CHP'nin 'polis intiharları araştırılsın' önergesine ret

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'nin 'polis intiharları araştırılsın' önergesine ret
Abone ol
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan polis intiharlarına dair, araştırılma komisyonu kurulması için Meclis’e önerge verdi. Araştırma önergesi AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Polis intiharlarını sık sık gündeme taşıyan ve son 6 ay içinde 34 polis memurunun intihar ettiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, polis intiharlarına dair, araştırılma komisyonu kurulması için Meclis’e önerge verdi.

"POLİSLER FERYAT EDİYOR"

Sözcü’den Sibel Gülersöyler’in haberine göre, Bakan "Biz bu intiharların sebeplerini biliyoruz, İçişleri Bakanlığı da biliyor ama kimse bir şey yapmıyor. Polisler feryat ediyor, intihar notları bırakıyor, ‘sosyal hayatımız yok,' ‘ağır baskı altındayız amirlerimiz bize zulmediyor' diyor, seslerini duyuramıyor" diyerek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

 

"POLİS KURUMSAL OLARAK SAHİPSİZ"

"Polis kurumsal olarak sahipsiz, polisin haklarını koruyacak sendikası yok. Dünyanın her ülkesinde polis sendikası var" diye konuşan CHP'li Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya da seslendi.

Vekil Bakan, Soylu'nun "Hangi meslek grubu bir çalışıyorsa, güvenlikle ilgili meslek grupları onun 24 katı çalışmak zorundadır. Polislik bir maaş mesleği değildir, kim öyle düşünüyorsa 1 dakika durmasın" sözlerini eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

"Eyy Süleyman Soylu bu çocuklar maaş için mi şehit oluyor? Bu çocuklar maaş için mi bir emirle ölüme gidiyor? Sana soruyorum Süleyman Soylu; her meslek grubunun insanca yaşamaya hakkı var, dinlenmeye, ailesine zaman ayırmaya hakkı var da polisin mi yok? İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 24.maddesi İtalyan polisi için geçerli de Türk polisi için geçerli değil mi? Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kölelik ve zorla çalıştırılma yasağı Alman polisi için geçerli de Türk polisi için geçerli değil mi?"

 

"BU İŞİN VEBALİ BÜYÜK"

CHP'li Bakan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Giresun'da intihar eden 24 yaşındaki polis memuru Semanur şu notu bıraktı; ‘Ben mesleğime aşıktım, küçük düşürdüler. Tükendim. Ruhumu erittiler Allah'ım sen yardım et sadece sana sığındım rabbim.' AK Partili ve MHP'li arkadaşlarım size sesleniyorum; polis intiharları için bu araştırma komisyonu kuralım. Şu her konuda bizi kıskanan Avrupa bir de polis haklarıyla ilgili bizi kıskansın. Eğer bu komisyonun kurulmasına burada oy vermezseniz bundan sonraki polis intiharlarının her birinde vebaliniz olur. Bu işin vebali büyük."

 

Önerge üzerine aleyhte söz aldığını belirterek konuşan AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilere göre yılda 1 milyon kişinin hayatına son verdiğini belirterek, "Elbette bu ortamda tüm meslek gruplarından intiharlar görülebilir. Her gelişim döneminde görülebilen bir irrasyonel bir davranıştır. Bu konuların gündeme çok getirilmesi toplumda özentiye yol açmaktadır" dedi.

Araştırma önergesi AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Afganistan ve Taliban: ABD çekilirken Türkiye'nin kalmasının düşünüldüğü ülkede son durum ne?Önceki Haber

Afganistan ve Taliban: ABD çekilirken Tü...

Antalya’da termometreler 43’ü gösterdi, sahiller doldu taştıSonraki Haber

Antalya’da termometreler 43’ü gösterdi,...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
hotmail kaydolücretsiz netflix hesaplarıDream League Soccer 2021 APKyoutube mp3 indirturbobet