Haksız ceza için emsal karar! Tüm sürücüleri ilgilendiriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Haksız ceza için emsal karar! Tüm sürücüleri ilgilendiriyor
Abone ol
Bursa'da telefonla konuşmadığı halde fahrî trafik müşavirinin yazdığı cezanın peşini bırakmayan avukat, emsal bir karar çıkmasını sağladı.

 

 

Uzun senelerdir avukatlık yapan Emirhan Derdiman, tarafına gelen bir cezayla büyük şaşırma yaşadı. Bu zamana dek hiç gitmediği bir adreste bir fahrî trafik müşaviri kadar araçta telefonla konuştuğu gerekçesiyle 288 lira ceza yazıldığını öğrendi. Aracında bluetooth özelliği olduğu için hiç kulağına telefon götürüp konuşmayan avukat, yazılan cezanın haksız olduğunu, fahrî trafik müşavirinin cezaya konu olan olayı fotoğraf ve görüntüyle belgelemediğini belirterek, itiraz davası açtı.

Avukatın açtığı dava 4 ay daha sonra sonuca bağlanırken, cinayet iptal edildi. Kazandığı davanın emsal teşkil edeceğini belirten avukat, bu şekilde keyfî cezaların iptal edilebileceğini belirtti.

4 ayda karar verildi
Hiç geçmediği yolda vasıta içinde telefonla görüştüğü için ceza yazıldığını açıklayan Avukat Emirhan Derdiman, "2020 yıl Mart ayında tarafıma fahrî trafik müfettişi kadar bir suç oluşturan kesilmişti. 25 Marta tebligat aldım. Trafikte seyir halindeyken telefon kullandığım gerekçesiyle 288 lira idarî ceza indirimli, ama böyle bir durum söz konusu değildi. Usulüne uygun bir şekilde sulh suç oluşturan hakimliğinde itiraz ettik. 4 ayda karar verildi. İtirazlarımız uygun cezanın kaldırılmasına karar verildi. Bizim burada yapmış olduğumuz manâlı savunma, diğer bir çok kişiye de nasihat edebileceğimiz bir husus. Fahrî trafik müfettişinin kesmiş olduğu canice tutanağında içeriğinin iyice belirlenememesi, resim ve video kaydıyla bir delilin olmaması durumunda, bu işin keyfiyete yol açacağı göz önünde bulundurularak, cezamız iptal edildi.

"Bu şekilde cezaya muhatap kalanlar..."

Bu şekilde bir cezaya muhatap olan vatandaşlara tavsiyemiz, usulüne uygun bir şekilde süresinde sulh canice hakimliğine itiraz etsinler" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1 yıl daha oyanayacak mı? Emre Belözoğlu son kararını verdi!Önceki Haber

1 yıl daha oyanayacak mı? Emre Belözoğlu...

Siyasette Kurban Bayramı! Siyasi parti heyetleri, video konferansla bayramlaştıSonraki Haber

Siyasette Kurban Bayramı! Siyasi parti h...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar