Eskişehir’de kullanma suyuna yüzde 70 zam

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eskişehir’de kullanma suyuna yüzde 70 zam
Abone ol
ESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapıldı. Toplantıda şebeke suyuna yüzde 70 oranında zam yapılması kararı çıktı.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Kurulu’nun dün gerçekleşen toplantısında Eskişehir’in endişeyle beklediği şebeke suyuna zam kararı AKP ve MHP’li meclis üyelerinin toplantıya katılmaması ve yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle alınamamıştı ve toplantı bugüne ertelenmişti. 2022 yılı su satış ve kullanılmış suların uzaklaştırılması tarifesi ile su-atıksu hizmeti, teminat ve yaptırımlar tarifesi, bugün ESKİ Olağan Genel Kurulu’nda görüşüldü.

AKP ve MHP’li üyelerin itirazlarına rağmen genel kuruldan şebeke suyuna yüzde 70 oranında oy çokluğu ile zam kararı çıktı. Buna göre konutlarda kullanılan şebeke suyunun 1 metreküpü, 7 lira 93 kuruştan 13 lira 50 kuruşa yükselirken, iş yerleri ve inşaatlarda ise metreküpü 15 lira 90 kuruş olan şebeke suyunun metreküp fiyatı 27 lira 6 kuruş oldu.

 

“BİR YILDA YÜZDE 274 ZAMLANDI”

 

ESKİ Genel Kurulu’nda alınan karar ile su zammı 28 Kasım tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak. Su zammını duyan vatandaşlar, su yükleme makinelerinde kuyruk oluşturdu. Su zammının en azından yeni yıldan itibaren uygulanmasını isteyen AKP Grup Başkanvekili Murat Özcan, su zammına tepki gösterdi.

Özcan, “Şimdi yüzde 70 oranında zam yapılıyor. Geçen yıl 31 Aralık’a kadar belediyemizin kullanma suyu 4,62 liraydı. Temmuz ayında 7,93 lira oldu. Bugün teklif edilen 13,5 lira. Geçen Kasım’da 4,62 lira olan su, şimdi 13,5 lira olacak. Bir yılda yüzde 274’lük zam demektir. ESKİ’nin bütçesi kendisine bırakılırsa ESKİ kendi kendine yetebileceği bir kurum olduğunu söylüyoruz. ESKİ madem kâr ediyor ve ESKİ’nin parası Büyükşehir’e geliyor. Bu kadar geliri varsa neden bu zamlar yapılıyor. Genel kurul öncesi zam haberini duyan vatandaşlar, sumatikleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. En azından bu zammın 1 Ocak 2023 tarihinde uygulanması gerekirdi” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul’da ‘Kadına şiddet’ eylemlerine polis müdahalesi: Gözaltılar varÖnceki Haber

İstanbul’da ‘Kadına şiddet’ eylemlerine...

Erzurum’da infial yaratan olay sonrası müftü devlet töreni ile uğurlandıSonraki Haber

Erzurum’da infial yaratan olay sonrası m...

Yorum Yazın