Denizlerde geri dönüşüm: Hayalet ağlardan siperlik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizlerde geri dönüşüm: Hayalet ağlardan siperlik
Abone ol
Balıkçıların denize av için attıkları metrelerce uzunluktaki ağlar, toplanması sırasında kayalıklara takılması, başka gemi ya da teknelerin motor pervanelerinin kesmesiyle deniz dibine düşüyor. Zamanla deniz dibinde yosun tutan bu ağlar, doğal yaşamı tehdit ediyor. ‘Hayalet ağ ’ olarak adlandırılan bu ağlar deniz canlılarına büyük zarar veriyor. On yıllar boyunca denizlerde yok olmayan ağlar sürüklenip birçok canlının ölümüne neden olan tuzaklara dönüşüyor.

BBC Türkçe ’nin AFP ’den aktardığı habere göre, Tayland ’da dalgıçlar, geri dönüşüm şirketleriyle ortak bir projeye imza atarak, hayalet ağların yeni ürünlere dönüşmesine öncülük etmeye başladı.

Denizlerde geri dönüşüm: Hayalet ağlardan siperlik

Ağlar özellikle de Covid-19 salgını döneminde ihtiyaç duyulan ürünlere dönüştürülüyor. ‘Ağsız Denizler ’ adı verilen projeyle Çevre Adaleti Vakfı (EJF) topladıkları ağları geri dönüşüm şirketine veriyor. Şirket ise bu ağları öğütüp kalem yerine geçen çubuklar, pandemide sık kullanılan siperlikler ve birçok farklı obje üretiyor.

Proje kapsamında Tayland açıklarında bir yılda 15 ton hayalet ağ toplandı. Projeye dâhil olan çevreci dalgıçlar ve geri dönüşüm şirketleri, bu ölümcül atıl ağların toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyor.

DENİZLERDEKİ SESSİZ AVCI

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Kurumu ’nun verilerine göre her yıl denizlere atılan ve toplanmayan ağların miktarı 640 bin tonu buluyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ise hayalet ağları ‘denizlerdeki sessiz avcı ’ olarak tanımlıyor. WWF ’in verilerine göre küresel olarak, deniz memelilerinin yüzde 45 ’i, deniz kuşlarının yüzde 25 ’i ve tüm deniz kaplumbağası türleri hayalet ağlar da dahil olmak üzere denizel atıklarından etkilenmiş durumda. Vakıf, hayalet ağlar ile mücadele etmek için hükümetlere, av aracı tasarımcılarına, teknoloji uzman ve üreticilerine ve balıkçılara çağrıda bulunuyor.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dış borçların bileşimindeki büyük değişimÖnceki Haber

Dış borçların bileşimindeki büyük değişi...

Dondurucu soğukta 6 metre derinliğindeki çukurda çalışmaSonraki Haber

Dondurucu soğukta 6 metre derinliğindeki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
yeni film izleücretsiz netflix hesaplarıDream League Soccer 2021 APKyoutube mp3 indir