İktidar cephesinde çoklu baro krizi: “Raporu FETÖ ’cü liberaller hazırladı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İktidar cephesinde çoklu baro krizi: “Raporu FETÖ ’cü liberaller hazırladı”
Erdoğan ’ın baroların gücünü zarar vermek amacıyla yaşama geçirmeye çalıştığı ‘çoklu baro ’ sistemine, Cumhur Cephesi ’nin fiili destekçilerinden olan Aydınlıkçılardan eleştiri geldi. Aydınlık gazetesi, çoklu baronun FETÖ ’cü liberallerin kanaati olduğunu yazdı.

Diyanet ’in eşcinselleri hedef alan ayrımcı açıklamaları ve Ankara Barosu ’nun Diyanet ’e yönelik eleştirisinin arkasından başlayan baroların tercih sistemlerinin değiştirilmesine ilişkin tartışma devam ediyor.

 

AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın çoklu baro önerisine sıcak baktıkları yönündeki açıklamaları, “İktidar nasıl bir stratejiyle baroların etkisini kırmaya çalışacak?” sorusunun cevabı oldu.

MEDYA SERVİSİ

Oysa iktidar cephesinde bu konuda bütün bir düşünce birliği oluşturulabilmiş değil. Daha önce basına, MHP içinde düzenlemeye ilişkin endişeler olduğu, AKP ’de de ‘çoklu baro ’ ve ‘nispi temsilcilik ’ sistemine ilişkin bakış birliğinin olmadığı yönünde birtakım haberler yansımıştı.

İktidar cephesinde çoklu baro krizi: “Raporu FETÖ ’cü liberaller hazırladı”

Düzenlemeye bir itiraz da Cumhur İttifakı ’nın fiili bileşenlerinden olan, ‘en minik ortak ’ Parlak çevresinden geldi. Doğu Perinçek ’in liderliğini yaptığı Vatan Partisi ’nin gazetesi olarak bilinen Aydınlık, bugünkü manşetiyle çoklu baro sistemini eleştirdi.

“Çoklu baroda Gül izi” manşetini atan gazete, “Ak Parti TBMM Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'çoklu baro' için Devlet Teftiş Kurulu (DDK) ve Liberal Zihin Topluluğu (LDT) raporlarından yararlandıklarını açıkladı. DDK raporu Abdullah Gül ’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde hazırlandı” ifadelerine yer verdi.

‘PATENTİ ORTAYA ÇIKTI ’

Aydınlık, çoklu baronun patentinin, “FETÖ ’nün Vakit gazetesinin yazarı, FETÖ ’nün Abant toplantılarının müdavimi, FETÖ dersanelerinin kapatılmasına karşı çıkan isimlere” ait olduğunu belirtti.

Haberde “Devlet Yoklama Kurulu ’nda ödev yapan bir birey”nin görüşleri aktarılarak şunlar kaydedildi:

“Cahit Özkan ’ın sözünü ettiği Liberal Fikir Topluluğu ’nun ‘Türkiye Ulus Kurumu Niteliğindeki Iş Kuruluşları ’ ile ilgili bir araştırmasını yapanlar da FETÖ ’ye yakın isimler. Araştırma ekibinde Zaman gazetesinde yazılar yazan, “Güler Yüzlü cemaatinin siyasal güç haline gelmesini” isteyen, birincil seçimde de ona oy vereceğini belirten Prof. Dr. Atilla Yayla, FETÖ ’nün Abant toplantılarının müdavimlerinden Prof. Dr. Ömer Çaha, FETÖ dershanelerinin kapatılmasına aleyhinde çıkan Prof. Dr. Yusuf Şahin de yer alıyor.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Doğru bilinen yanlış! D vitamini Koronavirüs'ten korumuyorÖnceki Haber

Doğru bilinen yanlış! D vitamini Koronav...

Bedirhan bebek ve annesini şehit eden teröristlerden biri gri listedeki terörist ölü olarak ele geçirildiSonraki Haber

Bedirhan bebek ve annesini şehit eden te...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar