Friends yıldızı, dizideki çeşitlilik eksikliği hakkında konuştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Friends yıldızı, dizideki çeşitlilik eksikliği hakkında konuştu
Abone ol
Lisa Kudrow, dizideki çeşitlilik eksikliğini tarttı ve dizinin yaratıcılarının bu konuda deneyimlerinin olmadığını ve kendi hikayelerini yazdığını söyledi.

 

1994’te başlayan ve 10 yıl süren fenomen dizi Friends, bir süredir çeşitlilik yoksunluğu nedeniyle eleştirilerin hedefinde yer alıyordu. Dizinin unutulmaz karakterlerinden Phoebe Buffay’i canlandıran Lisa Kudrow da eleştirilerle ilgili konuştu.

Kudrow, dizinin yaratıcılarından David Crane ve Marta Kauffman’ın özel hayatlarında bu tip bir deneyimleri olmadığını söyledi.

2020’de dizinin 10 sezon boyunca çeşitliliği temsil etmediğini ve bugün yapılsaydı daha farklı olacağına inandığını söylemişti. Kudrow yeniden bu düşüncelerini ifade ederken şunları söyledi: “Brandeis’e giden ve üniversiteden sonraki hayatları hakkında yazan iki kişinin yarattığı bir şovmuş gibi hissediyorum. Ve eğer bir şov özellikle karakter odaklı bir komedi ise bildiklerinizi yazıyorsunuz.”

Kudrow daha önce Sunday Times’a, dizinin şu an yapılsaydı tamamen beyaz bir kadrosu olmayacağını söylemişti.

 

4 MİLYON DOLAR BAĞIŞLAMIŞTI

 

Kudrow’un açıklamaları fenomen dizinin yaratıcılarından Marta Kauffman’ın da bu konuda aldığı aksiyonları doğrular nitelikte. Kauffman, Los Angeles Times’a haziran ayında yaptığı açıklamada, ileriye dönük çalışmalarına çeşitliliği dahil etmeye odaklandığını söyledi:

“Sonunda bir fark yaratabildiğimi hissediyorum. Şu andan itibaren yaptığım her yapımda renkli insanları işe alma konusunda bilinçli olduğumdan ve genç renkli yazarları aktif olarak takip ettiğimden emin olmak istiyorum. Bundan sonra farklı davranacağımı bilmek istiyorum. Ve sonra kendimi yüksüz hissedeceğim.”

Kauffman, dizinin temsil eksikliği nedeniyle eleştirilmesinin ilk başta zor ve sinir bozucu olduğunu söyledi. Ancak zamanla bu eleştirilere kulak vererek aksiyonlar aldı. Afro Amerikan Çalışmaları alanı için Brandeis Üniversitesi’ne 4 milyon dolar bağışta bulunduğunu söyledi.

Kauffman, “George Floyd’un başına gelenlerden sonra, hiç bilmediğim şekillerde sistemik ırkçılığa alışmış olmamla boğuşmaya başladım.”

Ayrıca, son 20 yılda çok şey öğrendiğini ve 25 yıl önce daha iyisini bilmediği için utandığını da belirtti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Afrodisias’ın gizemli evinde kazılar yeniden başladıÖnceki Haber

Afrodisias’ın gizemli evinde kazılar yen...

‘8 ilde yeni cemevi açılacak’Sonraki Haber

‘8 ilde yeni cemevi açılacak’

Yorum Yazın