Fırıncılar Odası yüzde 40 zam talep etti! Ekmeğe zam var mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fırıncılar Odası yüzde 40 zam talep etti! Ekmeğe zam var mı?
Abone ol
İstanbul Fırıncılar Odası ’nın ekmeğe yüzde 40 zam talebine dair açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmeğe zam yapılmayacağını belirtti.

 

 

Ekmeğe yüzde 40 zam talep eden İstanbul Fırıncılar Odası'nın açıklamaları ardından kameralar karşısına geçen Başkan Balcı, Türkiye'de bu yıl 21 milyon ton buğday hasadı beklendiğini, maliyet artışı olmadığını, ekmeğe yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını söyledi.

Balcı, “Bugün ve dün basında yer alan ekmeğe yüzde 40 zam talebi açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye genelinde ekmek fiyatı 2019 yılının 12. ayından bu yana kadar azami fiyat 7.75 lira olarak uygulanmaktadır. Bu kilogram fiyatı. Ülke genelinde ekmek fiyatı 7-8 aydır 7.50-7.75 seviyesindedir” ifadelerini kullandı.

"Yüzde 40 talebi ciddiyetten uzaktan"

Türkiye'de 18 yıldır enflasyonun üstünde bir yükselme yapılmadığını bildiren Balcı, şu ifadeleri kullandı: 2002 yılından bugüne değin hiçbir süre, hiçbir sene Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak ülke enflasyonu üstünde bir çoğaltma yapmadık. Yüzde 40 talebi ciddiyetten uzak bir taleptir. Bizim federasyonumuzun gündeminde olmayan bir taleptir. Un ve maya fiyatlarındaki artış ile ilgili yapılması gereken çalışmaları ele alıyoruz. Biz bugün azami fiyat olan 7.75'in üzerine çıkmadan bu yılı tamamlamayı düşünüyoruz. Doğrudur, un fiyatlarında yaklaşık 1.5-2 aydır bir yükselme olmuştur. Konu bakanlıklarımız ve federasyonumuz göre peşine düşüp takip edilmektedir.

"Un fiyatlarında yüzde 15 çoğalma var"

Buğdayda hastalık olduğu iddialarını da cevaplayan Balcı, şöyle konuştu: Buğdayda bahsedilen bir hastalık laf konusu değildir. Takriben 21 milyon ton buğday hasadı bekleniyor bu sene. Verimlilik geçtiğimiz yıla oranla daha fazla. Dolayısıyla bir şeyleri gerekçe ederek, ‘bizim maliyetimiz yüzde 40 yükseldi' açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Maya fiyatlarında yüzde 50 bir çoğaltma oldu. Geçtiğimiz sene ağustos ayında un fiyatları yükselmişti. Un üreticileri dış ticarete yönelmişti. 140 liraya değin yükselmişti fiyatlar. sonradan 100 lira seviyelerine kadar geriledi. Bugün un fiyatlarında yüzde 15'lik bir artma var. Biz bu artışla ilgili Tarım Bakanlığımızın oluşturacağı çalışmaları yakından takip etmekteyiz.

"Yüzde 60 fiyat artırsanız da..."

Esas sorunun ruhsatız fırınlar olduğunu açıklayan Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: Biz fırıncı esnafı olarak hiçbir vakit kolayı seçmedik. Artışların sebeplerini araştırıyor ve bu üretim maliyeti artışına karşısında tedbir almak için çabalıyoruz. Siz bulunduğunuz ilde fırın enflasyonunun önüne geçemiyorsanız, ruhsata aykırı fırınlara izin veriyorsanız fiyatlarınızı yüzde 60 artırsanız da kar etmez. Biz ruhsat yönetmeliğine tutarsız olarak faaliyet belirten işletmelerin etkinlik göstermemesi konusunda lokal yönetimleri göreve çağırıyoruz. Ruhsat olmadan imal yapan işletme 1 gün dahi üretim yapmamalıdır. Gelişi güzel merdiven altında imal yapanlar hakiki esnafa da hasar vermektedir.

"Yüzde 10'luk zam normaldir"

Sene sonuna kadar ekmek kilogram fiyatının 7 lira 75 kuruşu geçmeyeceğini söyleyen Balcı, “Fiyat artışları, maliyet artışları olduğunda biz ilk önce bunun çalışmasını yapıyoruz. daha sonra kamuoyuna duyuruyoruz. Ilk Kez yaptığımız çalışmanın neticesini bekliyoruz. Alıcı olan vatandaşımızın şimdi huzursuz olmasını gerektirecek hiçbir şey söz konusu yok. 7-8 aydır geçerli olan fiyatları yıl ardına kadar saklamak istiyoruz. Fazla mucizevi bir şey olmazsa bu fiyatları gözetmek istiyoruz. Şöyle de bir şey var. Bir vilayette kilogram fiyatı 7.50 kuruş ise ve yüzde 10'luk bir büyüme yapılıyorsa bu normaldir” açıklamasında bulundu.

"İlçeler aralarında fiyatlar değişiyor"

Balcı açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı. Biz İstanbul'da ekmek fiyatlarının zamlanmasına müsaade etmeyiz. İstanbul'da şimdi ekmek kilogram fiyatı 7.50 ile 7.60 TL arasında seyrediyor. Kilosu 6.50 liraya satılan ilçe de var. İlçelerdeki maliyetler çeşitlilik arz ettiği için 39 ilçe aralarında farklılıklar olabiliyor. Ne olursa olsun kilogram fiyatının 7.75'in üstüne çıkması muhtemel yok. Bu böyle bilinsin.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya'daki patlama sonrası ilk açıklamaÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya'daki p...

Metin Feyzioğlu'ndan komisyona gitmeyen baro başkanlarına çağrıSonraki Haber

Metin Feyzioğlu'ndan komisyona gitmeyen...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar