Her şey “Diriliş” için!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Her şey “Diriliş” için!
Abone ol
Son bir hafta içinde yaşananlar bir kez daha kanıtlıyor ki, Başkan Erdoğan ve AKP iktidarı ülkeyi diriliş yönünde sürüklemek için her gün elinden geleni

Son bir hafta içinde yaşananlar bir defa daha kanıtlıyor ki, Başkan Erdoğan ve AKP iktidarı ülkeyi diriliş yönünde sürüklemek için her gün elinden geleni yapıyor.

Burada laf konusu olan İslam ’ın dirilişidir.

author

YAKUP KEPENEK YAZDI....

Diriliş, Arapça, “baas” anlamına geliyor. Zihin kökeni Darı ’daki Müslüman Kardeşler hareketinin öncülerinden Seyyid Gönder ’un, 1966 yılında dilimize de çevrilen “Yoldaki İşaretler” yapıtına dayanan Baas Partisi, bilindiği gibi kimi Arap ülkelerinin siyasetinde bir vakit faaliyet kazandı.

Diriliş nedir?

Türkiye ’de 1924 ’te Hilafetin kaldırılmasından hemen sonradan kurulan Müslüman Kardeşlerin başlıca hedeflerinden birinin halifeliği diriltmek olduğu biliniyor. Unutulmaması gereken bir nokta da Osmanlı ’nın Hilafeti XVI. yüzyılda Mısır ’dan aldığıdır. Özet Olarak, bizdeki Halife savunucularıyla Darı ’ın Müslüman Kardeşleri arasında fazla yakın bir siyasi bağ var.

Diriliş kavramı ilk olarak 1967 ’de Sezai Karakoç ’un “İslam ’ın Dirilişi” kitapçığıyla ülkemizin siyasal söylemine girdi. Karakoç ’a göre diriliş, “inançta, düşüncede ve sanatta” gerçekleştirildikten sonra eylem aşamasına geçilecek ve tüm “inanmışlar bir baş etrafında toplanacaktır” (1974 tarihli 2. basım, s.39). Sonradan benzer adı taşıyan partiler de kurmuş olan ve AKP iktidarınca ödüllendirilen Karakoç bundan 53 yıl önce bakın ne diyor “Kendi geleneksel yazısını atarak latin harflerinden yeni bir alfabe düzen Türkiye bu yazı durumuyla köklü bir hafıza dirilişine gidemez” (s.25; belirteyim; kaynağında Latin sözcüğü ufak harfle başlatılmış). Bu sözlerin izdüşümü, 26 Temmuz Pazar günü bir TV kanalında Cumhurbaşkanı ’nın oğlu Bilal ’in sözleriyle diriltildi. Oğul Erdoğan “Japonya niye alfabesini değiştirmemiş? Çin niye alfabesini değiştirmedi? O süre insan diyor fakat seslenmek ama gelişmenin alfabeyle bir alakası yokmuş.” Açıklama izin.

Bu hafta diriliş yönünde çok adım atıldı. Başkan Erdoğan ’ın Ayasofya konusunda Batı ülkelerine ayrı Müslüman ülkelerine ayrı dilden konuşması bir tarafa bırakılsa da asla atlanmaması gereken bir gelişme yaşandı. Başkan Erdoğan ’a yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesini de yayınlayan Albayrak Medya Grubunun çıkardığı haftalık Gerçek Hayat dergisinin 27 Temmuz günü kapağında:

“Artık Ayasofya ve Türkiye Özgür, “Hilafet İçin Toplanın, derhal değilse ne zaman, sen değilsen kim” çağrısı yer alıyordu. Derginin arka kapağında da bir millet bankası olan Vakıfbank ’ın İslami bankacılık ile uğraşan kolu Vakıf Katılımın bütün sayfa ilanı vardı.

Kimi Siyasal İslamcı yazar ve yorumcuların büyük heyecan ile karşıladığı Hilafet çağrısı ve diğer gelişmelere, 30 Temmuz Arife günü Erdoğan ’ın Sözcüsü İ. Kalın, “Bize modernleşme aşağı başkalarının hikayeleri anlatıldı; bundan böyle kendi hikayemizi yazmanın zamanı” sözleriyle sözüm ona bilimsellik giysisi giydiriyordu.

Diyanet öncü

Diriliş sürecinde, işin doğası gereği, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) öne çıkarılıyor. Ayasofya ’nın açılışı esnasında Atatürk ’e “lanet” okuyan Erbaş, Ayasofya ’dan daha artı diriliş meyvesi devşirmek peşindeydi. Nitekim kurumun devlete ait internet sitesinde yapılan açıklamaya kadar:

“Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Müslüman dini liderlere gönderdiği 29 Temmuz tarihli Ayasofya mektubunda, “Ayasofya ’nın dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, acıma ve etik temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de birincil işareti olacaktır” diyor; Mescid-i Aksa ’ya da gönderme yapıyor ve ekliyordu Ayasofya ’nın “fetret devri sona ermiştir.” DİB Başkanı böylece diriliş sürecini küresel düzleme nakliye öncülüğünü de üstleniyordu.

 

Ekonomiden sağlığa, anında her konuda halktan gerçekleri saklayan AKP ’nin, sözcü, yazan ve yorumcuları, çocuk kandırırcasına “Erdoğan ’ın gündeminde yok, Erbaş böylece aramak istemedi” dese de, aritmetikte dört işlemin ilki olan toplamayı bilenler için, dirilişe ya da Hilafete gidişin inşaatının her gün birazcık daha ilerlediği, direklerinin yükseltildiği fazla açıktır!

Bayramınızı kutlarım.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Savunma Bakanlığı'ndan askeri arazide çıkan yangın açıklamasıÖnceki Haber

Milli Savunma Bakanlığı'ndan askeri araz...

Menajerimi Ara 1. bölüm fragmanı yayınlandı! Menajerimi Ara ne zaman başlayacak?Sonraki Haber

Menajerimi Ara 1. bölüm fragmanı yayınla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar