İngiliz yönetmen Alan Parker öldü Geceyarısı Ekspresi filmiyle Türkiye'nin tepkisini çekmişti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İngiliz yönetmen Alan Parker öldü Geceyarısı Ekspresi filmiyle Türkiye'nin tepkisini çekmişti
Abone ol
İngiliz sinemasının önde gelen isimlerinden yönetmen Alan Parker 76 yaşında hayata veda etti. Parker bir dönem Türkiye ’nin başını çok ağrıtan “Geceyarısı Ekspresi”nin de yönetmeniydi.

 

 

İngiliz sinemacı Bölge Parker emekçi sınıfı bir ailenin oğlu olarak 1944 yılında Londra ’da doğdu. Sinemaya atılmadan önce dağıtılmış reklam ajanslarında metin yazarlığı yapan Alan Parker 1960 ’ların sonunda reklam yönetmenliğine geçiş yaptı. Kurucularından olduğu reklam prodüksiyon şirketi ödüller kazanan Parker yılar daha sonra, o dönem İngiltere ’de doğru dürüst bir sinema sektörü olmadığını söyleyerek yönetmenliğe reklamdan başlamanın en iyi seçenek olduğunu belirtecekti.

Sinemada ilk yönetmenlik çalışması sadece çocuk oyuncularla çektiği bir gangster müzikali olan “Bugsy Malone”du. Demin 13 yaşındaki Jodie Foster ile 15 yaşındaki Scott Baio ’nun başrollerini paylaştığı film çocuklar dek büyüklerin de beğenisini kazandı ve Cannes Film Festivali ’nde Altın Palmiye için yarıştı.

Alan Parker ’ın adını daha geniş kitlelere tanıtacak film ise senaryosunu Oliver Stone ’un yazdığı ve En İyi Senarto ile En İyi Müzik dallarında Oscar kazanan “Geceyarısı Ekspresi” (“Midnight Express”) oldu. Amerikalı bir uyuşturucu kaçakçısının İstanbul ’da yakalanıp hapse atılmasını konu alan ve gerçek bir olaydan hareketle çekilen film Türkiye ’deki hapishanelerin insanlık dışı bir durumda olduğunu bildiren ve hapse atılan Amerikalının çektiği zulmü perdeye içeren bir filmdi.

Türkiye'de hapse giren ve 5 yıl kalan Billy Hayes rolünü Brad Davis canlandırmıştı.

“Geceyarısı Ekspresi”nin gösterime girmesinin arkasında tüm dünyada imajı fena halde bozulan ve anlatılanların bir kısmı dürüst olsa bile haksız biçimde sadece kötü yanları öne çıkarılan Türkkiye devlete ait düzeyde filmi kınadı ve yurt içinde gösterimi yasaklandı. Bu ambargo kararı yurt dıştan daha da büyük bir negatif tepkiye yol açacak ve Türkiye olur ya de haklıyken hileli konuma düşecek; sansürcü yaftası yiyecekti.

Özür dilediler

Yıllar sonradan ayrıca senaryonun yazarı Oliver Stone ayrıca de hikayenin hakiki kahramanı, yani Türkiye ’de hapse atılan uyuşturucu kaçakçısı Billy Hayes filmdeki abartılar için özür dileyeceklerdi. Bölge parker ise anılarında filme dair düşüncelerini şöyle paylaştı: “Hepimiz genç sinemacılardık ve hapishane sisteminin haksızlıklarını göz önüne seren iyi bir hikâye anlatmak istiyorduk. Ve olur ya de bu uğurda bir takım ışık ve gölgeleri kaybettik. Sonuçta ‘iyi ’ Türk karakterler dıştan kaldı. Aradan yıllar geçtikten sonra entelektüel ve politik olgunluğa erişince bunun daha iyi anlıyorum.”

"Pink Floyd The Wall" filminin başrolünde Bob geldof yer alıyordu.

Bölge Parker ’ın ayrı film türlerine yöneldiği kariyeri her seferinde belirli bir kalite çıtasını tutturdu ve 80 ’li yıllarda üst üste ses getiren filmler çekti. Pink Floyd grubunun satmak rekorları kıran “The Wall” albümünden hareketle çektiği rock müzikal “Pink Floyd: The Wall” keza başrolündeki Bob Geldof ’u büyük bir üne kavuşturdu hem de genç kuşağın hafızasında derin izler bıraktı. Albümdeki tüm şarkıları yaklaşık olarak albümdeki sırayla birbirine eklemlendiği ve araya giren animasyonlarla alabildiğine etkileyici sahneleriyle devleşen film türünün benzersiz örnekleri arasına girdi.

“The Wall”dan hemencecik önce yine müzik odaklı bir filme imza atan (bu sefer daha pop ve dans ağırlıklı “Fame”), 1982 tarihli “Shoot the Moon” ile kötü dışarı giden bir evliliği tanımlama ettiği bir dramayla izleyici karşısına çıkan Parker, 1984 yılında Vietnam Savaşı temalı “Birdy” ile bir kere daha büyük akustik uyandırdı. Matthew Modine ve Nicolas Cage ’in başrollerini paylaştığı film Vietnam Savaşı ’nda cepheye gitmiş iki askerin travmatik bir dönem sonrası eve dönüşlerinde yaşadıkları mental zorlukları ele alıyordu ve bilhassa Matthew Modine ’in oyunu fazla beğenilmişti. Film Cannes Film Festivali ’nde Altın palmiye ’den sonradan en manâlı ödül olan Jüri Büyük Ödülü ’nü aldı.

Robert De Niro ve hemen şimdi yakışıklı haliyle Mickey Pourke.

Dehşet-gerilim türünde bir film olan “Angel Heart” ile Robert de Niro ’ya unutulmaz rollerinden birini veren (ressam aktör Şeytan rolündeydi) Alan Parker bir kere daha ustalığını gösterdi ve Mickey Rourke, Lisa Bonnet gibi isimlerin başrolleri paylaştığı film çabucak kült statüsüne ulaştı. Hemen arkasında gelen “Mississippi Yanıyor” (“Mississippi Is Burning”) ise 60 ’lı yıllarda ABD ’de bütün yakıcılığıyla süren ırkçılığı ele bölge sert bir filmdi ve birçoklarına kadar Parker ’ın başyapıtıydı. 6 dalda Oscar ’a aday olan film En İyi Manzara Yönetmeni dalında heykelciğe ulaşırken, reel olaylardan hareketle çekilen filmin başrollerindeki Willem Dafoe ile Yine Hackman ’ın üstteki seviye oyunculukları bütün izleyenlerin hayranlığını kazanıyordu.  

 "Mississippi Yanıyor"da başrolleri Willem Dafoe ve Yine Hackman paylaştı.

90 ’lı yıllara tekrar müzik odaklı bir filmle giren Bölge Parker kariyerinin en neşeli ve eğlenceli filmlerinden “The Commitments”da İngiltere ’nin ufak bir işçi kentinde siyahlara özgü soul müzik icra eden bir grup beyaz gencin müzik maceralarını anlatıyordu. Film dönemin gençleri aralarında çok popüler oldu ve filmin soundtrack albümü en az filmin kendisi dek ilgi gördü, önemli satmak rakamlarına ulaştı.


Sahneden uyarlanan bir müzikal olan “Evita”da başrolü Madonna ’ya veren Bölge Parker bu tercihi yüzünden fazla eleştirilse de kararından dönmedi ve Arjantin yakın tarihinde fazla manâlı bir yeri olan ve çok da tartışılan bir politik bir figür olarak hafızalarda yer eden Eva Peron ’un yaşam hikayesini beyazperdeye taşıdı.


1999 tarihli edebiyat uyarlaması “Angela ’s Ashes” ve 2003 tarihli “The Life of david Gale” Parker ’ın son sinema çalışmaları oldu.  


Sir ünvanına sahip olan ve uzun bir hastalık döneminin sonunda hayata veda eden Bölge Parker geride 5 çocuk ve 7 torun bıraktı. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Müdürüne 'Çok biliyorsan gel sen yap' diyen garsonu Yargıtay haklı bulduÖnceki Haber

Müdürüne 'Çok biliyorsan gel sen yap' di...

Adıyaman'da babasını bıçakla kovaladı gazeteciye saldırdı!Sonraki Haber

Adıyaman'da babasını bıçakla kovaladı ga...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar