İran'dan Türkiye'ye 'Ayasofya' tebriği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İran'dan Türkiye'ye 'Ayasofya' tebriği
Abone ol
İran lideri Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Velayeti, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılmasına ilişkin, "Türkiye halkını bu önemli İslami başarıdan dolayı kutluyoruz." ifadesini kullandı.

 

 

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Milletlerarası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, İran devlet televizyonunda katıldığı programda, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Velayeti, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin müze statüsünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırılarak tekrar camiye dönüştürülmesinin "çok önemli bir iş" olduğunu belirtti. 

Ayasofya'nın Türkiye ’nin en önemli camilerinden biri olduğunu bildiren Velayeti, "Türkiye halkını bu önemli İslami başarıdan dolayı kutluyoruz." dedi.

Velayeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararından sonradan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden müzeye dönüştürülmesine karşın çağrısına ilişkin, "Pompeo ’nun başka bir emri var mı? Ataları tüm dünya müzelerini kiliselere dönüştürdü. Endülüs'ün yenilgisinden sonra ellerinden geldiği dek kilise yaptılar. 500 yıldır cami olan yer kıyamete dek cami olarak kalacaktır. Türk halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın bu kararı için minnettardır." diye konuştu. 

Türkiye ’ye yaptığı ziyaret esnasında bir camide namaz kıldığını anlatan Velayeti, "Bütün propagandalara karşın namaz saatinde camilerin nasıl dolduğuna hatta halkın camilerin dıştan saf tuttuğuna bana kalırsa şahitlik ettim. Türk halkı reel İslam'a alt ve din büyüklerine de saygı duyuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreterliği görevini de yapan Velayeti, Ayasofya ’nın baştan ibadete açılmasını tebrik eden bir bildiri yayımladıklarını ve bildirinin Türkçe nüshasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduğunu sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni talimat Fahrettin Altun duyurduÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni talimat F...

Hiçbir Belirti Olmasa da Koronavirüse Yakalandığımızı Nasıl Anlayabiliriz?Sonraki Haber

Hiçbir Belirti Olmasa da Koronavirüse Ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar