Erbaş 'kılıç inadını' sürdürüyor: Kılıcı oyuncak sanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erbaş 'kılıç inadını' sürdürüyor: Kılıcı oyuncak sanıyor
Abone ol
Diyanet Başkanı Erbaş, bayram namazı için de eline kılıç aldı. CHP ’li Antmen: “Kılıçla değil adaletle barışın sağlanacağını öğrenecekler”

 

Erbaş 'kılıç inadını' sürdürüyor: Kılıcı oyuncak sanıyor

 

MUSTAFA Kemal'in imzasıyla müzeye çevrildikten 86 yıl daha sonra Danıştay'ın kararıyla camiiye dönüştürülen Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kılıçlı gösterisi bayramda da sürdü.

Ayasofya'da kılınan ilk namazda elinde kılıçla minbere meydana çıkan ve hutbe okuyan Erbaş, caminin müzeye dönüştürülmesine "lanet" okuduktan sonradan tepkilerin odağına yerleşti. Muhalefet, Erbaş'ın kılıç kullanıp lanet okumalarına karşı özür dilemesini talep ederken Erbaş ise yeniden eline kılıç aldı. 86 sene sonraki birincil bayram namazında hutbe okuyan Erbaş, elindeki kılıca karşın herkes için sıhhat dilemekten de geri durmadı. Erbaş, "Sizleri bayram süresince kurban kesiminde, ziyaretleşmede, özellikle trafikte halden anlayan ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizleri her türlü kaza ve beladan muhafaza buyursun. Salgın hastalıklardan, savaş ve acılardan halâs eylesin. Nice bereketli bayramlarda buluştursun. Allah'ın selamı, rahmeti, ikram ve inayeti üzerimize olsun” dedi.

Erbaş'ın kılıç inadına TBMM Yargı Komisyonu Üyesi, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen karşı çıktı. Antmen, "Kılıçla değil hukuk ve adaletle barışı sağlayacağımızı öğrenecekler. Her şeyden önce Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da bir kamu görevlisidir. Maaşı, Atatürk'ün kurduğu devletin halktan topladığı paralarla ödeniyor. Bunun bilincinde olarak konuşması ve eline kılıç almaması gerekir" dedi.

YETİM HAKKI SARAY ’DA YENİRKEN KILIÇ NEREDEYDİ?

Erbaş'ın istifa etmesi gerektiğine yönelik taleplerini yineleyen Antmen, BirGün'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ali Erbaş hangi ülkenin Diyanet İşleri Başkanı? Türkiye'nin olmadığı belli. Konuşmaları keza tarihimize keza halkımıza hakaret… Keza hutbeye yine kılıçla çıktı. Erbaş bir millet görevlisi... Kanunun neresinde yazıyor bu? Ülkeler kılıçla değil adaletle ve hukukla yönetilir. Erbaş'ın kılıcı Ensar'da çocuklara tecavüz edilirken, kadınlar öldürülürken, babalar çocuğuna pantolon alamadığı için işsizlikten intihar ederken, emekçiler kar hırsına meslek cinayetlerine kurban edilirken, devleti kanunsuzluk ve rüşvet sarmışken, Kuran ile 'Bakara makara' diye alay edilirken, yetimin hakkı saraylarda yazlık köşklerde yenirken neredeydi? Erbaş'ın kılıcı bunlar olurken ne yapıyordu? Kendisi bir devlet memuru olan Ali Erbaş kime ne mesaj belirlemek istiyor bunu açık ve net olarak açıklamalıdır. Eğer derdi Cumhuriyetimiz'le ise bunu kavramak Cumhuriyetimize ve demokrasimize âşık halkımızın en doğal hakkıdır."

***

 

Erbaş hakaret ederse, tarikat da bunu yapar!

Sinop'un Boyabat ilçesindeki bir okulun bahçesinde namaz kılan grup Atatürk büstünü bezle kapattı. Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter ’dan "Erbaş, Atatürk'e hakaret ederse, tarikat da bunu yapar!" diye yazdı. Bu paylaşımının peşinde örtünün kaldırıldığını açıklayan Yarkadaş, kendisine ulaşan köylülerin hatalı anlaşılmaktan nedeniyle üzgün olduklarını söylediklerini aktardı.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Propaganda bakanlığı ekimde gündemdeÖnceki Haber

Propaganda bakanlığı ekimde gündemde

Hadise kutladı: Kalbi güzel kardeşim benimSonraki Haber

Hadise kutladı: Kalbi güzel kardeşim ben...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar