CHP’li Gürer: ‘Bu bir sansür yasasıdır, kabul etmemiz mümkün değil’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Gürer: ‘Bu bir sansür yasasıdır, kabul etmemiz mümkün değil’
Abone ol
TBMM Genel Kurulu’nda, “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Teklifin görüşmelerinde söz alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu bir sansür yasasıdır, kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) bazı televizyon kanallarına yönelik uyguladığı haksız cezalar, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) bazı gazetelerin resmi ilanlarını haksız yere kesmesi gibi olumsuzluklara değindi.

“İKTİDAR MEDYANIN YÜZDE 95'İNİ KONTROL ALTINA ALDI”

RTÜK'ün özgür, bağımsız yayın yapan televizyonlara iktidarın hoşuna gitmeyen haber ve düşünceler için haksız cezalar yağdırdığını ve yayınları durdurduğunu söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Basın İlan Kurumu iktidara muhalif gazetelere ilan vermiyor, ilanlarını kesiyor, basın kartlarını geciktiriyor. İktidar, medyanın yüzde 95’ini kontrol altına almış, talimatlı haberler yaptırıyor, yetinmiyor sansür yasa tasarısıyla sosyal medya dâhil eleştiren, gerçeği dile getireni tümden susturmak istiyor” dedi.

“RTÜK VE BİK ÖZGÜRLÜKLERE DARBE VURUYOR”

Mahkemelerin yayın yasaklarının ardı ardına geldiğini belirten Gürer, “RTÜK, Basın İlan Kurumu özgürlüklere darbe vururken sosyal medyada da suç olmayan konularda dahi dava yoluna gidilirken muhalif basının haber alma ve haberi kamuoyuyla paylaşması önünde engeller yaratılıyor. Bu bir sansür yasasıdır, geri çekilmelidir, kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

YEREL MEDYA BASKI ALTINDA

Gürer, yaptığı açıklamada ulusal basın yanında yerel basının da farklı ve çoklu sorunlar yaşadığına işaret etti. Yerel basının iktidarın kontrolünde haber yapması için baskı altında tutulduğu kadar sorunlarının çözümü için destek sağlanmadığını belirtti. Yeni düzenleme ile kaşın üstünde gözün var diyerek yerel basının da özgür haber vermesinin tümden önünün kesileceğini belirtti.

Sosyal medyada yanlış ve yalan haberle, hakaretler için yargı yolu açık olduğuna işaret eden Gürer, iktidardan iletilen her şikayet işlem görürken muhalefet partilerine yapılan hakaretlerde, yalan haberlerde sistem ağır aksak işlediğini ifade ederek, “Yeni düzenleme doğru ve gerçeğin açığa çıkmasını tümden engellemek için yapılan bir düzenlemedir” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kuzeni, Zeki Müren ile yaptığı vasiyet gibi son konuşmasını anlattıÖnceki Haber

Kuzeni, Zeki Müren ile yaptığı vasiyet g...

‘Büyük şehirlerde sadece barınıyoruz, burada yaşıyoruz’Sonraki Haber

‘Büyük şehirlerde sadece barınıyoruz, bu...

Yorum Yazın