İlk kez ortaya çıkan 11 basamaklı liman definecilerin hedefinde!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlk kez ortaya çıkan 11 basamaklı liman definecilerin hedefinde!
Abone ol
Van Gölü'nde su seviyesinin düşmesi ile ilk kez ortaya çıkan 11 basamaklı Urartu limanı definecilerin hedefi oldu. 2 bin 700 yıl önce Urartuların, tekne ve gemilerle kaleye malzeme taşınması amacıyla taşları oyarak inşa ettiği liman ve çevresindeki 5 dönümlük alan adeta köstebek yuvasına döndü. 

 

Van’da son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma, ‘Dünyanın en büyük sodalı gölü’ olan  Van Gölü’de su seviyesinin düşmesine neden oldu. En belirgin çekilme ise su derinliğinin diğer kıyılara oranla daha az olduğu Erciş ilçesinde gözlendi. Çekilme ile iki yıl önce ilçenin 10 kilometre doğusunda bulunan Deliçay sularının Van Gölü’ne döküldüğü alanda ortaya çıkan liman kalıntılarına yeni tarihi kalıntılar da eklendi. Çelebibağ Mahallesi sahilinde, bu yıl taşların oyularak yapıldığı yeni bir liman kalıntısı ortaya çıktı.

 

Van Gölü’ne birleşme noktasındaki 20 metre yükseklikteki ana kayaya gemilerin rahat yanaşabilmeleri için 2 bin 700 yıl önce bölgede yaşayan Urartuların inşa ettiği liman ve günümüze ulaşan kalıntıları, definecilerin hedefi oldu. 3 metre genişliğindeki 11 basamaklı liman ve çevresindeki 5 dönümlük alan adeta köstebek yuvasına döndü. Onlarca çukurun bulunduğu bölgede, kazılarda patlayıcılar da kullanıldığı gözlendi.

 

 

“BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞADIK”

 

Bölgeye giden 25 yıllık doğa fotoğrafçısı Ferzende Coşar, kalıntıların ortaya çıkmasının kendilerini heyecanlandırdığını ancak definecilerin çevreye verdiği zararı görünce de büyük üzüntü yaşadıklarını anlattı. Coşar, “Arkadaşlarımız ile yeni ortaya çıkan 11 basamaklı tarihi limanın fotoğraflarını çektik ve bölgeyi gezip incelemelerde bulunduk. Amacımız çektiğimiz bu resimleri sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak bölgenin tanıtımına katkı sağlamaktı. Ancak gördüğümüz manzara ve oluşturulan köstebek yuvaları bize büyük üzüntü yaşattı. Bölge için gerekli güvenlik önlemlerin alınmasını istiyoruz” dedi.

 

Adem Yolcu ise 10 yıldır doğa fotoğrafları çektiğini belirterek, “Urartular döneminden kalma 11 basamaklı tarihi limanın resimlerini çekmek istedik. Buraya gelen define avcıları bu alanda onlarca kazı yaparak limanın bulunduğu üst tarafı talan etmişler, üzüntü yaşadık” diye konuştu.

DHA

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dış ticaret açığı ağustosta rekor kırdıÖnceki Haber

Dış ticaret açığı ağustosta rekor kırdı

Sekreterlik kadrolarını basamak yaptılar! Sınavsız atanıp müdür oldularSonraki Haber

Sekreterlik kadrolarını basamak yaptılar...

Yorum Yazın