Çay simsiyah akıyor! Tarım arazileri ve canlılar tehlikede

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çay simsiyah akıyor! Tarım arazileri ve canlılar tehlikede
Abone ol
Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Derbent Mahallesi’ndeki bir tarımsal işletmenin kimyasal sularını Karacaali Çayı’nı boşaltması sebebiyle bir taraftan çevre kirliliğine sebep olurken bir taraftan ise çevresindeki tarım arazilerini ve canlı yaşamı tehdit etmeye başladı. Çayın simsiyah aktığını ifade eden çiftçiler, yetkililerin yaşanan duruma sessiz kalmasına isyan etti.

Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Derbent mahallesindeki tarla ve bahçeler, bugünlerde mahallelerinin içinden geçen Karacaali Çayı'na tarımsal bir işletmenin kimyasal sularının karışması sebebiyle yok olma tehlikesiyle yaşıyor.

Derbent Mahallesi'nde 10 yıl önce kurulan tarımsal işletmenin maliyeti yüksek olduğu gerekçesiyle arıtma tesisini çalıştırmamasından dolayı Karacaali Çayı'na boşalttığı iddia edilen kimyasal atıklar sebebiyle bahçelerdeki ağaçların, tarım arazilerindeki ürünlerin kuruduğu ve başta arılar olmak üzere birçok canlının telef olduğu belirtildi.

 

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz ile birlikte çevre kirliliğinin yaşandığı Karacaali Çayı'nda incelemelerde bulunarak, çevresinde tarım arazisi bulunan üreticilerin sorunlarını dinledi.

 

“10 YILDIR BU SIKINTIYI YAŞIYORUZ”

CHP'li Başevirgen'e yaşanan sıkıntıyı anlatan Derbent Mahallesi Muhtarı Ruhi Başkurt, Karacaali Çayı'nın yanına tarımsal işletmenin 10 yıl önce kurulduğunu ve tesisin kurulmasından sonra çayın her geçen gün siyaha büründüğünü dile getirdi.

Yaşanan kirlilikle ilgili olarak DSİ yetkilileri ile görüştüğünü ancak bir sonuç alamadığını söyleyen muhtar Başkurt, yaşanan sıkıntıyı şöyle dile getirdi:

“10 yıl öncesine kadar böyle bir sorunumuz yoktu. Ama tesis ne zaman kuruldu sıkıntılar başladı. Özellikle de son bir yıldır kirlilik daha da arttı. Tesis kimyasal sularını arıtmadan direk bu çaya boşaltıyor.

Şuan  çay simsiyah akıyor. Konuyu 1 ay önce DSİ yetkililerine ilettim. Geldiler baktılar ve bana ‘Sana bir yazı göndereceğiz. Bu yazıyla kaymakamlığa başvuracaksın' dediler. Ancak ne yazı geldi, ne de konunu üstünde duran oldu.

Kimyasal atıklar sadece Karacaali Çayı'nı kirletmiyor. Bu çay Gediz'le birleşiyor. Şuanda Gediz Nehri de kirleniyor. Gediz'in İzmir Menemen'e bağlı kolu da kirleniyor. Bu bir çevre felaketi. Ancak sesimizi duyan yok. İyilikle çözülmüyor, kanunla çözülmüyor. Bunun bir çözümü olsun.”

 

“AĞAÇLARIMIZ, KÖPEKLERİMİZ, ARILARIMIZ TELEF OLDU”

 

Karacaali Çayı'nda yaşanan kirlilikle ilgili üreticiler de söz alarak, yaşanan kirliliğin boyutlarını gözler önüne serdi.

Çaydan geçen koyunlarının bir kısmının hastalandığını ve birkaç koyunun ise öldüğünü söyleyen üretici Mevlüt Göbekli, yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getirdi: “Koyunlarımdan bir çoğu bu sudan geçtiği için hastalandı. Birkaç koyunum ise bu çaydan su içtiği için öldü. Bunun hesabını kim verecek? Hayvanlarımı artık bu çaydan geçirmekten korkuyorum.”

Çayın çevresindeki tarım arazisindeki ürünler ile bahçelerdeki meyve ağaçlarının kuruduğunu söyleyen üretici Mehmet Yıldız ise şu ifadelere yer verdi: “Yazın burada kokudan durulmuyor. Çayın içinden geçen köpeklerin kimisi uyuz hastalığına yakalanırken, kimi ise öldü. Çayın yakınında arıcılık yapan arkadaşlarımızın ise arıları birçoğu öldü. Yaşanan kirlilik canlıları olumsuz etkilediği kadar çevresindeki tarım arazilerini ve bahçeleri de olumsuz yönde etkiledi. Özellikle bahçelerdeki meyve ağaçlarının hepsi kurumaya başladı. 600 meyve ağacından 400'ü bu kirlilik yüzünden kurudu. Tarım ürünlerimizde verimlilik düştü. Bu tarımsal tesisin en azından arıtma sistemini çalıştırmasını istiyoruz. Artık zarar görmek istemiyoruz.”

 

“ÇEVRE KATLİAMINA ‘DUR' DENİLMESİ GEREKİR”

 

Karacaali çayında yaşanan kirliliği yerinde inceledikten sonra kısa bir açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ise, ilgili kurumun yetkililerini göreve davet etti.

CHP'li Başevirgen yetkililere çağrıda bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Derbent Mahallesi'nde bir çevre kirliliği yaşanıyor. Artık bu tür çevre katliamlarını ve kirliliklerini sıkça duyar hale geldik. Yaşanan bu kirliliklere kim neden göz yumuyor anlamış değiliz. Karacaali Çayı'nda yaşanan kirlilik hem canlıları, hem tarımsal ürünleri hem de yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Kirlilik Gediz Nehri'ne kadar ulaşıyor. Yeraltı sularına karışıyor. Hayvanlar ölüyor, ağaçlar kuruyor. Yaşanan bu kirliliğin önüne geçilebilmesi için yetkilileri bir an önce göreve davet ediyoruz. Kirliliğin önlenmesi konusunda ne tür çalışmaların yapılacağının takipçisi olacağız.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çin’de sanayi şirketlerinin 10 aylık kârı yüzde 3 azaldıÖnceki Haber

Çin’de sanayi şirketlerinin 10 aylık kâr...

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi Irak sınırındaSonraki Haber

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi Irak s...

Yorum Yazın