Hint basını: Modi’yle görüşen Erdoğan Keşmir konusunda yumuşadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hint basını: Modi’yle görüşen Erdoğan Keşmir konusunda yumuşadı
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu Konuşması’nda Keşmir’le ilgili sözleri Hindistan basınında gündem oldu.

 

BM Genel Kurulu oturumundaki konuşmasında Erdoğan, Hindistan ve Pakistan arasında yıllardır ihtilafa neden olan ve Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Keşmir'deki krize de değinmişti.

Hindistan ve Pakistan'ın, bağımsızlıklarını kazanmalarının üzerinden geçen 75 yıla rağmen aralarında hala güçlü bir barış ve iş birliği tesis edilememiş olmasından üzüntü duyduklarını ifade eden Erdoğan, “Dileğimiz, Keşmir'de adil ve kalıcı barış ve huzura ulaşılmasıdır. Yakın tarihte yaşanan bir sel felaketi sebebiyle son derece sıkıntılı günler geçiren Pakistan halkına, tekrar geçmiş olsun diyoruz” demişti.

Hindistan'ın önde gelen gazetelerinden The Print, Erdoğan'ın bu açıklamasının 2019'daki açıklamalarının yanında çok yumuşak kaldığı yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’taki BM Genel Kurulu konuşmasından bir hafta önce Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Özbekistan’da bir araya gelmişti.

Erdoğan 2019'daki konuşmasında, “Güney Asya'nın istikrarı ve refahı Keşmir'den ayrı tutulamaz” demiş, BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen 8 milyon Keşmirlinin hala kuşatma altında olduğunu söylemişti.

Dönemin Pakistan Başbakanı İmran Han da, BM'deki konuşmasında Keşmir sorununa yer verdiği için Erdoğan'a teşekkür etmiş, Hindistan ise Erdoğan'a “İç işlere karışma” çağrısı yapmıştı.

“YENİ BİR DÖNEME GİRDİK”

Hindistan gazetesi The Print'in haberine göre, Erdoğan geçen hafta Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yle yaptığı görüşme sonrasında Keşmir konusunda ılımlı açıklamalar yapmayı tercih etti.

Gazeteye konuşan Yeni Delhi'deki hükümet kaynakları ise, Hindistan-Türkiye ilişkilerinin yeni bir döneme girdiği süreçte Erdoğan'ın son açıklamalarının “yararsız” olduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye’de 2016-2020 yılları arasında 248 yerli dizi üretildiÖnceki Haber

Türkiye’de 2016-2020 yılları arasında 24...

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana 500 bin Rus ülkesini terk ettiSonraki Haber

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana...

Yorum Yazın