerine el konuldu

Sarıyer ilçesinde konvoy yaratıcı 34 LH 4235 plakalı vasıta sürücüsü A.K, 34 BEE 580 plakalı vasıta sürücüsü M.Ö., 69 AFFETME 304 plakalı araç sürücüsü Ö.F.Ö., 34 ND 833 plakalı vasıta sürücüsü O.M.B., 34 UY 2748 plakalı vasıta sürücüsü H.C.B., 34 LH 4235 plakalı vasıta sürücüsü A.K., 34 BEE 580 plakalı araç sürücüsü M.Ö., 69 AFFETME 304 plakalı araç sürücüsü Ö.F.Ö., 34 ND 833 plakalı vasıta sürücüsü O.M.B. ve 34 UY 2748 plakalı vasıta sürücüsü H.C.B'ye “ses, müzik, görünüm ve haberleşme cihazlarını yönetmelikte kayıtlı şartlara aykırı olarak araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun sıcacık ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak"tan 132 TL, “karayollarında kamunun rahat ve huzurunu bozacak ya da kişilere hasar verecek şekilde su, çamur ve benzerlerini sıçratmak, kişileri korkutmak/şaşırtmak, özel amaçlarla keyfi ya da kasıtlı davranışlarda bulunarak yayalara ait veya araç trafiğinin seyir emniyetini ihlal etmek suretiyle gafil ve saygısız davranışlarda bulunarak vasıta sürmek”cilt ise 132 TL edinmek üzere ayrı ayrı 264 TL para cezası uygulandı.

2 yıla değin hapisle yargılanacaklar

Sarıyer ilçesindeki konvoyda silahla havaya alev eden B.S. ve kurusıkı silahın sahibi H.C.B. de yakalanarak Sarıyer Şeker Aktaş Karakol Amirliğine teslim edildi. Zanlıların 2 yıla değin hapisle yargılanacakları öğrenildi.


 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çanakkale ’de orman yangını!Önceki Haber

Çanakkale ’de orman yangını!

Diyarbakır'daki terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 23 tutuklamaSonraki Haber

Diyarbakır'daki terör örgütü PKK'ya yöne...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar