Erdoğan sonunda ağzında ki baklayı çıkardı: Yaptırımlar bizi bu yolu aramaya mecbur bıraktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan sonunda ağzında ki baklayı çıkardı: Yaptırımlar bizi bu yolu aramaya mecbur bıraktı
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın düzenlediği ekonomi zirvesinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

* Yaşanan her küresel kriz yaklaşımımızın ne kadar doğru, uygulamalarımızın ne kadar sağlıklı olduğunu teyit etmiştir.

* Ülkemize karşı girişilen haksız, hukuksuz, adaletsiz bir şekilde uygulanan siyasi ve ekonomik yaptırımlar bizi bu yolu aramaya mecbur bırakmıştır. Uzunca bir süre küresel ekonomik sistemin kuralları içerisinde yürüttüğümüz ekonomi politikamızı bu tuzaklardan kendimizi kurtarabilmek için ayrıştırdık.

* Bunu yaparken asla mali gerçeklerden, iktisat teorilerinin önümüze serdiği birikimden kopmadık. Hepsinden istifade ederek kendi özgün ekonomi modelimizi oluşturduk. Küresel sıkıntılardan adına, bunları kendilerine yeterince iyi anlatamadığımız için üzülüyoruz.

* Demokraside ve kalkınmada temel alt yapı ihtiyaçlarımızı giderdikçe önümüze yeni bir tablo çıktı. Türkiye’nin olanakları ve imkanlarıyla siyasi ve ekonomik olarak dünyada durduğumuz yerin orantılı olmadığını gördük. Bunun için önce 2023 hedeflerimizi açıkladık. Bu program daha çok kalkınma ve makroekonomi hedeflerimizi içeriyor. Ancak sadece bu adım bile ülkemize yönelik bir dizi senaryonun önümüze konmasına yol açtı. Bu senaryoların tek amacı Türkiye’yi demokrasi ve kalkınma rayından çıkarmak.

* Ülkemize yönelik senaryoların son sahnesi ekonomik yıkım üzerine kurulmuştur. Görünür hiçbir sebep olmadığı hâlde ekonomisi mahvedilmeye çalışılan tek ülke biziz.

* İstihdamımızı tarihimizin en yüksek seviyesine çıkartırken, enflasyonun yol açtığı refah kayıplarını telafi edecek her türlü tedbiri de alıyoruz.

* Elbette bu süreçte aldığımız yaralar da var. Döviz kuru operasyonlarının yol açtığı sıkıntıları, alternatif yöntemlerle çözüme kavuşturduk.

* Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına çıkarma sözünü yerine getirmeye adım adım yaklaşıyoruz.

* Enflasyon oranımızın nispeten yüksek seviyelere çıkması bazılarını şaşırtıyor olabilir, halbuki biz aynı enflasyonu onları daha da şaşırtacak hızla düşürme kabiliyetine sahip bir ülkeyiz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ortalığı karıştıracak iddia: İspanya da askeri sevkiyat için Dedeağaç Limanı’nı kullanacakÖnceki Haber

Ortalığı karıştıracak iddia: İspanya da...

İngiltere’de yeni madeni paralar görücüye çıktıSonraki Haber

İngiltere’de yeni madeni paralar görücüy...

Yorum Yazın