Hazine Bakanı Berat Albayrak açıklamıştı! İşte vergi indiriminin detayları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hazine Bakanı Berat Albayrak açıklamıştı! İşte vergi indiriminin detayları
Abone ol
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni vergi indirimlerinin detayları Resmi Gazete ’de yayımlandı. Vergi indiriminden kimler yararlanacak? Yeni KDV oranları kaça indi? İşte detaylar

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni vergi indirimlerinin detayları Devlete Ait Gazete ’de yayımlandı. Buna kadar, koronavirüsten etkilenen idareli faaliyetlere destek sağlanması amacıyla fazla sayıda hizmet kolunda katma layık vergisi (KDV) oranlarında sene sonuna kadar geçerli elde etmek üzere indirime gidildi. Buna kadar, belirlenen sektör ve işkollarında tanımlı mal ve hizmetlerin sunulmasında uygulanan KDV oranları, yıl ardına kadar geçerli almak üzere yüzde 18 ’den yüzde 8 ’e indirildi.

Yararlanacak sektör ve meslek kolları

Bu sektör ve işkolları, iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, nikah, düğün, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda bahşedilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve konut dokuma ürünlerinin onarım ve tamiratı, pabuç ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru arıtma, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer dokuma ürünlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri olarak belirlendi.

Bisikletten boya hizmetine kadar

Laf konusu vergi indiriminden, malzemeleri hariç aşağıdaki etkinlikler de yararlanacak: “Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı, evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı, mobilyaların ve konut döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı, müzik aletlerinin bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar yükselme hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı, hane sakinlerine verilen konut bakım, yenileme, boya ve temizleme hizmetleri.”

Turizmde yüzde 1'a değin

Ayrıca, genel orana yan yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), yolcu taşımacılığı hizmetleri, genel orana tabi süsleme bitkileri ile çiçek teslimleri de KDV indiriminden faydalanacak. Fakat bu hizmetlerle beraber sunulan malzemeler indirim dahilinde yer almayacak. Malzemeler hangi orana bağlı ise o orandan vergilendirilmeye devam edecek. üstelik, yeniden salgın döneminde en çok etkilenen sektörlerden turizm ile aracısız olarak ve dolaylı ilgili olan konaklama hizmeti, yeme-içme sektöründe bahşedilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze antre ücreti gibi kültürel faaliyetlerin yüzde 8 olan KDV oranları da yıl sonuna kadar geçici olarak yüzde 1 ’e indirildi.

Kira ödemesine vergi desteği

Alınan tedbirler kapsamında, meslek yerlerinin gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20 gelir vergisi stopaj oranı da sene ardına kadar yüzde 10 olacak. Gelir Vergisi Kanunu ’nun 94 ’üncü maddesinde farzedilen esnaf, tüccar, özgürlük iş erbabı, şirketler gibi birey, kurum ve kuruluşlar iş yerleri için kira ödemeleri üzerinden kazanç vergisi kesintisi yapılıyor. Mevcut uygulamada, kiracı olan söz konusu mükelleflerin, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden yüzde 20 gelir vergisi tevkifatı yapması gerekiyordu. Yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2020 tarihine dek nakden veya hesaben yapılan kira ödemelerine yüzde 10 gelir vergisi kesintisi yapılacak. Bu Nedenle kesinti yapmakla sorumlu mükelleflerin hakiki kişilere, kooperatiflere, dernek ve vakıflara yapacakları kira ödemelerine yüzde 10 oranı geçerli olacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İdlib'de akaryakıt pazarına hava saldırısıÖnceki Haber

İdlib'de akaryakıt pazarına hava saldırı...

Diyarbakır'da 4 yaşındaki meriç evlerinin önünde oynarken kayboldu...Sonraki Haber

Diyarbakır'da 4 yaşındaki meriç evlerini...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar