Cumhur İttifakı’nda ‘maydanoz’ atışması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhur İttifakı’nda ‘maydanoz’ atışması
Abone ol
Elazığ İl Özel İdaresi kasım ayı meclis toplantısı son gününde gündem dışı konuşmalarda Cumhur ittifakı üyeleri olan AKP ve MHP’li meclis üyeleri arasında Güneş Enerjisi Sisteminin(GES) izinsiz kurulmasıyla ilgili tartışma yaşandı. MHP Grup başkanvekili Osman Dilek'in tarım arazilerine izinsiz kurulan GES'lerle ilgili sözlerine AKP’li grup başkanvekili Hanifi Coşkun, “İlla her şeye maydanoz olmanın bir anlamı yok ki” diyerek karşılık verdi, meclis gerildi.

 

Elazığ İl Özel İdaresi kasım ayı meclis toplantısında MHP'li grup başkanvekili Osman Dilek, tarım arazilerine izinsiz GES'ler kurulduğuna dikkat çekerek meclisin bu gibi durumlara müsaade etmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. MHP'li Dilek'in ardından konuşan AKP'li meclis üyesi Hanifi Coşkun'un, Dilek'e karşı sözleri tepki çekti.

“TARIM ALANLARINDA GES KURULMASINA MÜSAADE ETMEMELİYİZ”

Güneş Enerji Sistemleriyle ilgili çalışmaların devam ettiğini özellikle ticari amaçlı GES'lere teveccühün her gün arttığını belirten MHP'li meclis üyesi Osman Dilek şunları söyledi:

“Haliyle imar komisyonundan geldiği için gidip görüp tespit ettiğimiz yerlerde bu zamanda kadar marjinal dışı tarım alanlarında dahi tesislerin yapıldığını görüyoruz. Bunun anlamı ‘biz yapıyoruz siz arkadan düzenleme yaparak gelin' demek.

Marjinal dışı arazilerde dahi müracaat ve tarım il müdürlüğünden yazı aldıktan sonra Özel İdaresine müracaat etmeden tesisleri kurup ondan sonra müracaat ediyorlar. Sizde takdir edersiniz ki meclis onay vermediği zaman o tesiste otomatikman reddedilmiş olacak.

Her gittiğimiz yerde arkadaşlarımızı izin almadan tesis kurmamaları konusunda uyarıyoruz. Özellikle marjinal dışı arazilerde bu tür tasarrufların kullanılmasına meclis olarak müsaade etmeyelim. Çünkü 2-3 sene sonra bir metrekare tarım arazisi bulamayacağız. Bizim derdiğimiz kentimizde tarım arazilerinin harcanmaması ve boş yere GES'lerle doldurulmamasıdır.

Bazı bürokratlar genelge ve önergelerle meclis üyesi arkadaşlarımızı yanlış bilgilendiriyorlar o arkadaşlarımızda yanlış bilgileri meclise getirip meclisi yanlış bilgilendirmiş oluyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukuk, kanun devletidir burada imarla ilgili bir şey olduğu zaman standartların dışına çıkmamamız lazım. Çıkarsak ileride yargısal sorunlara meclis olarak katlanmak zorunda kalırız. Onun için özellikle rica ediyorum bu gibi konularda imarı istediğimiz gibi istediğimiz şekilde yapmamamız lazım”

“HER ŞEYE MAYDANOZ OLMANIN ANLAMI YOK Kİ”

MHP'li Dilek'in konuşmasının ardından söz alana AKP'li meclis üyesi Hanifi Coşkun kanunlara göre hareket edildiğini belirterek şunları dile getirdi:

“Arkadaşımız GES'lerle ilgili konuşarak Türkiye Cumhuriyet bir hukuk devletidir dedi. Doğrudur, imara 3194 sayılı kanunlara göre karar verilir. Toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu 5403 sayılı kanuna göre GES'le ilgili ruhsatların meclise geldiği zaman onay verilir ya da onay verilmez.

Bu konuda da şunu belirtmek istiyorum, her şey bu meclise geldiği zaman kanunlarla olur. Kanunlar eğer böyle bir imkan verdiyse uygulanabilir eğer imkan vermediyse zaten uygulama şansımız yok. Kimsenin de tereddüttü olmasın burada kanun dışı bir şey yapmanın mümkün olmadığını ve yapmayacağımız da herkes biliyor.

Meclisin GES ile ilgili bilgi edinmesini istemiyor muyuz? Ben kendisine cevap vermek zorunda değilim GES'lerle ilgili çalışmalar yaparken elimdeki şu kanuna bakarak yapıyoruz yine imarla ilgili konuları kanuna göre yapıyoruz. İlla her şeye maydanoz olmanın bir anlamı yok ki.”

“KEŞKE MAYDANOZ KADAR OLABİLSEN”

MHP'li Osman Dilek,  AKP'li meclis üyesi Hanife Coşkun'un kendisine sözlü sataştığı gerekçesiyle söz istemesine rağmen AKP'li meclis başkanı İbrahim Şerbet, farklı bir meclis üyesine söz verdi.

Meclis başkanı İbrahim Şerbet'e tepki göstermesi sonrasında söz hakkı veril Dilek, “Saygılı ol biraz maydanoz kadar olabilsen gam yemeyeceğim. Ben il genel meclisi üyesi değil miyim, fikrimi söyleyemeyecek miyim? Onun fikrine saygı duyarım ama ‘maydanoz olmayacak' gibi kelimeler kullanmayacak. Adam şahsıma hakaret etmesine rağmen meclis başkanı onu savunuyor. Konuşmasını düzeltsin” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında düşüş sürüyorÖnceki Haber

Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında dü...

Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman, başladı mı?Sonraki Haber

Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman...

Yorum Yazın