İBB Meclisi’nde Cumhur İttifakı 7 veto kararına direndi, cami gerilimi çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İBB Meclisi’nde Cumhur İttifakı 7 veto kararına direndi, cami gerilimi çıktı
Abone ol
İBB Meclisi'nin kasım ayı oturumlarının son birleşimi başladı. Oturumda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilen 7 meclis kararı tekrar oya sunuldu.

 

Arnavutköy'deki Boğazköy Kültür ve Spor Tesisi'nin bodrum katında yer alan 390 tezgah kapasiteli kapalı pazar alanının 10 yıl süreyle Arnavutköy Belediyesi'ne tahsis edilmesi için AKP-MHP grubunun haziran ayında verdiği ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilen teklif, çoğunluktaki AKP-MHP grubunun oyları ile  “ısrar kararı” olarak meclisten tekrar geçti.

Mülkiyeti İBB ve hazineye ait  arazilerin takası ve trampası için verilen teklif de tekrar gündeme geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tahsisi istenen taşınmazlardan mülkiyeti İBB'ye ait olan ve belediye için gelir getirici bir mülk olan ve kira sözleşmesi devam eden Bakırköy'deki parsel ile Avcılar'da cami projesi çalışmaları süren parsellerin çıkarılarak dosyanın yeniden görüşülmesi için dosyayı veto etmişti.

Meclisteki Cumhur İttifakı çoğunluğu bu veto kararına da direndi ve teklif kabul edildi.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİ DE VETO EDİLDİ

“İETT araç alım ve bakım işyeri inceleme ve araştırma komisyonu” ile “Yatırım ve Proje İzleme Komisyonu”nda görevlendirilen uzman personele ödeme yapılması için AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu tarafından verilen ve İmamoğlu'nun veto ettiği karar da yeniden oyu sunuldu.

Bu veto kararı da “ısrar kararı” olarak AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile geçti. İmamoğlu'nun veto ettiği Arnavutköy'deki  İGDAŞ'a ait parselin imarının sosyal tesisi alanına çevrilmesi kararı da ısrar kararı olarak kabul edildi.

Bahçelievler'de İBB'nin arazisine kreş yapmak için gerçekleştirmek istediği imar planı değişikliği için çoğunluğun verdiği ret kararı da veto edildi. Bu vetoya da meclisin çoğunluğu direndi.

AKP'li meclis üyelerinin önergesi ile Başakşehir'deki park olan parselin “kapalı ve açık semt spor alanları ile ticaret-konut” fonksiyonuna alınması teklifi de veto edilen kararlar arasındaydı. Bu vetoya da AKP-MHP grubu direndi.

ENSAR'A TAHSİS EDİLEN TAŞINMAZ TARTIŞMA YARATTI

Çatalca'da  mülkiyeti  İBB'ye ait olan ve 2016 yılında Ensar Vakfı'na yurt olarak tahsis edilen binanın AKP'li ilçe belediyesine tahsis kararı da veto edildi. Bu kararın oylanması sırasında gerilim çıktı.

CHP'li İBB Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik “Parseldeki binanın 4. katı İBB Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 2016'da Ensar Vakfına yurt için tahsis edilmiş. 2019'da protokol fesh edildi. Ensar dava açtı. Dava istinaf aşamasında. Yargı süreci devam ederken tahsisi telafisi imkansın sonuçlar doğurabilir. Bahse konu taşınmaz etiğe uymayan bir usul ile İBB birimlerinin görüşü alınmadan meclis üyeleri tarafından verilen önerge ile tahsis edilmesi hukuka uygun değil. Çatalca Belediye Başkanı kendi ilçesinde Atatürkçü bir söylemle çalışırken eylemlerinde buna uymuyor. Bir kısım cemaat ve vakıflara İBB mülkünün tahsis etmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

“GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İÇİN İSTEDİK”

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner Çatalca'da 22 spor kulübü bulunduğunu belirterek “Çatalca'da gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarabilmek için bu yeri talep ettik. Cemaatlerden bahsedilecekse konuşulacak çok şey var. Bizim Atatürkçü düşünce noktasında çizgimizi vatandaşlar biliyorlar. Amacımız Çatalca'daki gençlere spor yaptırmak. Kötü alışkanlıklardan kurtarmak” yanıtını verdi.

“YURTLARA KONDULAR”

AKP'li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, bu dosyadan önce geçen Avcılar ve Bakırköy'deki cami kararlarına CHP'nin “hayır” oyu kullandığını hatırlatarak konuşmasına başladı.

Kaynar “İBB'nin 58 sorunlu dosyasının çözülmesine de hayır demiş oldular. Çatalca'daki yer İBB'ye İl Özel İdaresi'nden geçti. Tahsisli bir parsel. Dava açtılar kaybettiler. Meclisimizin hukuka uygun davrandığı mahkeme kararlarıyla sabit. İBB bugüne kadar bir tane bile yurt yapmadı. Yapılanların tabelalarını değiştirdi, yapılmış yurt binalarına kondu. O yurtlarda daha önce de öğrenciler kalıyordu. Daha önce yapılmış vakıflara tahsis edilmiş binalara konarak vatandaşı kandırıyorlar” dedi.

“DİNİ DEĞERLERİ İSTİSMAR EDİYORLAR”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı cami kararlarına değinerek “Avcılar'da depremde yıkılan camiyi İBB olarak biz yapacağız dedik. Bakırköy'de MÜSİAD'ın yan tarafında bulunan bir cami alanı var. MÜSİAD'ın kurumumuzdan talebi yok. Bizim orada Ayamama yaşam vadisi projemiz var. MÜSİAD'ın talebi varsa çevrede boş arazimiz var gerekirse istiyorlarsa biz o camiyi yapalım. Dini değerleri istismar etmeye çalışıyorlar. Gerekirse bu iki camiyi de biz yapacağız” diye konuştu.

Balyalı “Geçen dönem çok konuşulan dernek ve vakıf tahsislerini bu dönem yapamıyorlar. Hülle ile ilçe belediyeleri aracılığı ile tahsis etmeye çalışıyorlar” dedi.

“BİR TANE YURT YAPMADILAR”

Balyalı yurtlar konusunda da “Geçmişte İBB'nin yaptığı bir yurt söyleyin. Bir yurt yapmadığı gibi vakıflara derneklere tahsis etti. İBB'nin geçmişte bir tane bir yurt yapmamışken yapmış gibi davranmak iki yüzlülüktür. İBB mülklerini vakıflara derneklere peşkeş çektiler” diye tepki gösterdi.

“CAMİYİ BİZ YAPMAK İSTİYORUZ, ENGEL OLMAYIN”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Avcılar'da 2019'da 5.9 büyüklüğündeki Silivri depreminde minaresi yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii'ni inşa etmek için 3.5 yıldır girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Hançerli “Cami yeri, Milli Emlak'a devrediliyor. Milli Emlak cami mi yapar? İBB meclis üyelerinin kendi ellerindeki yetkiyi Ankara'da seçilmiş bile olmayan ne yapacaklarını bilmediğimiz bürokratlara devretmek istemesini anlamıyorum. İBB Başkanımız ifade etti, ‘Diyanettin cebinden para çıkmadan biz yapacağız bu camiyi' dedi. Milli Emlak'ın cami yapacağını nereden biliyorsunuz? Hacı Ahmet Tükenmez Cami'sini İBB ve Avcılar Belediyesi olarak yapmak istiyoruz, engel olmayın” dedi.

“CAMİYE KARŞILAR”

AKP'li Kaynar da “Avcılar Belediye Başkanı camiye karşı olduğunu izah edemediği için bir sürü yalana sığındı. Cami yerinin hazine mülkiyetinde olması gerektiğini bilmiyor olamaz. Kanun gereği zaten cami arsaları hazine mülkiyetinde olmak zorunda. Hazine arazilerini de Milli Emlak Genel Müdürlüğü idare eder. Madem cami yapma heveslisiydiler 3.5 yıldır neredeydiler? Diyanet bu yerin devri ve caminin yapılması için İBB'den talepte bulundu. Neden Diyanet'in cami talebine 3.5 yıldır İBB yanıt vermiyor. Camiye karşılar. Ben başkanın ‘cami kırmızı çizgimiz' dediğini duydum. Çevresine yapmak istediklerini biliyorum. Buraya caminin yapılması da bizim kırmızı çizgimiz” dedi.

Kaynar'a yanıt veren Balyalı “Camiye karşılar ifadesi söyleyecek sözü tükenenlerin arkasına sığındığı ifadedir” diye konuştu. Avcılar Belediye Başkanı Hançerli de camiye karşı olmadıklarını vurgulayarak “Bugünkü tutum İBB'nin, Ekrem başkanın cami yapmasını engellemeye yöneliktir” dedi.

KÜFÜR TARTIŞMASI

Uzun süren tartışma sırasında Avcılar Belediye Başkanı Harçerli'nin konuşmasını bitirmesinin ardından, ön sıralarda oturan AKP'li bir meclis üyesinin önünde açık kalan mikrofondan canlı yayına yansıyan küfrü tartışma yarattı.

CHP Sözcüsü Balyalı,  canlı yayına yansıyan küfre sosyal medyada büyük tepki olduğunu söyleyerek özür dilenmesini istedi. Oturumu yöneten İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, kendisine bir bilgi ulaşmadığını söyleyerek “kim kime yaparsa yapsın hakareti kınarız” dedi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da konuyla ilgili açıklama yaparak “Arkadaşımızla görüştük. Belediye başkanına hakaret etmediğini söyledi. Telefonu  kapattığı sırada işle ilgili bir tartışma yansımış. Hakaret olsa özür dilemesini biliriz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serdar Coşgun'dan bir Sezen Aksu klasiği Delidir'i müzikseverlerle buluşturduÖnceki Haber

Serdar Coşgun'dan bir Sezen Aksu klasiği...

Ümit Özdağ’ın tarlaya ‘sembolik mayın’ bırakmasına izin verilmediSonraki Haber

Ümit Özdağ’ın tarlaya ‘sembolik mayın’ b...

Yorum Yazın