Düzce’de okullar bir hafta tatil

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Düzce’de okullar bir hafta tatil
Abone ol
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Önümüzdeki hafta Düzce'de tüm okullarımızı bir hafta tatil ediyoruz. Dolayısıyla Düzce'de okullarımız eğitim öğretime 5 Aralık'ta başlayacak" dedi.

Düzce’de 23 Kasım’da yaşanan deprem nedeniyle kentteki tüm okulların önümüzdeki hafta tatil edildiğini belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Düzce’deki okullarda eğitime 5 Aralık’ta başlanacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremin yaşandığı Düzce’ye gitti. Valilik binasında yetkililerle görüşen Özer, kent genelinde okulların deprem sonrasındaki durumuyla ilgili bilgiler aldı. Özer, Düzce’deki okullarda 5 Aralık’a kadar eğitime ara verildiğini, hasar gören 5 okuldaki öğrencilerin de başka okullarda eğitime devam edeceğini açıkladı.

Depremin yaşandığı kentteki tüm okulların incelendiğini anlatan Bakan Özer, şunları kaydetti:

 • Okullarımızla ilgili deprem sonrası yapılan çalışmaları kapsamlı bir şekilde değerlendirme şansımız oldu. Bizim için en büyük sevindirici olan şey deprem sonrası Düzce, Bolu ve Sakarya’da hiçbir okulumuzun yıkılmamış olmasıdır.
 • Düzce’deki eğitim sistemindeki okulların yüzde 63’ü, 1999 sonrası yapılan okullar. Dolayısıyla sağlam okullar. Diğer okullar ile ilgili güçlendirme çalışmalarını bakanlık olarak biz çok büyük bir destekle yürütüyoruz.
 • Burada 5 okulumuzla ilgili raporun tekamül etmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Bu okullarımız Cumayeri Ortaokulu, Merkez Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi; bu okullarımızdaki öğrencilerimizi aynı okulda eğitim ve öğretime almayacağız, en yakın okullarımıza taşıyacağız.

ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ TAŞINACAK 

 • Bir destek mekanizması oluşturduk. Bu okullarımızdaki öğrencilerimizi yeni okullarına ücretsiz olarak taşıyacağız ve öğle yemeğini de ücretsiz vereceğiz. Mevcut okullar, raporları çıkana kadar güçlendirme mi yapılacak, yıkılıp tekrar mı yapılacak; o süreçler tamamlanana kadar ailelerimizin ve öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.
 • Depremden sonra Bolu ve Sakarya’da okullarımızı 1 gün tatil ettik ama Düzce’de hafta sonu ile birlikte 5 gün tatil ettik. Hem süreci sükunetli bir şekilde yürütebilmek hem de Milli Eğitim Bakanlığının, valiliğin koordinasyonuyla birlikte rehber öğretmenlerimiz ve psikolojik danışmanlarla öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize psikolojik sağlamlıklarını tekrar tesis etmeleriyle ilgili bir süre tanıma ama aynı zamanda bu arada da mevcut okulların hızlı bir şekilde tahkik raporlarını nihayetlendirebilmek için önümüzdeki hafta, Düzce’de tüm okullarımızı 1 hafta tatil ediyoruz.
 • Dolayısıyla Düzce’de okullarımız eğitim ve öğretime 5 Aralık 2022 tarihi itibarıyla başlayacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz bu süreçlerin sükunetli bir şekilde devam etmesiyle ilgili her türlü teknik, psikolojik, desteği vermeye devam edeceğiz.

181 YAPI AĞIR HASARLI 

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından 181 yapıda ağır hasar oluştuğunu bildirdi.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Düzce’de 300 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. 13 bin 185 binada 39 bin 822 bağımsız bölümü inceledik. 181 yapımız ağır hasarlı. Hepsini hızla yıkacağız. Yerlerine çok daha güvenli ve sağlıklı konutlarımızı inşa edip en kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

1999 DEPREMİNİN MERKEZ ÜSSÜ KAYNAŞLI HASAR ALMADI

Merkez üssü Kaynaşlı olan, 12 Kasım 1999’da saat 18.58’de meydana gelen, 7.2 büyüklüğündeki 30 saniyelik depremde 782 kişi yaşamını yitirirken, 16 bin 666 konut ve 3 bin 837 iş yeri de yıkılmıştı.
Kaynaşlı ilçesi, 23 Kasım’da meydana gelen, Düzce’nin Gölyaka ilçesindeki 5.9’luk depremde ise hasar görmedi. Bölgedeki hasar tespit çalışmaları sonucu ağır hasarlı ya da orta hasarlı binaya rastlanılmadı. İlçedeki hiçbir bina için yıkım kararı verilmedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan bayramı 2023 ne zaman?Önceki Haber

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan b...

CHP’li Torun: “Belediyelerimize iftira atan Soylu suç işliyor”Sonraki Haber

CHP’li Torun: “Belediyelerimize iftira a...

Yorum Yazın