İBB Meclisi deprem gündemi ile toplanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İBB Meclisi deprem gündemi ile toplanacak
Abone ol
Düzce’de meydana gelen depremin ardından İBB Meclisi’nde İstanbul’da depremle ilgili yapılan hazırlıkları konuşmak üzere AKP-MHP grubu tarafından genel görüşme yapılması teklif edildi. Kentsel dönüşümü teşvik için kira yardımının 1500 TL sınırı getirilmesi de tekrar gerginliğe neden oldu.

 

İBB Meclisi'nin kasım ayı oturumlarının dördüncü birleşimi Saraçhane'deki başkanlık binasında meclis 2.başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı.

Oturumda, Düzce'de meydana gelen deprem nedeniyle dünkü oturumda tartışmalara neden olan İBB'nin kentsel dönüşümü teşvik etmek için kira yardımını 3 katına kadar çıkarılması teklifi tekrar gündeme geldi.

Oturumun başında söz alan AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu “Kentsel dönüşüm tartışılırken bu konunun ne kadar ciddi olduğunu ve siyaset üstü mesele olduğunu, hayat kurtarma meselesi olduğunu gece 04.08'de doğa bize bir kez daha hatırlattı. Hepimize geçmiş olsun. Herkes birbirine acaba İstanbul'da bir şey var mı diye sordu. Deprem meselesinde en çok dikkatleri üzerine çeken herkesin ne olacak diye soru sorduğu yer İstanbul. Şehrin geleceğini 5 yıllığına emanet almış insanlarız. Dün gece 04.08'de yaşanan depremle ilgili en çok söz duymak istediği yer bu meclis salonu. Dün İBB Meclisi'nde çok ciddi bir karar almamıza rağmen speküle edip, siyasallaştıran, ironik hale getiren iki arkadaşımıza teessüflerimi iletiyorum” dedi.

“1500 TL BELEDİYELERİ BAĞLAMIYOR”

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan'ın İBB'nin 1500 TL'lik kira yardımının 4 bin 500 TL'ye çıkarma önerisinin AKP-MHP grubu tarafından kabul edilmediği yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Göksu “Biz dün istediklerinin de üzerinde verdik. 1500 lira belediyeleri bağlayan bir rakam değil bakanlığı bağlıyor. ‘İstediğin kadar kira yardımı yapabilirsin' dedik” ifadelerini kullandı.

GENEL GÖRÜŞME ÖNERİLDİ

Göksu, İstanbul'un deprem hazırlıkları ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında İBB Meclisi'nde genel bir görüşme yapılması önerisinde bulunacaklarını söyledi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, AKP ve MHP grubu adına teklifini meclise sunarak uygun bir tarihte İBB Başkanı başkanlığında meclis genel görüşmesi yapılmasını teklif etti. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da usulün doğru olmadığını ama prensipte genel görüşmeye “evet” dediklerini açıkladı.

“MECLİSTEN GERÇEKÇİ BİR KARAR ÇIKMADI”

Ardından dün alınan kararla ilgili de mecliste tekrar polemik yaşandı. CHP'li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik, “Dün geçen karar gündem oldu ama suiistimal edildi. İBB'nin teklifinde bakanlığın belirlediği kira yardımının 3 katı yani 4 bin 500 TL'ye çıkarılması, hem kiracıya hem ev sahibine ödenmesini istendi.

Komisyonda 1500 sınırı getirildi ve sadece hak sahipleri için kabul edildi. Dün Esenler ve Eyüp belediyelerinden örnek vermiştim. 2 ay önce Esenler'de başkana tam yetki verildi. Ek kira verilmesi kararı çıktı. Oralarda yapılınca yasalara uygun oluyor, İBB olunca yasaya uygun olmuyor. Bu siyaset üstü bir konu herkesi gerçekçi olmaya çağırıyorum. 1500 TL İstanbul için gerçekçi bir karar değil. Meclisten gerçekçi ve çözüm üreten bir karar çıkmadı” eleştirisinde bulundu.

“1500 TL SINIRI KOYMADIK”

AKP'li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar da komisyonda kira yardımı için 1500 TL sınırı koymadıklarında ısrar ederek “Rakam sınırlaması yok. Buna rağmen nasıl uyduruyorsunuz bunu koca koca adamlar. Kendiniz koca adam olmasanız da göreviniz koca koca. 1500 TL belediyeler için geçerli bir rakam değil zaten. Sürekli fitne yayıyorlar bu konuyla ilgili. 2 partinin grup başkanvekilleri  kamuoyuna yanlış bilgi veriyor.  Kira yardımında sınır yok, istediği kadar kira yardımı yapabilir” dedi.

Çelik Kaynar'a yanıt vererek  “Kullandığı cinsiyetçi ve ayrımcı ifadeleri kendisine iade ediyorum. Yalancı da iftiracı da Muhammet beyin kendisidir. O zaman Tevfik (Göksu) başkanın 2 ay önce ilçe meclisinde geçirdiği karar,  Muhammet beye göre yanlış ve siz hiçbir şey bilmiyorsunuz. Üst sınır dedikçe rakam artmıyor. Üst sınır 1500 TL.  Muhammet bey kontrolünü kaybetti. Koca koca insanlar ne demek? Minyon bir kadın olarak ben cevap veriyorum; Tevfik başkan hukuka aykırı yetki almış bu durumda Muhammet beye göre” dedi.

Kaynar da “Israrla kendilerine engel arıyorlar. Yasaya göre  belediyelerin bütçesinin yüzde 5'i kadar yardım yapma hakkı var. Bizim sınır dediğimiz bu. 1500 TL sınırı yok. İBB bütçesinin yüzde 5'ini aşmamak kaydıyla yardımı yapsın diye karar aldık” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev: Suriyeli Kürtler, ABD’nin rehinesiÖnceki Haber

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrenty...

Çin’de dinozor ayak izleri bulunduSonraki Haber

Çin’de dinozor ayak izleri bulundu

Yorum Yazın