İkinci el otomobil almayı düşünenleri önemli uyarı ben olsam

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İkinci el otomobil almayı düşünenleri önemli uyarı ben olsam
Abone ol
İkinci el otomobil fiyatları aldı başını gitti. Bayiden aldığı arabayı 20-30 bin lira karla satmaya çalışanlara dikkat çeken Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, "Neden alayım daha yükseğini. Gider beklerim 2 ay bayiden sıfırını alırım" dedi.

 

 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, birikmiş birkaç senelik talebin yanı sıra bu senenin talebi de eklenince müşterilerin 2-3 ay araç ummak zorunda kaldığını belirtti.

Bozkurt, AA muhabirine yaptığı konuşmada, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin birincil dönemlerinde fazla ağır koşullar olduğunu, o dönemde bayilerin tamamen kapanmadığını ve böyle bir süreci ayrıca çalışanların keza müşterilerin güvenliği açısından en üstteki düzey önlemlerle geçirdiklerini söyledi.

1 Haziran'da ise yeni alıştırma formatına başladıklarını aktaran Bozkurt, "Ofisimizi haftanın belirli günlerinde açmaya başladık. Ofisimizde çalışanları ikiye böldük. Haftada 2 gün bir ekip gidiyor. Çarşamba günü evden egzersiz var. Perşembe ve cuma günü diğer takım geliyor. Bir olgu olursa şirketin yarısını karantinaya alacak şekilde bir önlemle çalışmaya başladık. 2 aydır böyle çalışıyoruz. Azami özenle ilerliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Bozkurt, bilhassa son aylarda görülen yoğun vasıta talebine de değindi. Hazirandan itibaren yoğun bir araç talebi olduğunu dile getiren Bozkurt, "2018'den itibaren ertelenen bir talep vardı. Ayrıca filo keza perakende pazarı fazla düşmüştü. Araçlar kesin bir yaşa geldi. Değişim zamanı geldi. Özellikle bireysel müşteriler toplu taşımadan ziyade kişisel araçlarını kullanmayı güvenli bulduğu için alım başladı." dedi.

"Pandemi sürecini Türkiye'de daha dikkatli yönettik"

Pandemi nedeniyle dünyada üretimin bir süre durduğunu ama talebin devam ettiğini aktaran Bozkurt, "Bence pandemi sürecini Türkiye'de daha dikkatli yönettik. Bizde alınan önlemlerin bir çoğunu bizden çok sonra almış diğer ülkeler. Dolayısıyla Avrupa'da vakalar çabuk büyüdü. Böyle olunca Avrupa, hastalıkla daha artı boğuşurken, araç alımı gibi bir akım yokken Türkiye'de istek başladı. Elde olanlar satıldı. Üretim ağır ağır başladı. Tam kapasite çalışamıyorlar. Vardiyalı çalışıyorlar. Sosyal mesafeye uyarı ederek çalışıyorlar. bu nedenle de bütün kapasiteli imal değil. Yarım kapasite gibi düşünebiliriz. Dolayısıyla bu istek karşılanamıyor." diye konuştu.

Birikmiş birkaç senenin talebinin yanı sıra bu senenin talebi de eklenince müşterilerin 2-3 ay araç beklemek zorunda kaldığını belirten Bozkurt, "Bu şart çok uzun sürmez gibi hissediyorum. Eylül-ekimden sonradan korkulduğu gibi ikinci dalga olmazsa, fabrikalar üretimi durdurmazsa, eylül-ekimden sonradan bütün kapasiteye geçilirse, ekim-kasım gibi talebe yetişmeye başlarlar. Şu anki fotoğraf onu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Toyota'da bir an önce tam kapasiteye aşmak isteniyor"

 Ali Haydar Bozkurt, Toyota özelinde bütün kapasiteye geçişle ilgili sürece değinirken, şunları kaydetti: 

"Toyota'da bir an önce tam kapasiteye aşmak isteniyor. Ancak rahatsızlık bitti diye bir şart değil. Rahatsızlık bitmedi. Önlemleri gevşetmemek lazım. Bizde azalmış olabilir fakat dünyada devam ediyor. Dünyada yolculuk trafiği olduğu sürece bu hastalık riski defalarca var. En Fazla uyarı ederek günlük hayatı devam ettireceğiz. Her şeyi durdurma şansımız değil. Hiçbir sistem bunu aylarca kaldıramıyor. Toyota'nın da olağan sürece geçme ricası var. 'Şu tarihten daha sonra tam kapasiteye geçeriz' diyemeyiz, net bir tarih değil. Güven ortamı ne vakit oluşursa tam kapasiteye geçerler."

"İkinci el piyasasındaki gelişmenin muhatabı distribütörler değil"

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Bozkurt, sıfır vasıta bulunurluğunda yaşanan sıkıntının ikinci el de dahil edinmek üzere fiyatları etkilemesine ilişkin soruları da yanıtladı.

Bozkurt, şunları kaydetti:

"Bu konu; iç içe olan ve kavram karmaşası yaşanan bir konu. Birincisi üretimle ilgili can sıkıntısı, bir talep sıkıntısı yaratıyor. Üretimin bütün kapasite olmaması ve 2 yıldır bekleyen talebin devreye girmesiyle arz sıkıntısı ayrıntılarıyla büyüdü. Natürel biz istek patlamasını pandemi olmasa da bekliyorduk. Bu yılın daha iyi bir sene olmasını bekliyorduk. Burada natürel şu var; fırsatçılıklar var piyasada. Nasıl var? Piyasadaki ikinci el araç fiyatlarının artması distribütörlere, bayilere soruluyor. İkinci el vasıta piyasası bizim işimiz yok. Biz sıfır vasıta satarız. Sokaktaki yurttaş arabasını istediği fiyata ilana koyuyor. Koyabilir. Özgür piyasa... O fiyata satar veya satamaz. O fiyata da çıkıp biri alıyorsa ona da kimse bir şey diyemez. Ama ikinci el piyasasındaki gelişmenin muhatabı distribütörler değil. 'Sıfır bulunmadığı için ikinci el fiyatları artıyor' deniliyor. Bunun fazla eksik etkisi olduğunu düşünüyorum.

Sadece otomobilde değil, her üründe ikinci el fiyatı sıfıra tarafından belirlenir zaten. Bugünlerde yaşanan sıkıntı şu; firmalar ikinci elin artmasına neden tesir edemez biliyor musunuz? Bayinin elindeki aracın bir liste fiyatı var. Liste fiyatından satılır araba. Ama bazıları arabasını satın aldıktan sonradan üstüne 20 bin lira ayrım koyarak ilana koyuyorsa bizim elimizden bir şey gelmiyor. Çözüm; ikinci el alım-satımıyla ilgili bir düzenleme var. Bu düzenleme, uzun zamandır erteleniyor. Bu yasanın bir lahza önce çıkması gerekli. Bayi fiyatını söylüyor, satıyor. Ertesi gün bölge birey fırsatçılık yapıyor. Bayi bunu anlayamaz. Takip de edemeyiz bunu. Fakat bu fırsatçılığı alıkoymak için bu düzenleme devreye girse ikinci eldeki başı bozuklukların derhal önüne geçeriz. Bence o konu daha artı ertelenmemeli."

"Yıllar bazında otomobilin fiyatı avro bazında aynı kalmış"

Ali Haydar Bozkurt, ikinci olarak ise sıfır vasıta fiyatlarının artışından da çok şikayet bulunduğunun farkında olduklarını aktararak, şöyle devam etti:

"'Distribütör firmalar fırsatçılık mı yapıyor?' diye düşünülüyor. Fazla rekabetçi bir sektördeyiz. Rekabetçi elde etmek için fiyatını olabildiğince aşağıda tutmaya çalışıyor firmalar. Zaten fiyatı afaki bir şekilde artırırsa firma ürünü satamaz. Araba sektöründe fiyatı belirleyen şey avro kurudur. Yeni araçlar, o günün kuru neyse o fiyattan geliyor. 2016 ve 2017 yılına baktığımızda, örneğin Corolla modelinin liste satmak fiyatı neyse o günkü avro kuruna bölerek baktık. Bu araç o süre 23 bin avro civarındaydı. Yani 3 yıllık fiyatlara bakıyorum, bu vasıta 23 bin avro civarında. Yani doğrusu baktığınız süre yıllar bazında bu ürün avro bazında aynı kalmış, derhal de benzer... Misal vereyim; 2017 yılı mart ayında Corolla 1.6'nın kampanyalı indirilmiş liste fiyatı 23 bin 919 avro, yani o günkü kura bölüyorum 3,83'müş kur. Arabanın fiyatı 91 bin 750 liraymış. Bu arabanın birebir aynısı yıllar geçtiği için tabii bulunamıyor, araçlar değişiyor. Bu arabanın bugünkü fiyatı (birebir aynısı yok) 186 bin 950 TL. Kur, 8,16 TL. Avro bazında ise 22 bin 903 avro. Aracın 3,5 sene içindeki seyrini söylüyorum. Hani diyorlar ya 'kur bu değin artmadı fakat otomobil niye arttı?'. Bu arabaya ilave ekipmanlar koydukça bize defalarca avro bazında da zam yapmış imalatçı. Buna karşın bu aracın fiyatı avro bazında benzer seyrini korumuş. Bir sebep daha var. Araçların fiyatlarını kafamıza kadar artıramayız. ÖTV bareminden dolayı biz fiyatları artıramayız. ÖTV baremleri var. 1 lira geçtiği anda araç bir üstteki ÖTV baremine geçiyor, bir bakıyorsunuz bu 1 lira yüzünden arabanın fiyatı birden 20 bin lira artıyor."

"Konuya tam egemen olmadan yorum yapıyorlar"

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satmak CEO'su Bozkurt, üreticilerin yansıtmak istediği zamları kesintisiz ertelediklerini ancak bir noktadan sonra mecburen zam yapıldığını söyledi.

Otomotiv sektörünün dolara kadar yok, avroya tarafından alıp-sattığına dikkati çeken Bozkurt, "Eleştirileri okuyorum sosyal medyada. Kavramlar fazla birbirine karışıyor. 'Araç yok' diyoruz. 'Araç var fakat değil diyorsunuz' diyorlar. Niçin yok diyelim. Araba satmaya çalışıyoruz. Bizim çok şeffaf bir sistemimiz var. Devletin ilgili kurumları bizi aralıksız denetlemeye geliyor, tüm stokumuzu, her şeyimizi görüyor. Konuya bütün baskın olmadan açıklama yapıyorlar. 1-2 aylık kıyaslamalarda kusur olabilir. Üretici bir zam yapmış olabiliyor. Markanın o modeli artık kaçınılmaz olarak ÖTV baremine takılıyor. Bir üstteki dilime geçiyor. Dolayısıyla fiyat ÖTV'den nedeniyle artıyor. Ansızın son rakama 15-20 bin lira ek fiyat yansıyor. Vatandaş, bu detayları bilmiyor arka planda." ifadelerini kullandı. 

"Ben olsam 2 ay bayiden sıfırını alırım"

Piyasadaki fırsatçılara taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Bozkurt, şunları kaydetti:

"Fırsatçılardan bahsettiniz. Bayiden aldığı arabayı 20-30 bin lira karla satmaya çalışıyor. İlana koyuyor. nadiren o fiyata satan da çıkabilir. Bir arabanın fiyatı 180 bin lira ise diğer otomobil 200 bin liradan ilanda varsa... Niçin alayım daha yükseğini. Gider beklerim 2 ay bayiden sıfırını alırım.

Bu ikinci el satmak işinin düzenlenmesi gerekli. Keza bizim için hem müşteri için keza de ikinci el işi yapan galeriler de bıktılar bu fırsatçılardan. Çantacılık yapan, hiçbir sorumluluğu olmayan, 1 kuruş vergi ödemeyen kişiler fırsatçılık yapıyor. İkinci el yapımı yapan önemli firmalar da bıktı. Firmalar aracın arkasında duruyor. Sokaktaki çantacı diye tabir ettiğimiz adamlar aracı sattıktan daha sonra ortada yoklar. Bu hukuki düzenlemenin çabucak hayata geçmesi bu nesil fırsatçılıkların önünü keser. Yetki belgesi konusunun ertelenmemesi fazla manâlı. Vatandaşın bir nefes alması lüzumlu."

Toyota özelinde araç bulunurluk durumunu da paylaşan Bozkurt, "Hazirandan itibaren üretim cevap vermeye başladı. Ama şu anda hala 2 ay bekleme süresi devam ediyor. Ağustos ayında Toyota'da fabrika bakım arası olacak. Ağustosta temmuza tarafından bir tık daha az vasıta alabileceğiz. Oysa eylül ayında rahatlama görülüyor derhal bizim markamızda. Ancak Allah korusun 3 hafta sonradan bir pandemi artar, pat diye fabrikada imal yavaşlar, onu bilemiyoruz. Lakin hemen bizim planımızda eylülde rahatlama görülüyor ama eylülde bütün talepleri çözemeyiz. Bir kısım tekrar ekime kayabilir." biçiminde konuştu. 

"Bu çabucak giderse pazar 700 binleri yakalar"

Ali Haydar Bozkurt, sene sonu otomotiv pazar beklentilerini de paylaştı. Temmuz ayında 80-90 bin adetlik satışın konuşulduğunu aktaran Bozkurt, şöyle devam etti:

"Lakin şu lahza bilmiyoruz. Onu bayramdan daha sonra ODD açıklayacak. Böyle olursa fazla yüksek bir hız... Bu çabuk giderse pazar 700 binleri yakalar. Ama tabi üretim buna cevap verebilecek mi? Bu önemli. Keza, diğer ülkelerde de pandemi sonrası süreç başlarsa bekleyen talep var. Orada da istek olursa araç bulunurluğunda değişiklik olabilir. Her şey böyle giderse, imal cevap verebilirse, şu andaki faizle ilgili durumu koruyabilirsek... Avro kuru düşündürüyor. Bunların hepsi birbirine tabi olarak pazara istikamet verecek şeyler. şimdi faiz hala kendimce akla uygun seviyede. Bunu uygulamak için zaten fazla artı insan araç almak istiyor. Faizlerin bu seviyesini koruyabilirsek sene ardına kadar bence 700 bine muhabere ediyor gibi pazar..."

"Yaptığımız kampanyalarla o farkı kapatmak için elimizden geleni yapacağız"

Halk bankalarının sağladığı düşük oranlı vasıta kredisi kapsamı dışarıda bırakılmalarına da değinen Bozkurt, "Bunun bitmesi tabii ancak üzücü. Bunun devam etmesini isterdik. Çünkü bu, bir kavram karmaşasına kurban gitti biraz. İkinci eldeki çılgınca yüksek fiyatların toplumda psikolojik bir etki oluşturduğunu ve böyle bir sonuçla karşımıza geldiğini düşünüyorum. Biz de kendi yaptığımız kampanyalarla olabildiğince o farkı kapatmak için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hangi adla bilinen bir diş fırçalama tekniği yoktur? Kim Milyoner Olmak İster sorusu…Önceki Haber

Hangi adla bilinen bir diş fırçalama tek...

Erzurum'da Kovid-19 ile mücadele için 'çat kapı' ekibi kurulduSonraki Haber

Erzurum'da Kovid-19 ile mücadele için 'ç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar